10 Najciekawszych Latarni Morskich na Polskim Wybrzeżu

latarnia
Latarnia morska w Świnoujściu / fotografia – Pixabay

Żaden pobyt nad Morzem Bałtyckim nie może obejść się bez zwiedzania choćby jednej latarni morskiej. Majestatyczne, piękne wieże do dziś pełnią funkcję użytkową: stanowią punkt orientacyjny dla żeglarzy i marynarzy, którzy każdego dnia wyruszają w głąb morza. Wiele z nich udostępnionych jest do zwiedzania dla turystów, a po wejściu na ich szczyt, na strudzonych wędrowców czeka widok wspaniałej panoramy Morza Bałtyckiego.

1. Latarnia Morska w Świnoujściu

Latarnia Morska w Świnoujściu jest najdalej położoną na zachód latarnią morską w polskiej części wybrzeża Bałtyku. Jest to równocześnie najwyższa latarnia nie tylko w Polsce, ale także na obszarze całego basenu Morza Bałtyckiego. Wysoka na ponad 67 metrów wieża została uruchomiona już w 1867 roku, a obecnie stanowi jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych wód morskich oraz ważną atrakcję turystyczną. Na szczycie latani znajduje się duży taras widokowy, na który prowadzą wąskie, kamienne schody. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania turystycznego przez cały rok, a wstęp kosztuje 9zł (bilet normalny) i 5zł (bilet ulgowy).

2. Latarnia Morska w Niechorzu

Jedną z najpiękniejszych polskich latarni morskich jest bez wątpienia Latarnia w Niechorzu, która umiejscowiona została na szczycie stromego, skalistego klifu. Latarnia działa od roku 1866, w dalszym ciągu emitując świetlne sygnały dla żeglarzy i marynarzy. Wieża ma wysokość 45 metrów, jednak ze względu na wysokie wybrzeże, wysokość światła sięga około 63 metrów. Wstęp do obiektu jest płatny: bilety kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe). Samo miasteczko stanowi dużą atrakcję turystyczną: znajduje się w nim m.in. Park Miniatur Latarni Morskich, w którym można obejrzeć pomniejszone modele wszystkich polskich latarni.

3. Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg to duże, nadmorskie miasto, które chętnie jest odwiedzane przez turystów wypoczywających nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jedną z jego największych atrakcji jest Latarnia Morska, która została wybudowana w 1947 roku. Jednak początki nawigacji świetlnej w Kołobrzegu sięgają czasów znacznie dawniejszych: pierwsze światło wyemitowane zostało już w połowie XVII wieku z niewielkiej, drewnianej wieżyczki. Dzisiejsza Latarnia Morska w Kołobrzegu ma wysokość 26 metrów i uchodzi za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych wież do nawigacji morskiej w Polsce. Obiekt jest czynny codziennie w godzinach 10:00-17:00, a bilety wstępu kosztują 10zł (bilety normalne) i 8zł (bilety ulgowe).

4. Latarnia Morska w Darłowie

Latarnia Morska w Darłowie to z pewnością punkt obowiązkowy turystycznych wycieczek po tym nadmorskim miasteczku. Ciekawostką jest, że to jedna z najmniej korzystnie położonych latarni na całym polskim wybrzeżu: często dochodzi do jej zalań i podtopień podczas wiosennych i jesiennych sztormów, a zimą duża część elewacji jest pokryta warstwą lodu. Z tego powodu latarnia przez dziesięciolecia pozostawała niedostępna dla turystów: podróżnicy i wczasowicze mogą ją zwiedzać dopiero od 2006 roku, kiedy to jej zewnętrzne części zostały zabezpieczone przed niszczącym działaniem słonych wód morskich. Latarnia Morska w Darłowie ma wysokość 21 metrów i znajduje się tuż przy ujściu rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Na jej szczycie znajduje się niewielki taras widokowy, którego zwiedzanie jest możliwe po uiszczeniu drobnej opłaty (8zł i 6zł).

5. Latarnia Morska w Jarosławcu

Jarosławiec to niewielkie, klimatyczne miasteczko, położone kilkanaście kilometrów na wschód od Darłowa. Nie brakuje w nim atrakcji dla całej rodziny – w miejscowości położone są m.in. Muzeum Bursztynu i przepiękny, długi deptak handlowy. Jedną z atrakcji jest także Latarnia Morska w Jarosławcu, czyli wysoka na 33 metry wieża, wybudowana z czerwonej cegły, która położona jest stosunkowo daleko od morskiego wybrzeża (około 400m). Wejście na szczyt latarni jest płatne (8zł i 6zł), jednak widok z jej szczytu rekompensuje każdy wydatek.

6. Latarnia Morska w Ustce

Latarnia Morska w Ustce uchodzi za jedną z najpiękniejszych latarni morskich na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Wieża ma wysokość około 19 metrów, a jej cechą charakterystyczną jest ośmiokątny kształt wieży i elewacja wykonana z czerwonej cegły, którą zdobią wąskie, podłużne okna. Latarnia wybudowana została w 1892 roku, a w 1993 roku wpisana została do rejestru najważniejszych zabytków województwa pomorskiego. Na szczycie wieży znajduje się mały taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama Morza Bałtyckiego i okolicznych miejscowości. W sezonie letnim obiekt udostępniony jest dla zwiedzających od godziny 10:00 do zmierzchu.

7. Latarnia Morska na Helu

Historia nawigacji morskiej na Helu sięga już XVII wieku – w 1647 roku stanęła tu pierwsza drewniana wieża, na której szczycie znajdował się kocioł, z płonącym ogniwem, wskazujący żeglarzom kierunek do brzegu. Latarnia morska, którą do dziś można podziwiać podczas wizyty na Helu, powstała w 1942 roku. Wieża ma wysokość ponad 41 metrów, co czyni ją jedną z najwyższych latarni morskich w Polsce. Z tarasu widokowego na jej szczycie podziwiać można nie tylko otwarte morze i Zatokę Gdańską, ale – przy dobrej pogodzie – dostrzec można także latarnie morskie w Gdańsku i Jastarni.

8. Latarnia Morska w Sopocie

Choć dziś już wieża w Sopocie nie pełni funkcji nawigacyjnej, nadal nazywana jest latarnią morską. Wśród wielu tego typu obiektów, wyróżnia się stylistyką – jej wspaniała, przypominająca pałacową wieżę, forma zachwyca miłośników architektury. Wybudowana została na początku XX wieku i ma wysokość 30 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego – po uiszczeniu drobnej opłaty – podziwiać można malowniczą panoramę Morza Bałtyckiego i widok części miasta.

9. Latarnie morskie w Gdańsku

Gdańsk to jedno z największych miast polskiego wybrzeża – a przez wielu uznawany jest również za jedną z najpiękniejszych miejscowości w całej Polsce. Wśród wielu atrakcji turystycznych Gdańska, warto wyróżnić dwie latarnie morskie, które znajdują się w tym mieście. Obecnie działają tu dwie wieże nawigacyjne, umieszczone w Nowym Porcie i w Porcie Północnym. Latarnia Morska w Nowym Porcie powstała pod koniec XIX wieku i ma wysokość 31 metrów – jak jedyna w Gdańsku udostępniona jest dla zwiedzających.

Latarnia Morska w Porcie Północnym, choć niedostępna dla turystów, chętnie oglądana jest z zewnątrz ze względu na swoją oryginalną, marynistyczną formę i nowoczesny design. Wybudowana została zaledwie 40 lat temu – jest to najmłodsza latarnia morska na całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a ciekawostką jest, że jako jedyna posiada windę, która dowozi pracowników na szczyt wieży.

10. Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej to wysoka na ponad 26 metrów czerwona wieża, która widoczna jest z niemal wszystkich zakątków tej wypoczynkowej miejscowości. Charakterystyczną cechą budowli jest to, że jest ona w środku pusta – znajdują się tu jedynie wąskie, metalowe schody, które przymocowane są do ścian wieży. Latarnia powstała na wysokim, granitowym podłożu, a jej szczyt znajduje się na wysokości 53m n.p.m. Udostępniona jest dla zwiedzających, którzy z tarasu widokowego mogą podziwiać widok Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej oraz pobliskiej miejscowości Frombork.

4.3/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić