24 Ciekawostki o stanie Maine

Maine
foto – Pixabay

Maine to amerykański stan, który kojarzy się z położeniem nad Oceanem Atlantyckim, ale czy da się powiedzieć o nim coś więcej? Oczywiście, a wiele z tych informacji może być bardzo interesujących.

Ciekawostki o stanie Maine:

1. Leży w regionie Nowej Anglii w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

2. Państwo uzyskało państwowość 15 marca 1820 r., stając się 23. stanem, który przystąpił do Unii.

3. Graniczy z tylko jednym stanem – New Hampshire.

4. Nazywany bywa stanem sosnowym lub terenem wakacyjnym.

5. Dzieli się na 16 hrabstw.

6. Stolicą stanu jest miasto Augusta.

7. Prowadzeni przez francuskiego odkrywcę Pierre’a Dugua, Sieur de Mons, pierwsi Europejczycy przybyli do Maine w 1604 roku na wyspie Saint Croix.

8. Park Narodowy Acadia w stanie Maine jest jednym z dziesięciu najczęściej odwiedzanych parków w USA. W 2018 roku park odwiedziło ponad 3,5 miliona osób. Góry Cadillac w Parku Narodowym Acadia to pierwsze miejsce, w którym można oglądać wschód słońca w Stanach Zjednoczonych od 7 października do 6 marca. Góra została nazwana na cześć francuskiego odkrywcy i poszukiwacza przygód, Antoine’a Laumeta de La Mothe, Sieur de Cadillac w 1918 roku. Firma Cadillac nosi imię legendarnego odkrywcy.

9. Maine ma największą lesistość ze wszystkich stanów USA, stąd jego przydomek sosnowy stan.

10. Pierwotną stolicą stanu Maine było Portland, dopóki nie zostało przeniesione do Augusty w 1832 roku.

11. Jest to jedyny stan graniczący z trzech stron z Kanadą.

12. Poza Alaska, Maine ma największą populację łosia w Stanach Zjednoczonych.

13. Maine to jedyny stan w Stanach Zjednoczonych, którego nazwa ma jedną sylabę.

14. Maine było dzielnicą stanu Massachusetts do 1820 roku.

15. Maine ma jedną z najstarszych konstytucji państwowych w kraju, obowiązującą od 1819 roku.

16. Eartha – największy na świecie obracający się glob znajduje się w mieście Yarmouth w stanie Maine. Kula ziemska ma średnicę ponad 41 stóp i waży prawie 5600 funtów. Budowa gigantycznego globu zajęła dwa lata i przewyższa obracający się globus o szerokości 33 stóp we Włoszech.

17. Maine ma ponad 60 latarni morskich. Portland Head Light to najstarsza latarnia morska w stanie i była pierwszą latarnią ukończoną po uzyskaniu niepodległości od Brytyjczyków. Została ukończona w 1791 roku i zautomatyzowana w 1989 roku.

18. Maine ma ponad 2500 jezior oraz 5000 rzek i strumieni.

19. University of Maine jest najstarszą, największą i jedyną uczelnią badawczą w stanie.

20. Maine jest również najbardziej wiejskim stanem w kraju.

21. W 2016 roku Maine stało się pierwszym stanem, który wprowadził głosowanie rankingowe w wyborach na gubernatora, stanową legislaturę i Kongres.

22. Maine DOT wymaga od ludzi odśnieżenia przedniej szyby przed uruchomieniem samochodu. Jednak ustawodawca stanowy nie zmusza swoich obywateli do odśnieżania pojazdu, chyba że zasłania operatorowi wyraźny widok drogi lub przecinającej się drogi.

23. Robert Benjamin Lewis z Gardiner w stanie Maine był jednym z niewielu Afroamerykanów w XIX wieku, którzy opatentowali swoje wynalazki lub ulepszenia istniejących procesów produkcyjnych. Opracował i sprzedał miksturę, którą nazwał „Lewis’ Arabian Hair Oil”. Zakwestionował to, że stosowanie jego olejku może sprawić, że włosy urosną, będą zdrowe i przedłużone, jednocześnie zapewniając im żywe doznania. W sumie posiadał trzy patenty w Stanach Zjednoczonych.

24. Joan Benoit Samuelson z Cape Elizabeth w stanie Maine była pierwszą w historii zwyciężczynią maratonu kobiet na Igrzyskach Olimpijskich. Zdobyła złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles. Została wprowadzona do Maine Women’s Hall of Fame w 2000 roku. W wieku 61 lat wróciła na tor podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2019 roku i ukończyła wyścig w czasie 3:04.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej w stanie Maine

4/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić