Jeruzal Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

jeruzal
foto – Autorstwa Konrad Wąsik, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53874249

Jeruzal to niewielka wieś znajdująca się w województwie mazowieckim. Liczba ludności to raptem 330 osób. Pierwsze wzmianki na temat tego miejsca pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XV wieku. Wiadomo, że niegdyś wieś cieszyła się statusem miasta, które było jednak nazywane Żeliszewem i Łukowcem. Mimo usilnych starań miasto nigdy tak naprawdę się nie rozwinęło i przede wszystkim nie powiększyła się liczba mieszkańców, dlatego miasto ostatecznie utraciło prawa miejskie, zyskując status wsi. Nie zmienia to jednak faktu, że to wieś o malowniczym charakterze i z potencjałem na letni wypoczynek.

Co warto wiedzieć o tym miejscu i jak można spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Dla niektórych ciekawostką może być fakt, że to właśnie w Jeruzalu kręcono popularny polski serial Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Z samym serialem wiąże się kontrowersyjna sytuacja dotycząca ciszy wyborczej, gdy w emitowanym wówczas odcinku pojawiły się ujęcia samolotu z banerem “Głosuj na Dudę”, co nie miało żadnego związku z polityczną sytuacją w Polsce.

2. Jeruzal to mała wieś, ale nie brakuje w niej zabytków, które z pewnością zainteresują pasjonatów historii. Jednym z nich jest kościół, który liczy sobie ponad 260 lat. We wsi znajduje się również dzwonnica pochodząca z XVIII wieku.

3. W lokalnym sklepie można kupić wino Mamrot, które nawiązuje do ulubionego trunku bohaterów Rancza. Choć serialowi bohaterowie mieszkali we wsi Wilkowyje, to jednak niemal wszystkie ujęcia były kręcone w Jeruzalu, który dzięki serialowi zdobył ogromną popularność.

4. Osoby zainteresowane szlakiem bohaterów Rancza powinny udać się również do apteki znajdującej się przy ulicy Browarnej 2 oraz nieco dalej, bo na Browarną 25, gdzie znajduje się opuszczony dom. W serialu pełnił funkcję chaty zielarki.

5. Przez Jeruzal przebiega atrakcyjny szlak rowerowy. Wieś jest jednym z punktów, a szlak dotyczy również okolicznych miejscowości, między innymi Łukowiec, Rozstanki i Strachomin.

6. Jeruzal to miasto przyjazne caravaningowcom, czyli osobom poruszającym się po świecie kamperami. W dobie rosnącego zainteresowania tego rodzaju turystyką jest to dobra wiadomość. Warto jednak pamiętać, że ilość miejsc na wyznaczonym obszarze jest ograniczona.

7. Nie tylko miłośnicy serialu, ale również osoby spragnione odpoczynku w pobliżu natury powinny udać się na spacer w pobliże jeziora. Ten niewielki, acz urokliwy zbiornik wodny znajduje się mniej więcej dwa kilometry na północ od Jeruzala.

8. W pobliskim Strachominie znajduje się kąpielisko nad zalewem Muchawka. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Można tutaj zarówno wypocząć, jak i aktywnie spędzić dzień. A to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody.

9. Pierogi Solejukowej to kolejne zaczerpnięcie z Rancza, które sprawia, że turyści liczniej przybywają do Jeruzala. To dosyć kameralne miejsce, w którym zjemy pyszne pierogi. Dla fanów serialu to nie lada gratka.

10. Jedną z największych atrakcji Jeruzala jest niezaprzeczalnie słynna serialowa ławeczka, na której bohaterowie ochoczo spędzali mnóstwo czasu. Wielu turystów przybywa do tej miejscowości wyłącznie po to, by móc usiąść na słynnej ławce i zrobić sobie na niej pamiątkowe zdjęcie.

4.3/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić