15 Ciekawostek o Kanale Elbląskim 🗺️

kanał elbląski
foto – Autorstwa rysnal, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55104286

Kanał Elbląski to żeglowna trasa wodna, która znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Już pod koniec lat siedemdziesiątych jeden z elementów kanału uznano oficjalnie za zabytek techniki. W 2011 roku kanał został pomnikiem historii, a ponadto nazywa się go jednym z siedmiu cudów Polski.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Całkowita długość kanału wraz z jego odgałęzieniami wynosi ponad 150 kilometrów. Kanał łączy jezioro Druzno z rzeką Drwęcą oraz z Jeziorakiem. Do jego budowy wykorzystano jeziora leżąca na różnych wysokościach między Zalewem Wiślanym a Ostródą.

2. Kanał powstał w 1844 roku i nosił wówczas nazwę Elbing-Osteroder Kanal. Jego stworzenie wiązało się z dynamicznym rozwojem przemysłu na Mazurach w XIX wieku. Sosna taborska, z której wyrabiano maszty, cieszyła się wówczas sławą i uznaniem na całym świecie. Kanał miał ułatwić komunikację między Prusami a Morzem Bałtyckim.

3. Na przestrzeni dekad kanał nosił kilkanaście różnych nazw w tym Elbing-Oberländischer Kanal, Kanał Elblągsko-Oberlandski, Kanał Oberlandzki czy Kanał Warmiński. Obecnie uznaje się, że Kanał Elbląski to odcinek między jeziorem Druzno a jeziorem Drwęckim. Odcinek od Miłomłyna, prowadzący przez Jezioro Karnickie i Dauby, a ostatecznie do Jezioraka, nazywa się Kanałem Iławskim. Z kolei odcinek od Ostródy do Jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały nazywa się Kanałem Ostródzkim.

4. Projektantem oraz realizatorem kanału był Georg Jacon Steenke. Był pruskim inżynierem urodzonym w Królewcu, który pracował jako inspektor wałów i grobli na Zuławach Wiślanych. Dzięki rozwiązaniom, które opracował, statki mogły pokonywać różnicę poziomów między akwenami, która czasami wynosiła nawet sto metrów.

5. Już w drugiej połowie XIX wieku można było odczuć, jak wielkie znaczenie gospodarcze dla tego regionu miał kanał. Dzięki niemu przewożono drewno i płody rolne, a także artykuły przemysłowe. Rozwój transportu kolejowego sprawił, że już w latach trzydziestych XX wieku kanał był wykorzystywany tylko przez turystów.

6. W 1912 roku pierwsza grupa turystyczna przepłynęła kanał na pokładzie statku Róża Morska. W kolejnych latach furorę robił kolejne jednostki wycieczkowe, a rejsy pasażerskie po kanale stanowiły wielką atrakcję w regionie. Wycieczek zaniechano na czas drugiej wojny światowej, a ponownie wznowiono je w 1948 roku.

7. Georg Jacob Steenke odbył w swoim życiu wiele podróży, których celem było poznawanie nowoczesnych urządzeń wodnych. Inspiracją do stworzenia pochylni Kanału Elbląskiego była jego podróż do Stanów Zjednoczonych. W New Jersey miał okazję oglądać konstrukcję pochylni na Kanale Morrisa, a po powrocie do Europy zmodyfikował nieco pierwotne projekty.

8. Oficjalne otwarcie Kanału Elbląskiego nastąpiło w 1860 roku. Jedenaście lat później Georg Jacon Steenke został honorowym obywatelem Zalewa, Miłomłynu i Elbląga. Rok później na pochylni Buczyniec stanął obelisk, który miał uhonorować ciężką pracę konstruktora.

9. Na przełomie XIX i XX wieku Kanał Elbląski był uważany za jeden z trzech cudów Prus Wschodnich. W tym samym gronie znalazła się jeszcze Mierzeja Kurońska oraz imponujący zamek w Malborku. W miejscu, gdzie kanał łączy się z jeziorem Ruda Woda, znajdowała się kiedyś siedziba konstruktora kanału. Budynek nie przetrwał jednak drugiej wojny światowej.

10. W wakacje 2002 roku na Kanale Elbląskim nastąpiła konieczna przerwa w żegludze. Stało się tak, ponieważ został ukręcony główny wał napędowy, który przenosił napęd koła wodnego na pochylnię Oleśnica. Przerwa trwała około trzech tygodni, w czasie których wymieniono wał na zapasowy.

11. Rej turystyczny przez Kanał Elbląski trwa około pięciu godzin. To doskonała okazja, żeby podziwiać nie tylko bogatą przyrodę okolicy, ale również historyczne miejsca. Z pewnością powinni się na niego zdecydować wielbiciele historii.

12. Kanał Elbląski prowadzi turystów między innymi przez Rezerwat Przyrody Jezioro Drużno. Jest to faunistyczny rezerwat utworzony w 1966 roku. Celem jego powstania było zachowanie miejsc lęgowych ptactwa błotnego oraz wodnego. Dzięki temu można prowadzić badania ornitologiczne i obserwować zwyczaje wielu gatunków ptaków.

13. Na terenie Rezerwatu Przyrody Jezioro Drużno znajduje się niemal siedemset gatunków roślin, spośród których wielką część stanowią rośliny niezwykle rzadkie. Ponadto podczas wycieczki można zaobserwować w warunkach naturalnych takie ptaki, jak czaple i żurawie.

14. Wycieczka Kanałem Elbląskim kończy się w Elblągu, czyli w drugim pod względem wielkości oraz liczby mieszkańców mieście w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto zostało założone w XIII wieku, wobec czego cechuje się bardzo ciekawą historią i architekturę odzwierciedlającą wszystkie trendy w kolejnych epokach.

15. W Elblągu warto wybrać się na spacer po starówce, a także zobaczyć unikatowy Ratusz Staromiejski. W mieście nie brakuje zabytków świeckich i sakralnych, parków rozrywki dla dzieci, które świetnie sprawdzą się podczas wycieczek rodzinnych, a także muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne, w którym można podziwiać eksponaty z najodleglejszych czasów, a także poznać historię miasta.

 

3.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić