Latarnia morska w Sopocie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Latarnia Morska Sopot
foto – Autorstwa Mariusz Nasieniewski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22770198

Sopot to popularne uzdrowisko i letnisko nad Bałtykiem, mogące się pochwalić drewnianym molo, majestatycznym gmachem Grand Hotelu oraz pięknymi plażami. Wśród licznych zabytków miasta znajduje się latarnia morska – charakterystyczny obiekt, któremu warto poświecić nieco więcej uwagi podczas zwiedzania Sopotu. Dlaczego?

1. Latarnia morska w liczbach

Latarnia morska w Sopocie liczy sobie 30 metrów wysokości, a obecny zasięg światła to niespełna 13 km.

Sopocka latarnia zalicza się również do najciekawszych latarni na polskim wybrzeżu.

2. Historia latarni morskiej w Sopocie

Powstanie latarni morskiej ma związek z budową zakładu balneologicznego, który został oddany do użytku w początkach XX wieku. W ten oto sposób w 1903 roku powstał oryginalny komin (którym w dalszym ciąguodprowadzane są opary z kotłowni gazowej), służący również jako latarnia morska i taras widokowy.

3. Dostępność dla turystów

Latarnię morską w Sopocie można zwiedzać przez cały rok w godzinach:

  • styczeń – luty: 11:00 – 16:00
  • marzec – kwiecień: 10:00 – 18:00
  • maj: 10:00 – 19:00
  • czerwiec: 9:00 – 20:00
  • lipiec – sierpień: 9:00 – 21:00
  • wrzesień: 10:00 – 19:00
  • październik – grudzień: 10:00 – 16:00.

Są to godziny umowne, a rzeczywisty czas otwarcia latarni uzależniony jest przede wszystkim od warunków pogodowych.

4. Zakład Balneologiczny w Sopocie

Powstanie sopockiej latarni ma ścisły związek z Zakładem Balneologicznym, który obecnie służy kuracjuszom jako szpital reumatologiczny. Budynek do dziś przyciąga uwagę swoją sylwetką i ciekawymi detalami, m.in. herbem Sopotu (jednym z najstarszych zachowanych na terenie miasta).

5. Ilość schodów

Kto chce nacieszyć się pięknymi widokami na uzdrowisko i jego okolicę, ten musi wejść na taras widokowy. W tym celu należy pokonać 120 schodów (na trasie czeka kilka miejsc, w których można odpocząć w bezpieczny sposób).

6. Skwer Kuracyjny im. M. Jakszta

Latarnia morska w Sopocie wznosi się przy Skwerze Kuracyjnym, przy którym wznosi się również piękny Dom Zdrojowy  z XIX wieku. Dla mieszkańców miasta oraz gości uzdrowiska jest to popularne miejsce wypoczynku i towarzyskich spotkań, a działające w rejonie skweru place kawiarnie na brak klientów nie mogą narzekać.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Sopocie 🏖️


7. Molo w Sopocie

Wizytę w latarni morskiej warto połączyć ze spacerem po molo, z którego doskonale widać zabudowania dawnego zakładu balneologicznego. Najdłuższe molo nad Bałtykiem zachwyca pięknymi widokami na Zatokę Gdańską oraz wybrzeże, a każdy spacer po tej drewnianej konstrukcji jest wspaniałą przygodą.

8. Restauracja El Molo

Kto chce odpocząć przy smacznym posiłku, a jednocześnie nacieszyć się pięknymi widokami na molo i latarnię morską, ten może odwiedzić restaurację „El Molo”. Można tu sięgnąć po dania z rybami lub owocami morza (m.in. mule duszone w białym winie), można też zamówić lekkie sałatki lub tradycyjne kotlety schabowe.

9. Tawerna Rybitwa

W pobliżu latarni morskiej działa również „Rybitwa” – tawerna, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród gości odwiedzających Sopot. To zasługa korzystnej lokalizacji, przyjaznej atmosfery i bogatego menu, w którym najważniejsze miejsce zajmują ryby.

10. Państwowa Galeria Sztuki

Kto po spacerze nad morzem zechce odpocząć wśród dzieł sztuki, ten może zajrzeć na pobliski Plac Zdrojowy. Jedną z jego ważniejszych atrakcji jest Państwowa Galeria Sztuki, znana z organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz wystaw.

11. Monciak

Do latarni morskiej w Sopocie można dojść słynnym „Monciakiem”, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino. To tu koncentruje się życie towarzyskie miasta, to tu znajdują się liczne puby, dyskoteki i słynny „Krzywy Domek” – jeden z symboli współczesnego Sopotu.

12. Plaża Sopot

W pobliżu latarni morskiej rozciąga się strzeżona plaża, zaliczana do grona najciekawszych i najpopularniejszych plaż na terenie Trójmiasta. Najmłodsi goście mogą tu korzystać z baseniku, starsi mogą korzystać z kąpieliska i pływać w Bałtyku pod czujnym okiem ratowników. Wszystkie te atrakcje czekają tuż przy molo i latarni, co jest dodatkowym walorem dla miłośników pięknych widoków.

13. Park Zdrojowy

W pobliżu latarni morskiej rozciąga się malowniczy Park Zdrojowy, podzielony na dwie części: Park Północny i Park Południowy. Łącznie zajmuje on powierzchnię prawie 28 ha, przy czym ponad 25 ha przypada na Park Północny, znany m.in. z ciekawych gatunków drzew, malowniczych alejek oraz ścieżek rowerowych, dzięki którym można dotrzeć aż na obrzeża Gdyni.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić