Ryn – miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone jest pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów, 20 km na zachód od Giżycka. Miejscowość zajmuje powierzchnię 4,09 km2, a zamieszkuje ją ok. 2800 osób.
1. Zamek w Rynie – mieści się tu hotel i restauracja. Ponadto możliwe jest zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Odbywa się ono w weekendy, a rozpoczyna się przy recepcji hotelu. Rezerwacja i sprzedaż biletów dokonywana jest z jednodniowym wyprzedzeniem.
2. Wieża ciśnień – powstała pod koniec XIX w. w ramach miejskiego systemu wodociągów. W 2019 r. zakończył się jej remont, po którym został dla turystów udostępniony taras widokowy, znajdujący się na najwyższej kondygnacji. Obiekt wyposażony jest w windę osobową i podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Wstęp na wieżę ciśnień jest bezpłatny. Wieża czynna jest w sezonie letnim, natomiast poza nim możliwe jest wejście dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu. W sąsiedztwie wieży znajduje się dawny cmentarz ewangelicki.
3. Ścieżka spacerowo-rekreacyjna – powstała w 2011 r. i wiedzie dookoła jeziora Ołów. Początek swój bierze przy plaży w pobliżu zamku i zatacza ponad 4-kilometrową pętlę. Ścieżka przeznaczona jest zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów. Na trasie znajdują się dwa pomosty widokowe, pierwszy o długości 100 m i drugi o długości 125 m. Po drodze można zobaczyć m. in. „tarasy”, stanowiące pozostałość po nieudanej próbie założenia winnicy przez Krzyżaków.
⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤
4. Ryńskie Zbiory Muzealne (Muzeum im. Albina Nowickiego) – znajdują się w siedzibie Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki. Eksponaty, z których najstarsze mają ponad 200 lat, prezentują przede wszystkim specyfikę etnograficzną okolic Rynu. Wśród najciekawszych przedmiotów udostępnianych w ramach wystaw znajduje się łódź- dłubanka wydobyta z jeziora Ryńskiego, półkosek z pocz. XIX w., fotel gdański, XIX-wieczne plany architektoniczne zamku i kościoła w Rynie, czarci zydel, koronkowe reformy czy magiczne lustro.
5. Plaża miejska – znajduje się nad jeziorem Ołów, w pobliżu dawnego zamku krzyżackiego. Znajduje się tu kąpielisko miejskie, a także pomost wędkarski. W pobliżu można skorzytać z wypożyczalni sprzętu pływającego, boiska do siatkówki plażowej czy też z zadaszonych wiat i miejsca na ognisko. W sezonie letnim przy plaży działa bar.
6. Nabrzeże jeziora Ryńskiego – znajduje się tutaj ekomarina z dwoma pomostami pływającymi mogącymi pomieścić 60 jachtów oraz pomostem stałym przeznaczonym na 30 jachtów. Dopłynąć można tu niemal z każdej części Krainy Wielkich Jezior, bowiem jezioro Ryńskie wraz z jeziorem Tałty stanowią odnogę Szlaku Wielkich Jezior. Na nabrzeżu jeziora rozciąga się promenada z ławeczkami i wiatami, które zachęcają do odpoczynku. W okolicy znajduje się ponadto młyn z XIX w., w którym usytuowana jest obecnie restauracja ze staropolskim jedzeniem oraz sklep z pamiątkami i produktami regionalnymi.
7. Wiatrak holenderski – powstał w 1873 r. za sprawą osadników holenderskich i służył niegdyś do mielenia zboża. Usytuowany jest na niedużym wzniesieniu. Obiekt jest murowany. Obecnie, po remoncie, mieści się tu 6 pokoi mogących pomieścić łącznie 10 turystów. Nocleg w takim miejscu zapewnia możliwość podziwiania panoramy okolicy.
8. Grodziska – miejsca służące obronie, których w okolicy Rynu wyróżnia się aż kilkanaście. Najbardziej charakterystyczne jest grodzisko znajdujące się w pobliżu wsi Jeziorko, które wykorzystywane było ok. II poł. I tysiąclecia p.n.e. Ma postać odznaczającego się w krajobrazie wzniesienia. Z jego szczytu można podziwiać panoramę okolicy. W pobliżu znajduje się ponadto najwyższe okoliczne wzniesienie zwane Wieżową Górą (188 m n.p.m.).
9. Kopce strażnicze – nasypy ziemne, które pełniły funkcję umocnień obronnych. Nie do końca wiadomo, czy powstały za sprawą Krzyżaków, czy może jednak bardziej Galindów. Służyły zapewne do obserwacji, a ich oddalenie miało pozwolić na posługiwanie się sygnałami świetlnymi lub dymnymi. W okolicach Rynu usytuowane są dwa kopce. Kopiec w pobliżu wsi Orło stanowi doskonały punkt widokowy. Drugi kopiec znajduje się w pobliżu wsi Notyst.
10. Muzeum „Chata Mazurska” w Sądrach – prywatne muzeum, które powstało w 1991 r. W jego skład wchodzi chata licząca ponad 200 lat, stodoła wraz ze starymi maszynami rolniczymi oraz budynek z dawnymi narzędziami i urządzeniami stosowanymi w gospodarstwie i obejściu. W chacie znajduje się ekspozycja prezentująca życie dawnych mieszkańców Mazur, a zbiory obejmują przedmioty codziennego użytku, meble czy też stroje ludowe. Obiekt otacza duży ogród, w którym odwiedzający mogą odpocząć.
12. Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria – cykliczna impreza, która odbywa się w lecie. Podczas jej trwania odbywa się parada historyczna, turnieje rycerskie czy też pokazy walk. Dużą atrakcję stanowią również pokazy tańców dawnych, jarmark średniowieczny oraz widowisko historyczo-batalistyczne.
Ryn – krótko historycznie
Na początku naszej ery ziemie w okolicach Rynu zamieszkiwały plemiona pruskie, a wśród nich Galindowie. Galindia przetrwała do najazdów polskich na przełomie XI i XII w. oraz do najazdu innego plemienia pruskiego, Jaćwingów. Ostatecznym zdobywcą w XIII w. zostali Krzyżacy.
W XIV w. Krzyżacy na wzgórzu położonym między dwoma jeziorami pobudowali zamek wraz z podzamczem, które dało początek dzisiejszej miejscowości. W XV w. powstał podziemny kanał o długości 170 m, który połączył jezioro Ryńskie i Ołów. Kanał ów czynny jest do dziś. Można go zobaczyć poprzez specjalną przeszkloną studnię znajdującą się przy targowisku miejskim, w pobliżu Placu Wolności.
W XV i XVI w. dla zaludnienia ziem zostali sprowadzeni chłopi z Mazowsza. Po upadku Zakonu Krzyżackiego na ziemiach ryńskich powstało Starostwo Prus Książęcych. W XVII w. okolice spustoszyli Tatarzy, a później nastąpiła dziesiątkująca ludność epidemia dżumy. W 1723 r. Ryn otrzymał prawa miejskie, by pomóc podźwignąć się wyludnionej okolicy.
W połowie XVIII w. zamek krzyżacki został wystawiony na licytację i od tamtej pory często zmieniał swoich właścicieli. W połowie XIX w. pełnił on nawet funkcję więzienia. Po II wojnie światowej stanowił siedzibę urzędu miejskiego oraz innych instytucji, a obecnie znajduje się tam Hotel Zamek Ryn.
Wiek XIX przyniósł akcję germanizacji i napływ osadników z Niemiec. W okresie międzywojennym Ryn stał się miejscowością uzdrowiskową. Po II wojnie światowej miasto zostało przyłączone do terytorium Polski.
Po więcej informacji o atrakcjach turystycznych w miejscowości Ryn, warto zajrzeć tutaj