Rydzewo turystycznie – Na jakie atrakcje można tutaj liczyć?

fotografia by Tszwagrzak / Wikipedia

Mazurska kraina to świat pełen jezior i małych zapomnianych osad, odżywających jedynie w letnich miesiącach. Taki już urok mazurskich jezior. Lato to najlepszy czas na obcowanie z wodą i wilgotną bryzą znad jeziora. Niektórzy mawiają, że prawdziwy polski żeglarz powinien przynajmniej raz popróbować swych sił na mazurskich jeziorach. Jeśli Mazury to gdzie? Każdy ma swój zakątek. Jedni są zwolennikami dużych hałaśliwych marin, drudzy szukają małych ukrytych w zaroślach przystani.
Dla tych co szukają spokoju dobrym miejscem będzie mazurska wieś Rydzewo.

Rydzewo krótko historycznie.

Wieś Rydzewo założył Paweł i Stanisław Rydzewski w roku 1526. Spis przeprowadzony w 1625 roku określił mieszkającą we wsi społeczność jako ludność polską. Wsi nie ominęła panująca w tym rejonie zaraza. Dżuma z 1710 roku pochłonęła 479 osób. Kolejny spis sporządzony w 1875 roku pokazał, że na 3136 osób zamieszkujących Rydzewo, Polaków było 2836. Pomimo panujących tendencji do wynaradawiania ludności polskiej w szkole w Rydzewie uczono po polsku, ponieważ 95 % dzieci znało jedynie język polski.

Współczesne Rydzewo

Wieś letniskowa położona na szlaku Giżycko-Mikołajki, w której znajduje się przystań jachtowa. Położenie Rydzewa na cyplu rozdzielającym jeziora Boczne i Niegocin sprawia że przystani jest kilka, a wiele z nich umożliwia dobijanie do brzegu dużym jednostkom. Niestety w ostatnim czasie miejsce to upodobali sobie motorowodniacy zakłócając tym samym panujący spokój. Na całe szczęście dla odpoczywających ruch jest dużo mniejszy niż w Mikołajkach. Co prawda na miejscu można również wypożyczyć motorówki czy skutery wodne, ale jest to już element na stałe wpisany w krajobraz miejscowości znajdujących się nad wodą.

Atrakcje Rydzewa

Sporą frajdę można zafundować sobie spożywając posiłek w znanej w miejscowości Gospodzie pod Czarnym Łabędziem. W miejscu tym w towarzystwie wystroju nawiązującym do historii Mazur z przyjemnością będzie smakowało regionalne dania serwowane przez kucharzy.
Najcenniejszym zabytkiem Rydzewa jest pochodzący z XVI wieku kościół. Obok kościoła we wsi jest kilka starych murowanych zabudowań pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
Jak przystało na Krainę Wielkich Jezior w okresie letnim można zafundować sobie rejs jednym z dobijających do przystani statków żeglugi śródlądowej.
Rydzewo może stanowić doskonałą bazę wypadową dla wodniaków jak również wypoczywających w niem letników. Najbliższe okolice posiadają wiele atrakcji mogących zaciekawić każdego.

Będąc we wsi Rydzewo warto wybrać się do okolicznych popularnych turystycznie miejscowości – Giżycko, Ryn, Mikołajki czy Węgorzewo

4.9/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić