Manhattan to okręg Nowego Jorku znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie. Choć jest najmniejszym okręgiem miasta, jest też najbardziej zaludnionym, a w jego skład wchodzi kilka mniejszych wysp, takich jak Ellis Island, Liberty Island czy U Thant Island. To właśnie tutaj znajduje się znane na całym świecie centrum finansowe Wall Street, centra sztuki i kultury oraz liczne atrakcje turystyczne, a panorama tego obszaru znana jest z setek produkcji filmowych. Co warto wiedzieć na temat Manhattanu? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jego temat.
1. Gęstość zaludnienia w tym okręgu Nowego Jorku wynosi około dwadzieścia osiem tysięcy osób na jeden kilometr kwadratowy, podczas gdy w Polsce na taki obszar przypadają tylko sto dwadzieścia trzy osoby. Wyliczono, że gdyby ludzie na całym świecie żyli w takim ścisku, jak ludzie na Manhattanie, to cała populacja zmieściłaby się na Nowej Zelandii.
2. Manhattan należy do najdroższych części miasta, dlatego wielu turystów decyduje się tutaj tylko na spacery i pamiątkowe zdjęcia. Już w innych częściach miasta można kupić kilka razy tańsze pamiątki czy zamówić o wiele tańszy obiad w restauracji. Nie jest to również łatwy teren dla biznesmenów i przedsiębiorców. Aby sprzedawać przekąski w Central Parku konieczne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia, a maleńkie stoisko kosztuje przedsiębiorcę około 200 tysięcy dolarów rocznie.
3. Sercem Manhattanu jest Central Park, zwany płucami miasta i zieloną wyspą. Nie jest największym parkiem w Nowym Jorku, ale za to z pewnością jednym z najbardziej popularnych na całym świecie. Powstał w XIX wieku i od tamtej pory stanowi miejsce odpoczynku i relaksu dla wielu nowojorczyków. Malownicze widoki zapewnia tutaj niespotykane połączenie bujnej zieleni i parkowych alejek z okalającymi cały park szklanymi wieżowcami.
4. Znajdujące się na Manhattanie Metropolitan Museum of Art jest jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie i największym muzeum w Stanach Zjednoczonych. Obiekt powstał w drugiej połowie XIX wieku i znajdują się w nim najróżniejsze dzieła ze wszystkich epok i całego świata. Można tutaj podziwiać oryginalne prace Jana Vermeera, Rembrandta, Moneta, Maneta, Rafaela czy Vincenta van Gogha. Bilety podzielone są na normalne i ulgowe, natomiast mieszkańcy miasta mogą zapłacić wybrać którąś z tych opcji. Zdarza się, że kochający swoje miasto nowojorczycy wybierają droższą opcję.
5. Ze względu na to, że układ ulic w Nowym Jorku jest ściśle geometryczny, zazwyczaj nie jest możliwe oglądanie zachodu słońca z poziomu jakiejkolwiek ulicy. “Manhattanhenge” to nazwa zjawiska, które można tutaj zaobserwować tylko dwa razy każdego roku. Wówczas nasza planeta znajduje się pod kątem umożliwiającym podziwianie wschodu lub zachodu słońca w Nowym Jorku pomiędzy budynkami.
6. Ameryka kojarzy się z długimi trasami i odległościami, które zmuszają obywateli do posiadania samochodu najwcześniej jak to możliwe. Zupełnie inaczej jest jednak na Manhattanie, gdzie problem znalezienia miejsc parkingowych skutecznie zniechęca mieszkańców do korzystania z własnych samochodów. Jeśli dodać do tego doskonale rozbudowaną sieć metra i liczne autobusy oraz taksówki, nie ma się co dziwić, że tylko co piąty mieszkaniec Manhattanu wybiera poruszanie się po mieście autem.
7. Ze względu na dużą ilość wysokich budynków i wieżowców, latarnie miejskie na Manhattanie świecą bez przerwy, ponieważ światło słońca w ograniczonym stopniu dociera na ulice. Niektóre z budynków są tutaj tak wysokie, że przyznano im własny kod pocztowy. Należy do nich na przykład Empire State Building.
8. Empire State Building znajdujący się na Manhattanie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli całego Nowego Jorku. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1931 roku, a uczestniczył w nim prezydent Herbert Hoover. Do lat siedemdziesiątych był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, a po zamach z 11 września, kiedy zawaliły się wieże World Trade Center, ponownie odzyskał to miano. Empire State Building należy do “7 cudów współczesnego świata” i znajdują się w nim pomieszczenia biurowe, banki, sklepy oraz restauracje.
9. Kiedy 11 września 2001 roku terroryści zaatakowali Nowy Jork, przeprowadzając największy zamach terrorystyczny w historii, doszło do akcji “9/11 Boatlift”. Pod nazwą tą kryje się przetransportowanie ponad pół miliona osób z wyspy Manhattan, które przeprowadzili właściciele cywilnych łodzi. Był to akt wielkiego bohaterstwa, który ocalił życie wielu ludziom, kiedy transport w Nowym Jorku został zamknięty.
10. Choć trudno to sobie wyobrazić, w dzisiejszych czasach gęstość zaludnienia Manhattanu jest dużo mniejsza niż sto lat temu. Nowojorczycy ulegają modzie na mieszkanie poza miastem, a coraz więcej z nich tylko pracuje w tym okręgu. Wiąże się to nie tylko z preferowanym stylem życia, ale również z bardzo wysokimi cenami nieruchomości na Manhattanie.
11. Kościół Trójcy Świętej na Manhattanie został założony pod koniec XVII wieku. Dziś jest to najbogatsza na całym świecie indywidualna parafia kościelna, posiadająca 14 akrów samego Manhattanu i wyceniana na 2 miliardy dolarów.
12. Wall Street to ulica w południowej części Manhattanu, a także powszechne określenie na cały amerykański rynek finansowy. To tu znalazła się pierwsza stała siedziba Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Krach na Wall Street w 1929 roku załamał gospodarkę amerykańską i wywołał światowy kryzys.
13. Rockefeller Center Christmas Tree to gigantyczna choinka bożenarodzeniowa, która co roku pojawia się w Rockeffeler Center na Manhattanie. Zawsze jest to prawdziwy świerk norweski, którego wysokość wynosi od 18 do 30 metrów.
14. Liberty Island to jedna z wysepek należących do Manhattanu. To właśnie na niej znajduje się Statua Wolności, która reprezentuje rzymską boginię Libertas. Neoklasycystyczna statua została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku, a inżynierem odpowiedzialnym za jej konstukcję był Gustave Eiffel – ten sam, który zaprojektował paryską Wieżę Eiffla. Statua była darem narodu francuskiego dla Amerykanów, który miał upamiętnić przymierze tych dwóch narodów.
15. Na Manhattanie znajduje się Bank Rezerwy Federalnej, w którym znajduje się złoto będące własnością rządów z całego świata. Szacuje się, że w tym okręgu Nowego Jorku może znajdować się aż 25 procent światowych rezerw złota.