Kanał Augustowski to kanał o długości ponad 100 kilometrów, który łączy wiślańskie dopływy z Bałtykiem. Znajduje się on na terenie dwóch państw: Polski i Białorusi. Ogromny kanał wybudowany został w latach 1824-1839 i szybko stał się ważną wodną drogą tranzytową i handlową. Obecnie Kanał Augustowski znajduje się m.in. na liście zabytków Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego oraz uznawany jest za pomnik historii.
1. W obrębie Kanału Augustowskiego znajduje się aż 18 śluz. Za jedną z najpiękniejszych uznawana jest drewniana Śluza Perkuć, dookoła której rozciąga się malowniczy rezerwat przyrody. Największą śluzą jest Śluza Niemnowo, która znajduje się na terenie Białorusi. Ma ona długość 43,5m, a wysokość nad taflą wody sięga niemal 10 metrów.
2. Jedną z części Kanału Augustowskiego stanowi rzeka Czarna Hańcza – największa rzeka na terenie całej Suwalszczyzny. Prowadzi przez nią popularna trasa kajakarska, która zachwyca uczestników spływu wspaniałymi krajobrazami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej.
3. Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego czyli drogi wodnej, która używana była już w XVI wieku. Szlak rozpoczyna się w Warszawie, biegnie Wisłą, Narwią, Biebrzą, Kanałem Augustowskim i Niemenem. Po drodze znajduje się wiele dużych miast, które już w średniowieczu były ważnymi ośrodkami handlowymi m.in. Frombork, Malbork, Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Augustów i Grodno.
4. Głębokość kanału waha się od 1,5 do 3 metrów.
5. Wody Kanału Augustowskiego zamieszkuje wiele gatunków ryb m.in. okonie, szczupaki, liny, węgorze, leszcze, karasie i miętusy. Na całej długości kanału znajduje się wiele popularnych wśród wędkarzy miejsc, a wśród nich warto wyróżnić okolice takich miejscowości jak Białobrzegi czy Sosnowa, które słyną z występowania obfitej fauny słodkowodnej.
6. W pobliżu Augustowa znajduje się wiele jezior, które stanowią dużą atrakcję turystyczną. Wzdłuż samego kanału położonych jest 9 jezior. Znajdują się tu m.in. Jezioro Białe Augustowskie, Necko, Jezioro Orle i Paniewo.
7. Kanał Augustowski powstał w trakcie polsko-pruskiej wojny celnej w pierwszej połowie XIX wieku. Celem utworzenia drogi było transportowanie zboża z ominięciem terenów Prus, które nakładały na towary wysokie cła i opłaty.
8. Różnica poziomu wód na obszarze całego Kanału Augustowskiego to aż 54 metry.
9. Wzdłuż Kanału Augustowskiego rozciąga się malownicza Puszcza Augustowska, na terenie której znajduje się kilkanaście rezerwatów oraz Wigierski Park Narodowy (wraz z Jeziorem Wigry – jednym z największych jezior w całym kraju). Na obszarze Puszczy Augustowskiej żyje ponad 2 tysiące różnych gatunków zwierząt, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej różnorodnych przyrodniczo terenów w Polsce.
10. W samym Augustowie również nie brakuje atrakcji. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków, takich jak klasycystyczny budynek Starej Poczty, liczne dziewiętnastowieczne kamienice oraz piękna Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Sama miejscowość ma charakter uzdrowiskowy – podziwiać tu można wille i drewniane dworki z przełomu XIX i XX wieku.
11. Kanał Augustowski można przemierzyć na kilka sposobów. Cała długość szlaku chętnie przepływana jest przez miłośników kajakarstwa – po drodze kajakami wpłynąć można także na obszary okolicznych jezior. Przez kanał kursują również statki Żeglugi Augustowskiej, których rejsy wycieczkowe trwają nawet do 3 godzin.
12. Jednym z najciekawszych obszarów, przez których przepływają wody Kanału Augustowskiego, jest Dolina Rospudy. Ten ogromny teren stanowi dom dla wielu chronionych gatunków zwierząt, w szczególności ptaków, które na obszarze doliny mają swoje miejsca lęgowe. Cała dolina zajmuje obszar ponad 23 tysięcy hektarów i swoim zasięgiem obejmuje również część Puszczy Augustowskiej.
13. Przed rejsem po Kanale Augustowskim warto wybrać się do Dworku Prądzyńskiego w Augustowie, gdzie znajduje się Muzeum Historii Kanału Augustowskiego. Sam budynek wybudowano w 1829 roku i stanowi on jeden z najważniejszych zabytków historycznych w mieście.
14. Okolice Kanału Augustowskiego są wyjątkowo popularne wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Poza kajakarstwem uprawia się tu m.in. żeglarstwo, narciarstwo wodne, wędkarstwo i windsurfing. Piękne, malownicze tereny sprawiają idealne warunki do pieszych i rowerowych wycieczek. Na terenie samego Augustowa, jak i w pobliżu jezior położonych na Kanale Augustowskim, znajdują się m.in. plaże, strzeżone kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego.
15. Cały region słynie z doskonałej kuchni. Podczas pobytu w Augustowie lub okolicznych miejscowościach warto spróbować jednego z najpopularniejszych dań kuchni podlaskiej – kartaczy. W lokalnych karczmach serwuje się również babki i kiszki ziemniaczane, a regionalnym przysmakiem jest kindziuk czyli surowa, mocno doprawiona i wysuszona kiełbasa. Popularnym deserem jest słodkie ciasto sękacz o charakterystycznym kształcie „choinki”. Cały region obfituje także w ryby m.in. poławiane w okolicznych jeziorach węgorze, szczupaki i sumy.