Kampinoski Park Narodowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

kampinoski park narodowy
foto – Pixabay

Kampinoski Park Narodowy znajduje się w województwie mazowieckim, zaledwie 20 kilometrów od Warszawy. Ten wspaniały teren już w 2000 roku został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. W Kampinoskim Parku Narodowym podziwiać można torfowiska, gęste lasy iglaste, mokradła i bagna, które łącznie zajmują obszar ponad 38 tysięcy hektarów.

1. Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku w celu ochrony pozostałości po Puszczy Kampinoskiej – niezwykle ciekawego przyrodniczo terenu. W puszczy dominuje widok piaskowych, żyznych gleb, na których rosną gęste bory sosnowe.

2. Kampinoski Park Narodowy jest drugim co do wielkości Parkiem Narodowym w Polsce.

3. Jednym z nadrzędnych celów działalności parku jest ochrona populacji żubrów. W tym celu utworzony został tutaj Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Jego tereny obejmują zagrody i wybiegi o łącznej powierzchni ponad 72 hektarów, na których żyje stado żubrów złożone z około 20 osobników.

4. Ciekawą atrakcją Puszczy Kampinoskiej jest przejeżdżająca przez jej tereny Sochaczewska Kolej Muzealna. Zabytkowy pociąg wyrusza z Sochaczewa, zatrzymuje się na kilku historycznych stacjach, a następnie wjeżdża na teren Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie odbywa się godzinna wycieczka krajoznawcza pod opieką przewodnika. Na stacji początkowej warto odwiedzić również ekspozycję muzealną poświęconą historii kolei.

5. Na przełomie XIX i XX wieku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego toczyło się wiele walk i działań wojennych. Do dziś obejrzeć tu można m.in. zabytkowe cmentarze, na których spoczywają ofiary II wojny światowej oraz pomniki i mogiły powstańców, którzy walczyli za ojczyznę w roku 1863.

6. Łączna długość szlaków, które prowadzą przez obszar Kampinoskiego Parku Narodowego, liczy około 360 kilometrów. Przez tereny rezerwatów, lasów i puszczy przechodzi również Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144 kilometrów. Na terenie parku znajdują się również ścieżki przeznaczone do jazdy konnej.

7. Symbolem parku jest łoś – ogromny ssak, który może osiągać wagę nawet 700 kilogramów! Łosie zamieszkują obszar Kampinoskiego Parku Narodowego od 1951 roku, a obecna populacja obejmuje około 400 osobników.

8. Piaskowe wydmy Kampinoskiego Parku Narodowego uznawane są za najpiękniejsze i najlepiej zachowane wydmy śródlądowe w całej Europie.

9. Tereny parku są wyjątkowo zróżnicowane przyrodniczo. Występuje tu około 1400 gatunków roślin naczyniowych, a aż 103 z nich uznaje się za skrajnie zagrożone wyginięciem. Także świat zwierząt Kampinoskiego Parku Narodowego jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Tereny chronione zamieszkują m.in. wilki, rysie, kuny, bobry, jenoty, borsuki i nietoperze.

10. Obszar Puszczy Kampinoskiej zamieszkiwany jest także przez liczne gatunki ptaków. Przy odrobinie szczęścia spotkać tu można puchacze, sowy, żurawie, bociany, orliki, rybitwy i dzięcioły. Wiele gatunków nie zimuje jednak na terenie Polski, dlatego miłośnicy ornitologii powinni wybrać się na wycieczkę po parku w miesiącach letnich.

11. Na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego organizowanych jest wiele akcji edukacyjnych. Regularnie skorzystać tu można m.in. z warsztatów, prelekcji i spotkań ze specjalistami ekologii, ochrony przyrody, botaniki i zoologii.

Organizowane są również liczne wydarzenia o charakterze naukowym, takie jak Festiwal Nauki, Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej “Wizje Natury” oraz cykliczne konkursy dla dzieci i młodzieży.

12. W Kampinoskim Parku Narodowym znajduje się aż 10 ścieżek edukacyjnych. Większość z nich ma długość od 3 do 4 kilometrów, a przejście wraz z przystankami zajmuje około 2-3 godziny.

Niektóre ze ścieżek mogą być jednak trudno dostępne w czasie ulewnych deszczy, co spowodowane jest obfitymi wylewami ze stawów, rzek i mokradeł.

13. Na terenie parku funkcjonują dwa duże obiekty muzealne. Warto odwiedzić Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy, gdzie znajduje się unikalny skansen budownictwa puszczańskiego. Podziwiać tu można kilka zabytkowych, drewnianych budynków, w których umiejscowione są wystawy muzealne.

Drugim ośrodkiem jest Centrum Edukacyjne w Izabelinie, gdzie mieści się duża ekspozycja przyrodniczo-historyczna dotycząca terenów Kampinoskiego Parku Narodowego.

14. W parku wyznaczonych zostało 12 polan, które służą turystom do odpoczynku. Znajduje się na nich infrastruktura wypoczynkowa (wiaty, ławki, miejsca do zorganizowania rodzinnego pikniku). W tych miejscach możliwe jest również rozpalenie ogniska, jednak jedynie za wcześniejszą zgodą dyrektora parku.

15. Ponad 4 tysiące hektarów parku objętych jest ścisłą ochroną. Łącznie rezerwaty zajmują 12% powierzchni całego Kampinoskiego Parku Narodowego.

16. Na terenie parku znajduje się wyjątkowe muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. W tym miejscu w czasie II wojny światowej dokonano egzekucji ponad 1700 mieszkańców Warszawy.

Obecnie Miejsce Pamięci Palmiry ma duże znaczenie historyczne, a w obiekcie organizowane są również wykłady i lekcje dla uczniów i studentów. Znajduje się tu także niewielka ekspozycja muzealna dotycząca ofiar działań wojennych podczas II wojny światowej.

16. Ciekawostką jest, że najstarsze drzewa w puszczy liczą ponad 200 lat i sięgają niemal 30 metrów wysokości.

4/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić