30 Ciekawostek o Egzotycznym Saint-Martin

Saint-Martin
foto – Pixabay

Saint Martin to niewielka karaibska wyspa, której terytorium podzielone jest między dwa europejskie kraje: Francję i Holandię. Całkowita powierzchnia wyspy wynosi 87 kilometrów kwadratowych i leży w Archipelagu Małych Antyli. Saint Martin to prawdziwy karaibski raj, który przyciąga turystów z całej Europy. Znajdziemy tu piękne, piaszczyste plaże, lazurową, przejrzystą wodę i mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 30 ciekawostek o tej malowniczej wyspie!

1. Cała wyspa Saint Martin charakteryzuje się lekko górzystym krajobrazem. Wzniesienia nie są jednak wysokie – najwyższym punktem jest Pic Paradis o wysokości 424m n.p.m.

2. Na terenie wyspy panuje równikowy, gorący i dosyć wilgotny klimat. Wyróżnia się tu dwie pory roku: suchą (od stycznia do kwietnia) i wilgotną (z nasileniem od sierpnia do grudnia).

3. Saint Martin często nawiedzają tropikalne cyklony. Jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń na wyspie było przejście huraganu Irma w 2017 roku, który spowodował zniszczenie około 95% całej wyspy.

4. Wyspa Saint Martin graniczy poprzez wody terytorialne z dwoma innymi terytoriami zamorskimi: francuskim Saint-Barthelemy od południa i brytyjską Anquillą od północy.

5. Naturalna roślinność Saint Martin w dużym stopniu uległa degradacji. Obecnie na wyspie podziwiać można pozostałości po gęstych, wilgotnych lasach tropikalnych oraz tereny sawannowe.

6. Wyspa została odkryta 11 listopada 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. To właśnie on nazwał teren ten “Sint Marteen” na cześć prawosławnego i katolickiego świętego Marcina z Tours, którego święto obchodziła załoga podczas dokowania na wyspie.

7. Stolicą oraz największym i najważniejszym miastem francuskiej części Saint Martin jest miasto Marigot. W malowniczym miasteczku odwiedzić można m.in. wyjątkowe, ogromne targowisko na świeżym powietrzu, gdzie skosztować można doskonałych przysmaków karaibskich. W Marigot znajduje się również fort obronny z St. Louis, a jedną z największych atrakcji tego miejsca są piękne, piaszczyste plaże.

8. Stolicą części holenderskiej Saint Martin jest miasto Philipsburg. Zostało ono założone w 1763 roku przez marynarza i kapitana holenderskich statków Johna Phillipa, od którego nazwiska powstała nazwa miasta. Miejscowość uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na całej wyspie. Podziwiać tu można kolorowe, karaibskie zabudowania, wąskie alejki i wiekowe budowle. Warto odwiedzić Stare Miasto, przy którego uliczkach znajdują się małe, klimatyczne sklepiki, restauracje i kawiarnie.

9. Na wyspie znajduje się kilka zabytkowych fortów, które pochodzą z XVII wieku. Jednym z najczęściej odwiedzanych jest holenderski Fort Amsterdam znajdujący się w Philipsburgu.

10. Na terenie holenderskiej części wyspy znajduje się niezwykła plaża. Plaża Maho swoją popularność zawdzięcza pobliskiemu portowi lotniczemu. Podczas wypoczynku na plaży można zaobserwować lądujące samoloty, które zniżając się przelatują nisko nad głowami turystów.

11. Na wyspę Saint Martin dostać się można samolotem z terenu USA (m.in. z Nowego Jorku, z którego lot trwa nieco ponad trzy godziny), a także z niektórych lotnisk w Europie – przede wszystkim z głównych portów lotniczych na terenie Francji i Holandii.

12. Na terenie francuskiej części wyspy obowiązującą walutą jest euro. Bez problemu za większość atrakcji zapłacić można również w dolarach amerykańskich. Po stronie holenderskiej funkcjonuje waluta o nazwie goulden Antyli Holenderskich, który w przeliczeniu ma wartość około 2,2zł.

13. Kuchnia mieszkańców wyspy oparta jest na świeżych owocach morza i rybach. Ciekawostką kulinarną są spożywane tutaj ślimaki morskie. Często spożywa się także duszone mięsa – głównie drób, wieprzowinę i wołowinę – z dodatkiem ryżu i warzyw. Do niemal każdej potrawy dodaje się duże ilości świeżych ziół i suszonych przypraw.

14. Narodowym napojem mieszkańców Saint Martin jest oczywiście tutejszy rum. Na wyspie produkuje się rum marki Guavaberry, który doceniany jest przez smakoszy na całym świecie.

15. Z tej karaibskiej wyspy zakazany został wywóz muszli morskich i fragmentów rafy koralowej.

16. Terytorium wyspy Saint Martin uznawane jest za obszar wchodzący w skład państw Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy na teren wyspy mogą dostać się po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu.

17. Jedną z największych atrakcji wyspy Saint Martin są wspaniałe, malownicze plaże. Warto odwiedzić m.in. plażę przy Mullet Bay, gdzie wypoczywać można na pięknym, biało-różowym piasku. Popularna jest również plaża Cupecoy, nad którą wznoszą się monumentalne, białe klify. Do najpiękniejszych plaż Saint Martin należą także: Great Bay Beach, Kim Sha Beach oraz Guana Bay Beach.

18. Oficjalnymi językami na wyspie są języki holenderski i francuski. W większości miejsc turyści mogą również bez problemu porozumiewać się w języku angielskim, a w niektórych regionach ludność posługuje się również kreolskim i hiszpańskim.

19. Zatoka Maho w holenderskiej części Saint Martin jest popularnym miejscem wypoczynku wśród miłośników surfingu. Niemal przez cały rok występują tu idealne warunki do uprawiania tego sportu, a wysokie fale sprawiają, że do tego miejsca przylatują surferzy z całego świata.

20. Turystów z Europy nie obowiązują żadne obowiązkowe szczepienia przed przylotem na Saint Martin. Zaleca się jednak zaszczepienie na WZW typu A oraz B, dur brzuszny, tężec i błonicę. Warto mieć przy sobie także silne środki odstraszające owady – choć niebezpieczna malaria praktycznie tutaj nie występuje, zdarzają się przypadki zachorowania na dengę.

21. Na Saint Martin obowiązuje strefa wolnocłowa – w wielu miejscach zakupić można luksusowe towary w bardzo okazyjnych cenach. Z Saint Martin przywieźć można m.in. drogi alkohol, perfumy, biżuterię oraz markowe ubrania, torebki i akcesoria odzieżowe.

22. Jednym z najbardziej hucznie obchodzonych wydarzeń na Saint Martin są Regaty Heineken, które odbywają się w marcu. Wydarzenie to przyciąga miłośników wodnych wyścigów z całego świata. Imprezie towarzyszą tańce, jarmarki, konkursy i wydarzenia muzyczne.

23. Ciekawostką jest, że na wyspie funkcjonuje aż 12 kasyn.

24. Na Saint Martin nie występują naturalnie duże ssaki. Wyspa jest jednak domem dla wielu gatunków ptaków m.in. pięknych, kolorowych papug, pelikanów, albatrosów i flamingów. Na plażach często można zaobserwować ogromne, dochodzące nawet do 1,5 metra długości iguany. Wyjątkowo bogate w życie są tutejsze przybrzeżne wody Morza Karaibskiego, w którym żyją tropikalne ryby i różne gatunki skorupiaków.

25. Rdzenni mieszkańcy zamieszkiwali wyspę już setki lat przed przybyciem Europejczyków na obszar Karaibów. Saint Martin była domem dla plemienia Arawaków – podobnie zresztą jak inne wyspy Małych Antyli. Do dziś obszar ten zamieszkały jest przez potomków rdzennych mieszkańców wysp Morza Karaibskiego.

26. Miasteczko Grand Case, które znajduje się po francuskiej stronie wyspy, uznawane jest za jej kulinarną stolicę. Spróbować tu można potrawy z całego świata: pyszne, karaibskie owoce morza, doskonałe desery owocowe i dania kuchni amerykańskiej, kreolskiej i francuskiej.

27. Wyjątkowym muzeum na terenie wyspy jest Yoda Guy Movie Museum. W tym niezwykłym miejscu znaleźć można m.in. pamiątki po słynnych hollywoodzkich produkcjach, takich jak Gwiezdne Wojny, Terminator czy Faceci w Czerni. Duże wrażenie robi kolekcja masek, które idealnie odwzorowują twarze słynnych aktorów. Muzeum zostało stworzone przez Nicka Maleya – sławnego charakteryzatora i specjalistę od efektów specjalnych, który znany jest przede wszystkim z wykreowania postaci Yody z Gwiezdnych Wojen.

28. Niedaleko Philipsburga znajduje się atrakcja unikalna na skalę wszystkich wysp Karaibskich – safari, podczas którego zobaczyć można… nosorożce! Te masywne ssaki nie zamieszkują naturalnie wyspy, jednak na terenie dzikiego safari żyją w odwzorowanych warunkach afrykańskich.

29. Najlepszym sposobem na podróżowanie po Saint Martin jest wynajęcie samochodu. Wyspa jest niewielka, a jej dokładne zwiedzenie może zająć zaledwie kilka dni. Drogi utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Obowiązuje ruch prawostronny. Do prowadzenia samochodu po terenie Saint Martin wystarczy polskie prawo jazdy.

30. Obywatele Unii Europejskiej uprawnieni są do otrzymania darmowej pomocy medycznej na terenie Saint Martin po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić