Latarnia Morska Świnoujście

Na zdjęciu widok z latarni w kierunku Uznamu. Fotografia by Endymion2000 / Wikipedia

Nadmorskie miejscowości mogą zaoferować wiele różnych atrakcji. Z racji tego, że co roku przybywa do nich bardzo duża liczba turystów, znajdują się tam przede wszystkim atrakcje turystyczne, które poświęcone są przede wszystkim rozrywce i różnego rodzaju aktywnościom. Jednakże w takich miastach istnieje również wiele obiektów, które są zabytkami i również mogą stanowić świetną atrakcję, zwłaszcza dla takich turystów, którzy w poznawaniu nowego miasta preferują właśnie zwiedzanie zabytków, które są mocno powiązane z danym miastem i stanowią bardzo ważną jego część, a także są ważną częścią jego historii. Jednym z takich zabytków, który jest jednym z ważniejszych w tym mieście, a także jest niejako jego wizytówką, jest Latarnia Morska w Świnoujściu.

latarnia morska w świnoujściu
Miniatura Latarni Morskiej w Świnoujściu w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

Latarnia Morska w Świnoujściu jest latarnią, która jest najwyższa ze wszystkich latarni znajdujących się przy polskich wybrzeżach, a także uznawana jest nawet za jedną z najwyższych tego typu latarni na świecie. Została ona wykonana z cegły, a żeby wyjść na jej szczyt, należy pokonać 308 schodów. Od zachodu sąsiaduje z latarnią morską, która stoi w obrębie terenu Niemiec, a od wschodu sąsiaduje z inną polską latarnią, która oddalona jest o 28 km. Administratorem tej latarni jest Urząd Morski w Szczecinie. Jest ona udostępniona z myślą o zwiedzaniu. Pierwsza latarnia morska powstała na samym początku XIX w. Na jej miejscu postawiona została jednak dużo solidniejsza, zbudowana ze stali. Było to ok. 20 lat później. Jednakże budowę tej latarni, która stoi w tym miejscu do dziś rozpoczęto dopiero w połowie XIX w. Została ona uruchomiona po raz pierwszy w grudniu 1857 roku.

Latarnię tę można podzielić na 3 główne części. Jej budulcem jest cegła ceramiczna, a z dwóch stron znajdują się dwa budynki o dwóch kondygnacjach, które przylegają do tej latarni, a ich budulcem jest czerwona cegła. W budynkach tych znajdują się urządzenia radiolatarni, a także pomieszczenia, które przeznaczone są dla obsługi. W przeszłości budynki te były zamieszkiwane przez latarników, którzy przebywali tam wraz ze swoimi rodzinami. W latarni zainstalowany został aparat Fresnela I klasy.

Latarnia Morska w Świnoujściu to z pewnością taki zabytek, którego zwiedzania nie powinno się pomijać, jeśli chce się przebywać w tym mieście. Jest to jeden z najważniejszych punktów zwiedzania tego miasta.

Latarnia ta należy do Szlaku Latarni Morskich do którego należy 17 latarni na polskim Wybrzeżu. Jest też jedną z najciekawszych latarni w Polsce.

4.7/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić