20 Ciekawostek o Wisconsin

Wisconsin / foto -Pixabay

1. Przydomek stanu to “The Badger State” (stan borsuka)

Co ciekawe, chociaż borsuki żyją w całym Wisconsin, zwierzę to nie jest powodem nadania  przydomka Badger State. “Borsuk” to przydomek XIX-wiecznych górników, którzy drążyli wzgórza Wisconsin w poszukiwaniu ołowiu, a następnie spali w swoich jaskiniach – tak jak borsuki drążą nory.

2. 5,77 mln mieszkańcó zamieszkuje stan Wisconsin.

3. Różowe lata 70te – popularny serial tv – rozgrywa się w Wisconsin. Czołówka tego serialu kończy się słowami “Hello Wisconsin”.

4. Stolicą stanu jest miasto Madison (254 tys. mieszkańców). Największym miastem – Milwuakee (594 tys. miszkańców)

5. Nazwa stanu Wisconsin pochodzi od rzeki Wisconsin, a sama nazwa wywodzi się od słowa Algonquian, które następnie zostało przekształcone w obecną formę. Słowo Wisconsin zostało po raz pierwszy odnotowane przez francuskiego odkrywcę Jacques’a Marquette w 1673 roku.

6. Green Bay, Wisconsin jest znane jako światowa stolica papieru toaletowego. Pierwszy bezdrzazgowy papier toaletowy wyprodukowano tam w 1935 roku, a miejscowe Northern Paper Mills były największym producentem papieru toaletowego na świecie w 1920 roku.

7. Muzeum Sztuki w Milwaukee, znane również jako MAM, jest jednym z największych muzeów w USA. Zawiera około 30 000 dzieł sztuki i może pochwalić się ponad 400 000 odwiedzających rocznie.

8. Założyciele Harley Davidson, William Harley i bracia Davidson, zbudowali swój pierwszy w historii motocykl w Milwaukee, Wisconsin.

9. W tym stanie odbywa się największa na świecie impreza lotnictwa eksperymentalnego w Oshkosh, zwana EAA Fly-In.

Podczas tego święta lotnictwa wieża kontrolna w Oshkosh jest najbardziej ruchliwa na świecie, ponieważ w ciągu tygodnia na lotnisku ląduje ponad 15 000 samolotów.

10. Cały żeń-szeń produkowany w Stanach Zjednoczonych jest wytwarzany w Wisconsin, co stanowi około 10% światowej produkcji.

11. Summerfest w Milwaukee jest uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za największy festiwal muzyczny na świecie, przyciągający co roku milion gości do Milwaukee.

12. Margaryna była kiedyś zakazana w tym stanie, od 1895 do 1967 roku. W dzisiejszych czasach podawanie w restauracjach margaryny zamiast masła jest nadal nielegalne, chyba że klient sobie tego zażyczy.

13. Oprócz popularnego festiwalu muzycznego, Wisconsin jest gospodarzem jednego z największych na świecie festiwali kukurydzy cukrowej w mieście Sun Prairie.

14. Wielu słynnych gangsterów, w tym Al Capone i Bugs Moran, ukrywało się w Wisconsin.

15. Najstarsze miasto w Wisconsin nazywa się Green Bay, zostało założone w 1634 roku, kiedy to francuski odkrywca Jean Nicolet założył tam mały sklepik handlowy.

16. Wisconsin nosi przydomek Mlecznej Krainy Ameryki i to właśnie tam wynaleziono lody.

17. Wisconsin słynie z sera… tak słynnego, że ma muzeum sera! W drugą sobotę czerwca w Narodowym Historycznym Centrum Serowarstwa powstaje 90-funtowy krąg sera szwajcarskiego.

18. Ponad 800,000 jeleni wędruje po lasach Wisconsin.

19. Pierwsze lody zostały stworzone w Two Rivers w Wisconsin w 1881 roku.

20. Wewnątrz Milwaukee Public Museum zwiedzający mogą spacerować po rekonstrukcjach historycznego Milwaukee, europejskiej wioski i starożytnej cywilizacji śródziemnomorskiej. W muzeum znajduje się również największa na świecie znana czaszka dinozaura.

4.1/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić