Jezioro Mamry 🗺️ Informacje i Ciekawostki

mamry
foto – Wikipedia

Mamry to jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Należy ono do kompleksu jezior o dokładnie takiej samej nazwie, a okolica znana z malowniczości w całej Polsce sprawia, że co roku pojawiają się tutaj tłumy turystów i fanów wodnych sportów.

Co warto wiedzieć o jeziorze Mamry? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Mamry jest czyste i może się poszczycić wodą pierwszej klasy czystości. Jeśli dodać do tego bardzo dobrze zagospodarowane brzegi z plażami i całą infrastrukturą stworzoną z myślą o turystach, jezioro to okazuje się wyjątkowo atrakcyjne w kontekście wakacyjnego relaksu.

2. Z północno-zachodniej części jeziora wychodzi nieukończony Kanał Mazurski, który przez rzekę Pregołę w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim miał połączyć jezioro z Morzem Bałtyckim.

Projekt jego budowy powstał już w XIX wieku, a inwestycja na przestrzeni lat napotykała mnóstwo trudności, w tym dwie wojny światowe. Mimo że kanał jest ukończony w dziewięćdziesięciu procentach, po drugiej wojnie światowej nie zdecydowano się na dokończenie prac.

3. W kompleksie jezior znajdują się trzydzieści trzy wyspy o łącznej wielkości przekraczającej dwieście hektarów. Do większości wysp na właściwym jeziorze Mamry nie wolno przybijać, ponieważ są rezerwatami przyrody.

4. Największą wyspą na jeziorze Mamry jest wyspa Upałty, której powierzchnia wynosi 67 hektarów. Jest również największą wyspą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Od XVI do XIX wieku wyspa ta znajdowała się w posiadaniu znanego rodu Lehndorffów. Jeszcze przed drugą wojną światową znajdowała się tutaj elegancka restauracja oraz domki letniskowe.

Obecnie znajdują się tutaj stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, takich jak orzeł bielik.

5. Na południowym brzegu niedokończonego Kanału Mazurskiego znajdują się do dziś kompleks bunkrów z okresu drugiej wojny światowej. Były one Kwaterą Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych, gdzie przygotowywano najgłośniejszy zamach na Adolfa Hitlera z lipca 1944 roku. Ich zwiedzanie jest wielką atrakcją dla miłośników historii XX wieku.

6. Mamry Małe, zwane również Mamerkami, to zatoka znajdująca się w zachodniej części jeziora Mamry. Zatoka ta często traktowana jest jako oddzielne jezioro, ponieważ od głównej tafli oddziela ją szereg wysp z największą wyspą Upałty na czele.

7. Jezioro Przystań jest tak naprawdę zatoką jeziora Mamry, znajdującą się w jego północno-zachodniej części. Ciekawostką jest fakt, że nie jest ono całkowicie oddzielone od Mamr, a mimo to zdecydowanie wyróżnia się pod względem głębokości. Średnia głębokość jeziora Mamry to od dziesięciu do kilkunastu metrów, podczas gdy tutaj głębokość wynosi nawet ponad czterdzieści metrów. Jest to więc raj dla wielbicieli nurkowania.

8. Jeszcze kilkaset lat temu kompleks jezior Mamry stanowiły oddzielne jeziora, które były połączone przez strumienie. Wiele czynników wpłynęło na to, że na przełomie XVI i XVII wieku poziom wody w jeziorach podniósł się o kilka metrów. W związku z tym pod wodą znalazły się nie tylko okoliczne drogi, ale również kilka osad.

9. Jezioro przecina trasa żeglugowa, która prowadzi z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Pisza oraz Rucianego-Nidy. Jest to wyjątkowo malownicza i bogata trasa, podczas której fani żeglowania mają okazję nie tylko podziwiać bujną przyrodę i imponująca krajobrazy, ale również odwiedzić większe miejscowości w tej okolicy.

10. Mała Kępa, zwana również Wyspą Piramidalną, położona jest na południe od wyspy Upałty. Jej druga nazwa nawiązuje do piramidy, jaką ustawił tutaj Ernest von Lehndorff na cześć hrabiego Henckla von Donnersmarcka pod koniec XVIII wieku. Budowla miała trzynaście metrów wysokości, ale została zniszczona przez gwałtowny wiatr.

11. Jezioro Mamry wraz z okolicami to idealne miejsce dla tych, którzy przepadają za aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. To raj nie tylko dla tych, którzy cenią wodne sporty, ale również dla tych celujących w inne formy aktywności. Można tutaj wypożyczać rowery i pokonywać liczna szlaki na dwóch kołach, a przy kompleksach noclegowych znajdują się często place zabaw, które zadowolą najmłodszych.

12. W pobliskim Węgorzewie warto wybrać się na wycieczkę na zabytkowy zamek krzyżacki, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Znajdował się na wyspie i został stworzony z myślą o prokuratorze podległym komturowi Królewca.

13. Węgorzewo to miasto z historią i tradycją, gdzie znajdują się liczne zabytki świeckie i sakralne. Warto zobaczyć tutejsze kościoły i cerkwie, a także budynek dworca kolejowego z XIX wieku. W mieście znajduje się również Muzeum Kultury Ludowej, w której warto zapoznać się z historią i sztuką regionu.

14. Będąc nad jeziorem Mamry warto zobaczyć pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym, który stanowił główną siedzibę prominentnego rodu. W 1941 roku pałac ten znalazł się w rękach nazistowskich dygnitarzy, a częstym gościem był tutaj minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop. Z pewnością jest to miejsce przesycone atmosferą wielkich wydarzeń i duchem historii.

15. Wilczy Szaniec znajduje się w osadzie leśnej Gierłoż i jest wielką atrakcją turystyczną. W latach 1941-1944 była to główna siedziba Adolfa Hitlera i to właśnie tutaj doszło 20 lipca 1944 roku do nieudanego zamachu na jego życie. To tutaj przez kilka lat odbywały się narady, które miały wpływ na wydarzenia w całej Europie podczas drugiej wojny światowej. Już od lat pięćdziesiątych XX wieku znajduje się tutaj muzeum, w którym można doświadczyć bardzo ciekawej lekcji historii w terenie.

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić