Bazylika w Licheniu – Co warto o niej wiedzieć ? 🗺️

fotografia – By Diego Delso / Wikipedia

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym znajduje się w województwie wielkopolskim i jest obecnie największym kościołem w całej Polsce. Usytuowano ją na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, które stanowi bardzo ważny ośrodek religijny w kraju.

Co warto wiedzieć na temat samej bazyliki i jakie atrakcje warto odwiedzić w okolicy?

1. Bazylika jest stosunkowo młodą świątynią. Dopiero w 1994 roku nuncjusz papieski poświęcił plac przeznaczony do budowy. W tym samym roku rozpoczęto budowę, a w kolejnym wmurowano tutaj kamień węgielny przywieziony z Watykanu, który poświęcił papież Jan Paweł II.

2. Zakończenie budowy bazyliki miało miejsce w 2004 roku, a rok później otrzymała ona tytuł bazyliki mniejszej. W 2007 roku odbyło się poświęcenie oraz oficjalne przekazanie do użytku całego zespołu organów. Od tego momentu Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym funkcjonowała tak, jak to ma miejsce dzisiaj.

3. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża, a wieńczy ją centralna kopuła. Cała budowla składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech portyków. Na placu przed nią może zgromadzić się nawet 350 tysięcy osób. Co ciekawe, budowa świątyni została sfinansowana dzięki datkom wiernych.

4. Kaplica św. Trójcy jest najstarszą z tutejszych kaplic. Została oddana do użytku w 1996 roku i to tutaj odbywały się pierwsze nabożeństwa. W kaplicy Piety można zobaczyć rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską ubolewającą nad Jezusem, a kaplica 108 błogosławionych męczenników to sporej wielkości kaplica, w której znajduje się obraz przedstawiający Pana Jezusa z męczennikami.

5. Obraz Matki Boskiej Licheńskiej powstał w XVIII wieku i jest otoczony szczególnym kultem. Został namalowany na modrzewiowej desce, a pod wizerunkiem Madonny widnieje napis “Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”. Według legendy wizerunek Madonny ukazał się rannemu w bitwie pod Lipskiem żołnierzowi. Po powrocie do ojczyzny żołnierz odnalazł obraz odzwierciedlający wizerunek, który ujrzał.

6. Kiedy w połowie XIX wieku zapanowała epidemia cholery, obraz Matki Bożej Licheńskiej zasłynął w cudów, które dodatkowo wzmocniły wiarę w jego niezwykłą moc. W 1967 roku obraz został uroczyście koronowany koroną papieską przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

7. Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym to mariańskie muzeum, które znajduje się na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Na jego terenie można podziwiać starodruki polskie oraz zagraniczne pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku, a także listy i autografy królewskie, rękopisy polskich pisarzy i największa w Polsce kolekcja pamiątek z powstania styczniowego.

8. Na terenie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajduje się sześć sal ekspozycji: Rzeczpospolita Szlachecka, Drogi do niepodległości, Sala Wystaw Czasowych – Powstanie Styczniowe, Skarbczyk Starej Książki, Galeria Sztuki Sakralnej oraz Galeria Grafiki i Rysunku.

9. Dzwon Maryja Bogurodzica, znajdujący się w bazylice, jest największym dzwonem w całej Polsce oraz jednym z największych w Europie. Jest wysoki na ponad cztery metry, waży prawie piętnaście ton i został wykonany z brązu. Jego powierzchnię pokrywają godło Jagiellonów, godło Stefana Batorego, herb Jana Pawła II, sześć obrazów oraz napisy nawiązujące do Matki Bożej Licheńskiej.

10. W bazylice licheńskiej znajduje się również największy w Polsce zespół organów. Składa się ze 157 głosów oraz pięciu instrumentów. Są to organy główne, organy zachodnie, organy wschodnie, pozytyw prezbiterialny zachodni oraz pozytyw prezbiterialny wschodni.

11. Charakterystycznym elementem całej budowli jest potężna kopuła, będąca jego zwieńczeniem. Kopuła ta ma dwadzieścia pięć metrów średnicy oraz czterdzieści pięć metrów wysokości. Jest wsparta na efektownej kolumnadzie, a w środku można na niej zobaczyć srebrno-złotą czaszę dekoracyjną.

12. Obok bazyliki usytuowano dzwonnicę, w której rozbrzmiewają trzy inne dzwony. Są to mały dzwon Paweł, średni dzwon Piotr oraz duży dzwon Józef. Ważą kolejno trzy tony, ponad pięć ton oraz ponad jedenaście ton i stanowią dodatkową atrakcję dla pielgrzymów oraz turystów.

13. Warto wybrać się na wieżę widokową znajdującą się na szczycie wieży o wysokości ponad stu czterdziestu metrów. Można stąd podziwiać widok na imponującą panoramę okolicy, a przy dobrej pogodzie widoczność obejmuje tereny do trzydziestu kilometrów.

14. Koszt budowy całej bazyliki szacuje się mniej więcej na dwieście milionów złotych, jednak to nie to wywołało falę krytyki. Wielu historyków sztuki oraz znawców w zakresie architektury uważa cały projekt za tandetny i zbyt eklektyczny, aby zachwycać swoją urodą.

15. W pobliżu Lichenia znajduje się sporo miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym. Warto odwiedzić Kłodawę, gdzie udostępniona zwiedzającym jest kopalnia soli z najgłębszą na świecie podziemną trasą turystyczną. Niedaleko znajduje się również Kruszwica wraz z mysią wieżą, znana z legendy o królu Popielu, zaś na zamku w Kórniku znajduje się muzeum, które przyciąga miłośników historii.

3.9/5 - (59 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić