Niegocin to jezioro morenowe znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tutaj sporo ośrodków wypoczynkowych, z których w sezonie korzystają turyści oraz miłośnicy wodnych sportów.
Co warto wiedzieć o Jeziorze Niegocin? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.
1. Niegocin to typowy akwen pochodzenia polodowcowego, a także trzecie pod względem wielkości jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, które oficjalnie należy do Szlaku Wielkich Jezior.
2. Powierzchnia jeziora wynosi około 26 kilometrów kwadratowych, a maksymalna głębokość to aż 40 metrów.
3. Północna część jeziora sąsiaduje za zabudową Giżycka, natomiast pozostałe charakteryzują się o wiele bardziej naturalnym klimatem. Niegocin od południa łączy się z Jeziorem Boczne, a od strony północnej Kanał Łuczański łączy je z Jeziorem Mamry.
4. Wzmianki o Jeziorze Niegocin pochodzą nawet z XVI wieku, kiedy razem z Jeziorem Bocznym tworzyło dwa oddzielne zbiorniki wodne. Wzrost wód spowodował również, że zniknęło lądowe przejście między Bogaczewem a Rydzewem.
5. Löwentin See – tak brzmiała oryginalna, niemiecka nazwa jeziora. Niegocin pojawiło się dopiero po drugiej wojnie światowej, a oficjalnie jezioro nazywa się tak dopiero od 1949 roku.
6. W latach osiemdziesiątych woda w jeziorze była skrajnie zanieczyszczona. Dlatego też stworzono tutaj specjalną oczyszczalnię ścieków. Obecnie jego wody mają trzecią klasę czystości, a naukowcy zauważają sukcesywną poprawę czystości wody.
7. Do najpopularniejszych miejscowości turystycznych w okolicach jeziora należą Giżycko, Rydzewo, Bystry i Strzelce. W okresie letnim zapełniają się one ogromnymi ilościami turystów. Odbywają się tutaj również cykliczne festiwale i imprezy kulturalne.
8. Dzięki walorom krajobrazowym Niegocin zaliczany jest do najpiękniejszych jezior w Polsce.
9. Nad Niegocinem znajduje się port Żeglugi Mazurskiej. Jest to już druga spółka tego rodzaju w okolicy, która na przestrzeni lat przewiozła na pokładach swoich statków miliony pasażerów.
10. Okolice jeziora spodobają się również fanom historii XIX i XX wieku. Znajduje się tutaj na przykład budynek przedwojennego schroniska, a także most obrotowy, który skonstruowano w drugiej połowie XIX wieku.
11. Niegocin należy do jezior, które szczycą się największym ruchem żeglownym w całej Polsce. Zadbano tutaj o powstanie odpowiedniej infrastruktury, dzięki której miłośnicy wodnych sportów mogą z całą swobodą korzystać z dobrodziejstw natury.
12. W okresie letnim odbywają się tutaj spektakularne regaty żeglarskie, a z kolei zimą organizowane są zawody bojerowe. Na lądzie można również wypożyczyć kajaki i rowery wodne.
13. Rydzewo to popularna wieś położona nad Jeziorem Bocznym. Znajduje się tutaj gotycko-barokowy kościół, który powstał w drugiej połowie XVI wieku. W środku można zobaczyć zabytkową emporę i ambonę, a także mosiężną chrzcielnicę. Miłośnicy architektury i sztuki będą zachwyceni również innymi odkryciami we wnętrzu świątyni.