Historia powstania latarni morskiej w Sopocie jest bardzo nietypowa. W większości przypadków zwłaszcza latarni znajdujących się nad polskim morzem, budowane one były od podstaw. Tymi podstawami były konkretne miejsca. W tych wyznaczonych miejscach budowle wznoszone były z przeznaczeniem na konkretne cele. Tymi celami były i są lądowe punkty nawigacyjne dla jednostek pływających po morzu.
W przypadku latarni w Sopocie historia jej powstania jest zupełnie inna. Pierwotnie w miejscu sopockiej latarni funkcjonował budynek zakładu balneologicznego. Częścią budynku o sporej wysokości była kotłownią z kominem nad nią górującym. Zakład balneologiczny zakończył swoją działalność wraz z zakończeniem II wojny. Tuż po wojnie w jego wnętrzu urządzona była łaźnia miejska. W 1975 roku budynek poddano gruntownemu remontowi, kotłownia została przekształcona, a dymiący komin stał się niepotrzebny. Aby nie niszczyć całego budynku przebudowano część z kominem zamieniając go na niewysoką wieżę. Na szczycie wieży umieszczono źródło światła i w ten sposób powstała latarnia morska.
W początkowym momencie obiekt powstały na bazie komina nie był uznawany za latarnię morską. Zasięg strumienia światła nie przekraczał 5 mil morskich i to był główny powód nie nadania statusu latarni. Kolejna rekonstrukcja obiektu polegająca na wymianie źródła światła i zwiększeniu zasięgu jego działa, nadało obiektowi status latarni morskiej. Nowe źródło światła pozwalało uzyskać zasię 17 mil morskich. Z czasem moc świetlna uległa zmniejszeniu do 7 mil morskich. Ten fakt wpłyną na podjecie decyzji o wyjęciu sopockiej latarni z rejestru polskich latarni morskich.
Wraz z zaprzestaniem pełnienia obowiązków nawigacyjnych była latarnia morska, przekształcona została w punkt widokowy. Wysoka na 30 metrów wieża jest doskonałym miejsce do podziwiania najbliższej okolicy. Z tarasu na jej szczycie prowadzić można obserwację Zatoki Gdańskiej oraz miasta wraz z najbliższymi okolicami. Do znajdującego się na szczycie tarasu widokowego prowadzą zakręcone schody.
Dawna pozostająca jeszcze tylko z nazwy latarnia morska jest dziś zaliczana do wizytówek miasta. Znaleźć ją można na zdjęciach wielu turystycznych przewodników. Nieczynna latarnia przez wielu uznawana jest za symbol miasta. Każdy kto przybywa do Sopotu powinien ten obiekt wpisać do swojego katalogu jako obowiązkowy punkt do zaliczenia.
Pomimo tego, że latarnia morska w Sopocie jest już od wielu lat nieczynna w wielu przewodnikach prowadzących od latarni do latarni polskiego wybrzeża, znajduje się również sopocka latarnia.