fotografia – By Diego Delso / Wikipedia

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie całego kraju. Pod względem wielkości plasuje się na pierwszym miejscu w Polsce i szóstym na świecie. Choć pierwszy kościół na tym terenie powstał już w XV wieku, obecna bazylika otwarta i konsekrowana została w 2004 roku, przez co jest jest również jedną z najmłodszych świątyń o tak wielkim znaczeniu religijnym i kulturowym w Polsce.

Dziewiętnastowieczne objawienia

Bazylika w Licheniu została wzniesiona w celu upamiętnienia objawień, których świadkiem był najpierw kowal i żołnierz Tomasz Kłossowski, a następnie pasterz Mikołaj Sikatka. Według podań Kłossowski zaciągnąć się do wojsk Napoleona Bonaparte i został ciężko ranny podczas Bitwy Narodów, która odbyła się w 1813 roku pod Lipskiem. Modląc się o ratunek ujrzał Matkę Boską, która obiecała mu ocalenie oraz zleciła mu misję odnalezienia wizerunku, w jakim mu się objawiła. Zadanie to wykonał dopiero po 23 latach poszukiwań – wizerunek odnalazł w małej kapliczce w Lgocie pod Częstochową. W połowie XIX wieku ponoć świadkiem podobnych objawień był Mikołaj Sikatka, któremu Matka Boska kilkukrotnie ukazała się podczas modlitw w Lesie Grąblińskiego, gdzie wcześniej Tomasz Kłossowski umieścił obraz z wizerunkiem Maryi. Według jego opowieści przepowiedziała ona wiele wydarzeń m.in. odrodzenie Polski oraz epidemię cholery, która miała zdziesiątkować ludność kraju.

Wygląd zewnętrzny świątyni

Licheńska bazylika jest monumentalną budowlą, której wnętrze zajmuje 23 tysiące metrów kwadratowych. Elewacja osiąga wymiary ponad 160 metrów szerokości i 44 metrów wysokości. Nad budowlą góruje 141-metrowa wieża z dwoma tarasami widokowymi, z którym rozpościera się piękna panorama okolicy. W dzwonnicy znajduje się największy w Polsce dzwon kościelny, który waży ponad 19 ton. Sam plac przed bazyliką może jednorazowo pomieścić nawet 250 tysięcy wiernych. Charakterystyczną częścią budynku jest ogromna kopuła wieńcząca katedrę, której średnica wynosi 25, a wysokość aż 45 metrów..

Symbole ukryte w katedrze

Architekci Bazyliki w Licheniu skupili się na utrwaleniu wielu symboli podczas tworzenia projektu świątyni. W budowli znajduje się 365 okien symbolizujących 365 dni w roku oraz aż 52 drzwi odnoszących się do 52 tygodni w roku. Strop podtrzymywany jest przez 12 kolumn, które mogą symbolizować zarówno ilość dni w roku, jak i życie 12 apostołów.

Wnętrze świątyni

Jedną z najważniejszych części wyposażenia kościoła jest ogromny zespół organów składający się z pięciu odrębnych instrumentów. Są to największe organy w Polsce, a równocześnie pod względem wielkości zajmują czwarte miejsce w Europie i trzynaste na świecie.
W podziemnych częściach bazyliki umiejscowione są trzy kaplice. Centralną część zajmuje Kaplica Piety z rzeźbą Matki Boskiej trzymającej Jezusa. Znajduje się tu również kaplica z wizerunkiem Chrystusa wśród 108 postaci męczenników oraz kaplica św. Trójcy.
Wrażenie robi sam główny ołtarz, którego ważną częścią jest obraz Matki Boskiej Licheńskiej – właśnie ten, który według podań odpowiadał za dziewiętnastowieczne objawienia. Całe wnętrze świątyni utrzymane jest w złotej kolorystyce.

Choć Bazylika z pewnością jest największą atrakcją Lichenia i jego okolic, warto wspomnieć, że region ten słynie z przepięknych miejsc naturalnych. Samo miasteczko położone jest nad malowniczym Jeziorem Licheńskim, które otaczają lasy i ścieżki spacerowe. Wśród wielu pobliskich zalewów znaleźć można liczne plaże, które w sezonie letnim stanowią ważny ośrodek rekreacyjny na terenie Wielkopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie to położony w dolinie Nysy Kłodzkiej zbiornik zaporowo-retencyjny, który wybudowany został w 1971 roku. Umiejscowiony jest w województwie opolskim, tuż przy miejscowości Nysa.
Czytaj dalej