Zoo Kraków – Dlaczego warto je odwiedzić ? 🗺️

zoo kraków
foto – Autorstwa Radoslaw Nowak – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16249855

Ogród Zoologiczny w Krakowie – mieści się przy Alei Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14. Każdego roku odwiedza go ok. 300 tys. osób. Obecnym dyrektorem ZOO jest Teresa Grega.

1. ZOO znajduje się na terenie Lasu Wolskiego, na wzgórzu Pustelnik. Jest to obiekt całoroczny. Przy głównej bramie znajduje się parking na 35 aut. W weekendy i święta jest nieczynny ze względu na zakaz wjazdu do Lasu Wolskiego (nie dotyczy oznakowanych aut osób niepełnosprawnych). Polecane jest korzystanie z parkingu przy ul. Kukułczej, usytuowanego ok. 1 km od ZOO. Może on pomieścić 480 aut a jego zarządcą jest Firma FINEZJA A.K. ZAJĄC s.j. z Krakowa. Do ogrodu zoologicznego można również dotrzeć komunikacją miejską (autobus linii 134).

2. W ZOO odbywają się pokazy karmienia zwierząt: uchatki – codziennie o godz. 9:30 i 14:00 za wyjątkiem piątku, słonie – codziennie o godz. 13:00 przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, pingwiny – codziennie o godz. 10:00 i 13:30 przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Obecnie pokazy są wstrzymane do odwołania ze względu na pandemię.

3. Powierzchnia ZOO wynosi 20 ha, co czyni je średniej wielkości ogrodem zoologicznym. Zamieszkuje tu ok. 265 gatunków zwierząt reprezentowanych przez ponad 1450 osobników. Na zwiedzanie ZOO warto przeznaczyć min. 2-3 godziny.

4. Wśród zwierząt można wyróżnić ponad 100 gatunków zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem. Należą do nich m.in. hipopotam karłowaty, panda mała, żyrafa Rotschilda, koń Przewalskiego, tygrys amurski, wilk grzywiasty i pingwin Humboldta.

5. Istnieje możliwość sponsorowania zwierząt przez firmy lub osoby prywatne. Zgromadzone w ten sposób pieniądze wykorzystywane są do pokrycia części kosztów związanych z utrzymaniem danego zwierzęcia. Do każdego ze zwierząt przypisana jest miesięczna kwota, jaką powinien wnieść potencjalny sponsor. Sponsorzy indywidualni otrzymują karty wolnego wstępu, natomiast szkoły zyskują możliwość udziału w lekcji biologii na terenie ZOO.

6. Ogród zoologiczny powstał z inicjatywy działaczy Krakowskiego Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika, do których należeli Wincenty Wober, Kazimierz Maślankiewicz, Leon Holcer i Karol Łukaszewicz.

7. Otwarcie ogrodu nastąpiło 6 lipca 1929 r. w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który to ponadto podarował dla ZOO jelenia. W dniu otwarcia przebywały tu 94 okazy ssaków, 98 okazów ptaków i 12 okazów gadów. Dyrektorem został Antoni Koziarz, który pełnił tę funkcję do 1966 r.

8. Jednym z osiągnięć ogrodu jest wyklucie się pisklęcia kondora wielkiego, które od początku było inkubowane przez swoich rodziców. Jajo samica zniosła w kwietniu 2013 r., a pisklę wykluło się w czerwcu. Obydwoje rodzice aktywnie brali udział w opiece nad potomkiem. Ponadto udało się rozmnożenie innych kondoró, antylop kob liczi, lampartów, tygrysów bengalskich czy też żubrów.

9. Ogród należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Skupia ono najbardziej liczące się ogrody zoologiczne w Europie, spełniające określone normy dotyczące warunków hodowli, działalności edukacyjnej lub kulturalnej oraz programu ratowania gatunków. W Polsce poza krakowskim ZOO do Stowarzyszenia należy jeszcze 10 ogrodów zoologicznych.

10. Wśród wyjątkowych podopiecznych ogrodu zoologicznego można wyróżnić lwy azjatyckie, podgatunek lwa afrykańskiego, niezwykle rzadko występujący na świecie. W Polsce poza ZOO w Krakowie można zobaczyć je wyłącznie w ZOO w Łodzi.

11. W czasie II wojny światowej administratorem ZOO zostali Niemcy. Część zwierząt przenieśli do innych ogrodów zoologicznych. W trakcie bombardowania w ZOO w Berlinie zginęło 6 żubrów pochodzących z krakowskiego ZOO.

12. Wśród najsłynniejszych mieszkańców ZOO w Krakowie można wyróżnić słonicę indyjską Kingę. Sprowadzono ją z Kalkuty jako słoniątko o wadze 600 kg. Ostatecznie jako dorosła samica ważyła 3,5 t. Zamieszkiwała w krakowskim ogrodzie zoologicznym w latach 1964-2000. Ze swoim opiekunem wyprawiała się na spacery do lasu.

13. Podopieczna ZOO szympansica Czika zagrała w filmie „Cała naprzód” ze Zbigniewem Cybulskim. Można również zobaczyć jej wspólne zdjęcia z Wisławą Szymborską w biografii poetki „Pamiątkowe rupiecie” autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej.

14. Na terenie ogrodu znajduje się mini ZOO dla dzieci, gdzie mogą one obcować ze zwierzętami, głaskać je i karmić. Wśród mieszkańców mini ZOO znajdują się kucyki, króliki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, lamy, osły oraz kozy karłowate.

15. Krakowskie ZOO posiada w swojej ofercie program edukacyjny dla grup liczących do 35 osób. Zwiedzanie ogrodu odbywa się wówczas przy udziale pracownika sekcji dydaktycznej. Program przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych – przedszkolaków, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VIII oraz dla pozostałych zwiedzających.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić