Atrakcje Ryn – Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w 2022

foto by Dakorps / Wikipedia

Ryn został stworzony przez Krzyżaków, którzy postanowili zbudować zamek krzyżacki na wzgórzu w przesmyku między jeziorami Ołów i Ryńskim. Ze względu na ich działania miasto rozrosło się i przyciągało wielu nowych mieszkańców. W trakcie swojej historii związanej z wieloma wojnami oraz epidemią dżumy miasto prawie całkowicie wymarło, jednak w 18 wieku zostało ono ponownie zaludnione przez Polaków. W okresie międzywojennym warto docenić jego rozkwit – w mieście znajdowało się 6 hoteli, a okolica uznawana była jako uzdrowiskową, dlatego miejsce to odwiedzało wiele osób.

Obecnie jest to ciche i niewielkie miasteczko, które może zachwycić nas swoją bogatą historią. Wśród pozostałości po jego dawnych dziejach wyróżnić możemy zamek krzyżacki, kanał podziemny między jeziorami, dziewiętnastowieczne budynki mieszkalne, wieża ciśnień, młyn wodny czy „Holender” – wiatrak typu holenderskiego, jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Rynu. Ryn przyciąga turystów nie tylko ze względu na swoje piękno oraz historię, ale również na liczne imprezy, które są tu organizowane.

Fani przyrody, którzy kochają spędzać czas na świeżym powietrzu powinni wybrać się nad Jezioro Ryńskie. Ciekawym faktem na temat tego jeziora jest to, że łączy się ono z dwoma innymi jeziorami. Jedno połączenie – z jeziorem Tałty jest połączeniem naturalnym, drugie – jeziorem Ołów stworzone zostało przez Krzyżaków i nie jest widoczne gołym okiem – jest to bowiem kanał ukryty pod ziemią. Dużym atutem tego miejsca jest bogaty krajobraz brzegowy – znajdują się tu cyple, zatoki i 3 wyspy. Atrakcje, które zlokalizowane są niedaleko jeziora to zamek krzyżacki z XIV w., zaadaptowany na hotel oraz nowoczesna Ekomarina. Naprawdę warto je odwiedzić całą rodziną.

Ekomarina to miejsce wyjątkowe – ma ogromne znaczenie ekologiczne oraz turystyczne. Jest ono stworzone głównie dla fanów sportów wodnych oraz spędzania czasu na powietrzu. W okresie letnim spotkać możemy tu wielu żeglarzy, którzy na terenie ekomariny mogą korzystać z różnego typu udogodnień. Turyści, którzy nie posiadają swoich łodzi mogą swobodnie spacerować po pomostach i promenadzie, korzystać z ofert restauracji, a także uczestniczyć w różnego typu imprezach organizowanych w tym miejscu.

Druga atrakcja, którą trzeba zobaczyć jest zamek krzyżacki. Obecnie znajduje się tam hotel, dlatego każdy z nas ma okazję zamieszkać w tym wyjątkowym miejscu. Zamek ten dawniej pełnił głównie rolę militarną, ale obecnie jest on przeznaczony dla turystów. Miejsce to odwiedzić można każdego dnia, dodatkowym atutem jest możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem, co będzie dla nas świetną przygodą. Przewodnik bardzo chętnie pokaże wam najciekawsze miejsca na terenie zamku oraz opowie wam dokładniej jego historię. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się co półtorej godziny, dlatego warto wcześniej sprawdzić, która godzina będzie najlepsza na wizytę w tym miejscu. Naprawdę serdecznie polecamy wszystkim wyjście do zamku krzyżackiego w Rynie, ponieważ panuje tu wyjątkowy i bardzo ciekawy klimat.

Będąc w miejscowości Ryn, warto również wybrać się do okolicznych miejscowości – Giżycko, Mrągowo, Węgorzewo, Kętrzyn czy Mikołajki

4.5/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić