Urson amerykański to gatunek gryzonia z rodziny ursonowatych, który naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Istnieje wiele podgatunków, jednak wszystkie z nich zdecydowanie wyróżniają się wyglądem przypominającym skrzyżowanie kapibary i jeża z dłuższymi kolcami. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Urson amerykański może osiągnąć nawet nieco ponad sto centymetrów długości, jego ogon ma około trzydziestu centrymetrów, a masa ciała zwykle nie przekracza czternastu kilogramów. Zauważono jednak, że gryzonie żyjące w ogrodach zoologicznych lub dokarmiane przez ludzi, szybko przybierają na wadze.
2. Ruja ursonów trwa od września do grudnia, a sama ciąża ponad dwieście dni. Po upływie tego czasu samica zazwyczaj rodzi jedno młode. W naturalnych warunkach zwierzęta te dożywają mniej więcej dziesięciu lat. Osobniki żyjące w ogrodach zoologicznych mogą żyć nawet o kilka lat dłużej.
3. Ursony amerykańskie najchętniej odżywiają się igłami drzew szpilkowych oraz pączkami roślin. Przepadają również za warzywami, takimi jak dynia czy kukurydza, i jarmużem.
4. Urson amerykański preferuje samotniczy tryb życia, ale zdarza się, że w jednej kryjówce znajduje się kilka osobników. Zazwyczaj łączą się jednak w pary tylko w okresie godowym.
5. Naturalnymi wrogami ursona w przyrodzie są przede wszystkim rysie, kojoty, pumy, niedźwiedzie, kuny rybożerne, wilki, a nawet puchacze. Stanowią zagrożenie przede wszystkim wtedy, kiedy urson nie orientuje się w porę, że jest obserwowany.
6. Ursony nie zapadają w sen zimowy. Ich gęste kolce są w stanie chronić je przed niską temperaturą. Mają również świetną zdolność do adaptowania się w nowych warunkach. Doskonale pływają i potrafią się wspinać.
7. Ciało ursona jest częściowo pokryte ostrymi kolcami. Dorosły osobnik ma ich nawet do trzydziestu tysięcy i stanowią one doskonałą ochronę przed atakującymi je drapieżnikami.
8. Dodatkowym elementem obronnym tych gryzoni są gruczoły znajdujące się pod ogonem, które tak jak w przypadku skunksów, produkują wyjątkowo śmierdzącą woń.
9. W skórze ursona amerykańskiego znajduje się substancja lecznicza bogata w antybiotyki. Te naturalne związki są w stanie chronić gryzonia przed infekcjami i zakażeniami bakteryjnymi.
10. W Polsce ursony można podziwiać tylko w kilku ogrodach zoologicznych w Płocku, Warszawie i Poznaniu. W związku z tym, że pochodzą z tej samej strefy klimatycznej, doskonale znoszą polskie przymrozki i upalne lata.
11. W Ameryce Północnej jakiś czas temu robił urson, który wymuszał jedzenie od narciarzy. Gryzoń spędził na trasie narciarskiej kilka sezonów i szczerze pokochał słodycze wręczane przez turystów.
12. Ursony amerykańskie są wyposażone w specjalne mięśnie, dzięki którym mogą stroszyć kolce w momencie zagrożenia. Ten widok skutecznie odstrasza większość drapieżników.