Jakie ciekawe miejsca oferuje miejscowość Pozezdrze?

fotografia by Semu / Wikipedia

Choć nasze przepiękne Mazury przestają pomału być tajemniczym miejscem na mapie Polski, to skrywają jeszcze w sobie sporo tajemnic. Najbardziej tajemnicze są zazwyczaj małe mazurskie wsie czy osady. Lata zaborów i panoszenia się obcych nacji po naszych polskich Mazurach pozostawiły po sobie wiele mniej lub bardziej tajemnych miejsc. Jedno z takich miejsc znaleźć można we wsi Pozezdrze.

Krótko o historii Pozezdrza.

Według zapisów historycznych wieś Pozezdrze założona została w 1543 roku. Jak w większości mazurskich miejscowości również i tu na długo przed oficjalnym powstaniem istniały ślady osadnictwa.
W 1858 roku wieś liczyła już prawie 1000 mieszkańców, a według spisu z 1939 roku żyło w niej prawie 1600 mieszkańców. W swej długoletniej historii znajdują się tez czarne strony. Jedną z nich jest epidemia Dżumy z roku 1710, która pochłonęła życie 309 mieszkańców.
W okresie I wojny w jej pobliżu toczyły się zacięte walki związane z przebiegiem linii frontu i Bitwą nad jeziorami mazurskimi.
Zaś w czasie II wojny w jej okolicach zorganizował sobie kwaterę Himmler, a we wsi stacjonował batalion policji stanowiący ochronę Himmlera.

Atrakcje Pozezdrza.

Główną atrakcję stanowi wspomniana siedziba Heinricha Himmlera. Niestety niemieccy saperzy wobec zbliżających się wojsk radzieckich wysadzili obiekty związane z siedzibą Himmlera. Dziś można jedynie oglądać betonowe pozostałości schronu Himmlera. Kwatera nosiła nazwę „Hochwald”
W niedalekiej wsi Przerwanki znajduje się bardzo malownicza ceglana śluza. Śluza zbudowana została w 1910 roku i głównym jej zadaniem miało być regulowanie poziomu wody podczas budowy Kanału Mazurskiego. Kanał miał za zadanie połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Łyną, Pregołą i Bałtykiem. Śluza ma 25 metrów długości i 4 metry szerokości. Specyfiką śluzy jest to, że jest jedyną śluzą w Polsce usytuowaną na rzece nie mającej statusu drogi wodnej. Niemniej jednak jest ona wyjątkową atrakcją dla spływów kajakowych i przepływających przez nią jachtów.
Spływy kajakowe na rzece Sapina są bardzo ciekawą propozycją dla wodniaków. Szlak jak i poruszanie się po wodach Sapiny jest bardzo proste i może to być dobry sposób na nabieranie umiejętności wodniackich.
Ciekawą propozycją dla zwolenników rowerowych rajdów może być ścieżka rowerowa „Szlakiem Mazurskich Legend” Atrakcją tej trasy są punkty oznaczone drewnianymi rzeźbami i tablicami informacyjnymi.

Z miejscowości Pozezdrze niedaleko jest do popularnych turystycznych miejscowości – Węgorzewo czy Giżycko.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić