38 ciekawostek o stanie Connecticut

foto – Pixabay

 

1. Stolicą stanu jest Hartford, liczący 123 tysiące mieszkańców. Skrótem pocztowym dla Connecticut jest CT.

2. Nazwa stanu pochodzi od rzeki Connecticut, która przecina stan i jest jedną z głównych rzek w USA.

3. Słowo “Connecticut” pochodzi od rdzennie amerykańskiego słowa quinetucket, oznaczającego “poza długą, pływową rzeką”.

4. Connecticut nosi przydomek “Konstytucyjnego Stanu”, ponieważ “Podstawowe Zarządzenia Connecticut”, przyjęte po raz pierwszy w 1639 roku, posłużyły jako wzór dla Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

5. Piosenką stanu jest (ciekawe czy rozpoznasz?) :

6. Urodzeni w Connecticut

  • Samuel Colt – wynalazcy rewolweru
  • Charles Goodyear – wynalazca procesu wulkanizacji
  • George’a W. Busha – prezydent USA
  • Edwin Land – wynalazca popularnego aparatu Polaroid, który wywoływał zdjęcie w ciągu 60 sek.
  • Megan Ryan – aktorka
  • Michael Bolton – piosenkarz

7. Miasta w Connecticut

Bridgeport jest najludniejszym miastem Connecticut – 145 tys; a następnie New Haven (130 tys.) i Hartford (123 tys).

8. Populacja stanu Connecticut to 3,5 mln mieszkańców.

9. W kolonialnym New Haven cięte dynie były używane jako prowadnice do strzyżenia włosów, aby zapewnić okrągłą jednolitą fryzurę. Ze względu na tę modę, ci mieszkańcy Nowej Anglii otrzymali przydomek “pumpkin-heads”.

10. Motto Connecticut brzmi Qui Transtulit Sustinet – “Ten, który przesadził, wciąż podtrzymuje”

11. Jezioro Candlewood jest największym jeziorem w Connecticut. Jezioro ma powierzchnię 8,4 mil kwadratowych, a niektóre z najdroższych nieruchomości w Connecticut znajdują się na brzegach jeziora, w miastach Brookfield, New Fairfield, New Milford i Sherman.

12. Jeśli chcesz sprawdzić wody w Connecticut, najlepszym miejscem jest Stamford. Baw się dobrze pływając, łowiąc kraby lub wędkując na jednej z publicznych plaż w Cummings Park i Cove Island Park. Oferowane są tu przejażdżki łodzią, koncerty, wykłady i warsztaty.

13. Connecticut ma najwyższy dochód osobisty na mieszkańca (ponad 70 000 dolarów) w kraju. Średnia krajowa wynosi jednak 50 392 dolary.

14. Connecticut można podzielić na trzy regiony geograficzne. Western Uplands (wypełnione stromymi wzgórzami), Central Lowlands (zawiera grzbiety i doliny) i Eastern Uplands (ma wzgórza, rzeki i gęste lasy).

15. Wśród 50 stanów, Connecticut zajmuje pierwsze miejsce na liście pod względem odsetka terenów miejskich pokrytych drzewami. Blisko 60% powierzchni stanu pokryte jest lasem. Najbardziej rozpowszechnionym drzewem w Connecticut jest klon czerwony.

16. Stan uzyskał państwowość 9 stycznia 1788 roku, stając się piątym stanem, który przyłączył się do Unii.

17. Pierwszymi osadnikami w stanie byli Holendrzy, którzy przybyli tu w 1614 roku. Holendrzy byli handlarzami futer, którzy zbudowali fort w pobliżu dzisiejszego Hartford.

18. Najstarszy działający park rozrywki w Ameryce znajduje się w samym centrum miasta Bristol. Nazywa się Lake Compounce i został założony w 1846 roku.

19. Uniwersytet Yale znajduje się w New Haven w Connecticut. Założony w 1701 roku, Yale University jest trzecią co do wieku (być może również co do popularności obok Stanford i Harvard) instytucją szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych. Uczęszczali do niej prezydenci USA, tacy jak Gerald Ford, William Howard Taft, George W. Bush i Bill Clinton

20. ESPN, pierwszy na świecie sportowy kanał kablowy został uruchomiony w Bristol, Connecticut w 1979 roku.

21. Connecticut jest jednym z sześciu (Maine, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut) stanów Nowej Anglii, który jest regionem – kolebką kultury amerykańskiej.

22. W 1898 roku w Hartford wydano pierwsze w Ameryce ubezpieczenie samochodu.

23. W 1937 roku Connecticut stał się pierwszym stanem, który wydał stałe tablice rejestracyjne dla samochodów.

24. W latach 1701-1874 stan miał dwie stolice: New Haven i Hartford.

25. The Hartford Courant jest najstarszą nieprzerwanie wydawaną gazetą w Stanach Zjednoczonych. Drukowana jest od 29 października 1764 roku.

26. 22 sierpnia 1902 roku Theodore Roosevelt został pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który podczas sprawowania urzędu przejechał się automobilem. Zatrzymał się w Pope Park w Hartford i przemówił do zgromadzenia około 10 000 robotników.

27. W 1901 r. w Connecticut wprowadzono pierwsze prawo regulujące prędkość pojazdów mechanicznych. Początkowo, prawo ograniczało kierowców do nie przekraczania 12 mph (19,3 lm/h).

28. World Wrestling Federation lub WWF ma swoją główną siedzibę w Stamford w Connecticut.

29. Pierwszy na świecie atomowy okręt podwodny – USS Nautilus (SSN-571) – został zbudowany w Groton, w stanie Connecticut.

30. Lizaki zostały wynalezione przez George’a Smitha z New Haven w stanie Connecticut w 1908 roku. Wpadł on na pomysł umieszczenia cukierków na patyku, aby łatwiej było je spożywać. Początkowo lizaki były raczej miękkie niż twarde. Co ciekawe, George’a Smith nazwał ten smakołyk po popularnym koniu wyścigowym.

31. Connecticut jest miejscem narodzin pierwszego na świecie praktycznego helikoptera. Zaprojektowany przez Vought Sikorsky, VS-300 odbył lot w Stratford, Connecticut 14 września 1939 r.

32. 21 lutego 1878 roku w New Haven w Connecticut wydano pierwszą książkę telefoniczną. Książka zawierała kontakty tylko 50 osób.

33. Louis’ Lunch w New Haven w stanie Connecticut jest pierwszą i najstarszą wciąż działającą restauracją serwującą hamburgery w USA.

34. W 1844 roku w Connecticut Horace Wells po raz pierwszy zastosował znieczulenie (użyto do tego celu podtlenku azotu).

35. Pierwszy publiczny program sadzenia drzew w Ameryce został przeprowadzony w New Haven w Connecticut. Miasto otrzymało przydomek “The Elm City”, ponieważ drzewa posadzone w ramach programu były wiązami.

36. Mark Twain, amerykański pisarz, humorysta, przedsiębiorca, wydawca i wykładowca, napisał swoją słynną przygodę Huckleberry Finn podczas pobytu w Hartford, Connecticut.

37. Connecticut był kiedyś znany jako “Arsenał Narodu”. Przydomek wywodzi się głównie z faktu, że w XIX i XX wieku stan był domem dla wielu firm, które produkowały broń palną, w tym Volcanic Repeating Arms Company, Sturm Ruger, Joslyn Firearms i Winchester Repeating Arms Company.

38. Connecticut sąsiaduje z następującymi stanami – Nowy York, Massachusetts, Rhode Island. Na południu stan ma linię brzegową położoną nad Oceanem Atlantycki.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić