Mamerki to niewielka leśna osada znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Węgorzewa. Jest to bezludna osada znajdująca się raptem osiem kilometrów od Węgorzewa. To urokliwe miejsce skrywa w sobie wiele tajemnic z okresu II Wojny Światowej, dlatego większość turystów przybywających w te rejony na ogół interesuje się historią.
Co warto zobaczyć w Mamerkach i okolicach i jakie tajemnice skrywa ta enigmatyczna osada otoczona z każdej strony lasami? Oto kilka ważnych i przydatnych informacji.
1. W okresie II Wojny Światowej Mamerki pełniły funkcję czegoś na wzór samowystarczalnej enklawy. Były szczelnie otoczone kolczastym drutem, a ze względu na geograficzne położenie były dosyć strategicznym punktem. Są usytuowane nad Kanałem Mazurskim.
2. Na terenie osady można podziwiać jeden z najlepiej zachowanych kompleksów nazistowskich bunkrów. Mieściło się tutaj słynne stanowisko dowodzenia Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Kwatera była podzielona na trzy strefy i była siedzibą Sztabu Generalnego. Całkowita powierzchnia kwatery wynosiła około 250 hektarów, co sprawiało, że tak naprawdę przypominała ona małe miasto w mieście. W kwaterze stacjonowało około 1500 żołnierzy niemieckich. Na jej terenie znajdowały się baraki, stajnie i schrony typu ciężkiego. Adolf Hitler przyjechał z wizytą do kwatery w czerwcu roku 1941 po raz pierwszy. Niespełna dwa miesiące później pojawił się w Mamerkach z Benito Mussolinim.
3. Ciekawostką jest, że słynna próba zabicia Hitlera, która odbyła się 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu była tak naprawdę przygotowywana w Mamerkach przez niemiecki ruch oporu. Hitler wyszedł cało z próby zamachu, podobnie jak z wszystkich pozostałych. Niemniej, osoby oskarżone o udział w spisku poniosły najgorsze z możliwych konsekwencji.
4. W osadzie Mamerki zaczyna się Kanał Mazurski, którego budowa tak naprawdę nigdy się nie skończyła. Inicjatorzy pragnęli połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. W planach kanał miał liczyć sobie przeszło 51 kilometrów długości. Niektórzy uważają, że jego budowa miała być przede wszystkim drogą dla niemieckich U-bootów. Do dzisiaj na jednej ze ścian kanału można podziwiać pozostałość po niemieckim godle w postaci odcisku.
5. Na terenie osady znajduje się fantastyczne Muzeum II Wojny Światowej. Trzeba podkreślić, że to jedyne muzeum na naszym kontynencie, które jest niemal w pełni poświęcone historii frontu wschodniego. Na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych znajdziemy doskonale przygotowane ekspozycje stałe i sporo artefaktów związanych z wojną.
6. Od kilku lat jedną z największych atrakcji osady jest rekonstrukcja legendarnej i długo poszukiwanej Bursztynowej Komnaty. Historia faktycznej bursztynowej komnaty sięga XVII wieku, a jej twórcą miał być Andrzej Schluster. Trzeba dodać, że jej poszukiwania nigdy się nie skończyły. Trwają one do dzisiaj, a fanatycy wciąż spekulują o ewentualnych lokalizacjach.
7. Mamerki znajdują się nad pięknym jeziorem Mamry, które są kolejnym powodem, by przybywać w te rejony, zwłaszcza w sezonie letnim. Mamry należą do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Samo jezioro jest ogromną atrakcją turystyczną i cieszy się czystością pierwszej klasy.
8. Mamry to bez wątpienia raj dla entuzjastów wodnych sportów. Funkcjonuje tutaj doskonała wypożyczalnia jachtów, a także pełny serwis żeglarski i motorowodny. Sporym zainteresowaniem cieszy się również wynajem kajaków.
9. W pobliskim Sztynorcie znajduje się fantastyczny siedemnastowieczny pałac, który wraz z pozostałymi elementami majątku należał do firmy zajmującej się wynajmem jachtów. Firma postanowiła jednak oddać budynek Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, a ta rozpoczęła wstępne prace remontowe, które mają na celu przywrócenie świetności tej wspaniałej budowli.
10. W bezpośrednim sąsiedztwie ze Sztynortem leży rezerwat przyrody. To idealne miejsce dla osób poszukujących bliskości natury podczas letniego urlopu i chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku. Na terenie rezerwatu znajduje się sporo wspaniałych okazów roślin.
11. Ciekawostką jest, że przed laty, a mianowicie kilkaset lat temu kompleks jezior Mamry składał się tak naprawdę z odrębnych zbiorników wodnych. Jednak na przestrzeni lat wiele czynników różnego rodzaju sprawiło, że poziom wody znacząco się podniósł. W związku z powyższym pod wodą wciąż znajdują się pozostałości po drogach łączących poszczególne zbiorniki oraz pozostałości po osadach.
12. Na terenach jeziora znajduje się ponad 30 wysp. Niestety właściwie na żadną z nich nie można wejść, ponieważ pełnią funkcję rezerwatów przyrody. Można je podziwiać z daleka w trakcie resju, aczkolwiek ze względu na obecność ptactwa i próbę ochrony niektórych gatunków wstęp jest surowo wzbroniony.
13. Niedaleko jeziora i leśnej osady Mamerki znajduje się wieś Srokowo. Najważniejszą atrakcją i największym zabytkiem tego miejsca jest kościół zbudowany jeszcze w XV wieku. Będąc w Srokowie warto również udać się na spacer na Diablą Górą, na której znajdują się ruiny wieży Bismarcka. To również świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałe okolice.
14. Osoby pasjonujące się historią i nurkowaniem jednocześnie powinny skusić się na ekscytujące zwiedzanie wraku statku Arabella. Wycieczki podwodne tego typu są organizowane przez Mazurskie Centrum Nurkowe i są polecane przede wszystkim osobom, które w nurkowaniu mają już jakieś doświadczenie.
15. Turyści poszukujący idealnego miejsca na delektowanie się regionalną kuchnią powinni udać się do restauracji Baba Pruska, znajdującej się w pobliskim Sztynorcie. To elegancka restauracja, w której będziemy mogli skosztować doskonałych mazurskich ryb z lokalnego połowu. Miejsce słynie również z świetnych nalewek sztynorckich domowej roboty.