10 Najlepszych Atrakcji w Tatrach 🗺️

atrakcje w tatrach
foto – pixabay.com

Tatry robią wrażenie swoją wysokością, surowym charakterem i widokami, które zapierają dech w piersi. Kto lubi wysokie góry i długie wędrówki, ten poczuje się doskonale na tutejszych szlakach. Nie brak tu atrakcji dla miłośników kultury ludowej i architektury, nie brak też atrakcji przyrodniczych oraz miejsc idealnych dla amatorów aktywnego wypoczynku. W jaki sposób można spędzić czas w tych górach? Oto najważniejsze atrakcje, które warto uwzględnić w programie wycieczki w Tatry.

1. Giewont

Giewont (1895 m n.p.m.) jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych szczytów w Tatrach. Charakterystyczny masyw, często kojarzony ze śpiącym rycerzem, jest doskonale widoczny i z Gubałówki, i z Zakopanego. Choć szczyt jest jednym z najczęściej zdobywanych w Tatrach, może się pochwalić dużymi walorami przyrodniczymi. Zbocza Giewontu są ostoją dla rzadkich gatunków roślin (m.in. rogownicy szerokolistnej i podrostka alpejskiego).

Jak wejść na Giewont? Z Kuźnic (szlakiem niebieskim), Doliny Strążyskiej (szlakiem czerwonym i niebieskim) lub z Kościeliska-Gronika (szlakiem żółtym i niebieskim).

2. Morskie Oko

Morskie Oko to turystyczna wizytówka polskich Tatr. To polodowcowe jezioro leży na wysokości 1395 m n.p.m., a ze względu na piękne otoczenie od lat przyciąga turystów.  To jedno z nielicznych jezior w Tatrach, w których żyją ryby (m.in. pstrągi), oraz miejsce występowania wielu ciekawych gatunków roślin.

Z Morskim Okiem wiąże się też wiele ciekawych opowieści o taternikach i znanych Polakach. Osobą, która w dziejach tego miejsca odegrała szczególnie ważną rolę, był hrabia Władysław Zamoyski, który wykupił ten skrawek Tatr od Austriaków i przekazał je Polakom.

Jak tu dotrzeć? Do Morskiego Oka prowadzi asfaltowa droga, łącząca parking w Palenicy Białczańskiej ze schroniskiem turystycznym nad Morskim Okiem. Wędrówkę można wzbogacić o wizytę w dolinie Roztoki lub dłuższą wędrówkę przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

3. Zakopane i Gubałówka

Najlepszym punktem wypadowym w Tatry jest Zakopane – najpopularniejszy górski kurort w Polsce, w którym można wypoczywać przez cały rok. Zimą zaglądają tu narciarze, latem – amatorzy wspinaczki i górskich wędrówek. Bez względu na porę roku można tu zwiedzać ciekawe muzea (m.in. Muzeum Tatrzańskie), wędrować śladami znanych Polaków (m.in. Witkacego, Szymanowskiego i Sabały) oraz cieszyć się pięknem zakopiańskiej architektury. Przyciągają też Wielka Krokiew, znana miłośnikom skoków narciarskich, oraz tętniące życiem Krupówki, pełne kramów i regionalnych restauracji.

Wyprawę w Tatry warto też połączyć ze spacerem po masywie Gubałówki, z której roztaczają się niezapomniane widoki na potężne szczyty tatrzańskie oraz turystyczną stolicę Podhala. Nie lada gratką może być też relaks na najwyżej położonej plaży w Polsce oraz wjazd na Gubałówkę kolejką linowo-terenową, działającą od 1938 roku.

4. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to szczyt o wielkich walorach widokowych, który już w połowie XIX wieku był popularnym celem wędrówek. Dziś turyści mogą tu wjechać kolejką linową, oddaną do użytku w latach 30. XX wieku, mogą też wejść na Kasprowy Wierch jednym z kilku szlaków (np. czerwonym z Doliny Kościeliskiej lub szlakiem zielonym, prowadzącym z Kuźnic przez Myślenickie Turnie.

Na szczycie Kasprowego czekają liczne atrakcje, m.in. trasy narciarskie (w sezonie zimowym), szlaki piesze oraz niezapomniane widoki na potężne tatrzańskie szczyty. Symbolem tego szczytu stało się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB, mieszczące się w zabytkowym budynku z okresu międzywojennego.

5. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Kto chce się nacieszyć polodowcowym krajobrazem i niezwykłym klimatem wysokogórskich dolin, ten koniecznie powinien odwiedzić Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Prowadzi tu ciekawy szlak z Palenicy Białczańskiej, biegnący m.in. przez Wodogrzmoty Mickiewicza, można też wejść do doliny od strony Morskiego Oka. Czy warto się wybrać w to miejsce?

Już w XIX wieku przyciągała ona uwagę turystów i naukowców, a wśród osób opisujących jej  piękno znalazł się m.in. Stanisław Staszic. Dla botaników nie lada gratką są rosnące tu kosodrzewiny i ciekawe rośliny alpejskie, dla miłośników pięknych widoków – malownicze stawy (z Wielkim Stawem jako główną atrakcją). Wielkim powodzeniem cieszy się również schronisko turystyczne, które swoją działalność rozpoczęło tuż po II wojnie światowej.

6. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to miejsce, którego w czasie wycieczki w Tatry nie można pominąć. Turyści zachwycają się licznymi formami skalnymi, które można podziwiać w tym miejscu, oraz jaskiniami, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują: Smocza Jama (w Wąwozie Kraków) oraz Jaskinia Raptawicka. W czasie spaceru między Kirami a Halą Ornak można też ujrzeć miejsca, w których prowadzony jest wypas owiec, oraz tak cenne zabytki, jak kapliczka zbójnicka. Wielkim powodzeniem cieszy się też schronisko na Hali Ornak, będące dobrym punktem wypadowym na Czerwone Wierchy.

7. Wodospad Siklawica

Siklawica (zwana też Małą Siklawą) jest jednym z ciekawszych wodospadów w Tatrach. Kto chce nacieszyć się jego pięknem, ten musi wybrać się na spacer do Doliny Strążyskiej w rejonie Giewontu. Sam wodospad składa się z dwóch ścian o wysokości 13 i 10 metrów, a łatwy dostęp do niego sprawia, iż turyści chętnie odpoczywają w jego rejonie.

8. Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska może być świetnym punktem wypadowym na tatrzańskie szczyty, może być też celem spokojnego spaceru w pięknej scenerii. Czym może się pochwalić najdłuższa dolina w polskich Tatrach? Walorami widokowymi i licznymi atrakcjami przyrodniczymi. Dolina ta może się również pochwalić dobrym zagospodarowaniem turystycznym oraz dużym schroniskiem na Polanie Chochołowskiej. Można do niego dojść z Siwej Polany szlakiem zielonym, biegnącym przez całą Dolinę Chochołowską. A co dalej? Możliwości jest sporo. Popularnym rozwiązaniem jest spacer szlakiem papieskim w stronę Doliny Jarząbczej lub wędrówka szlakiem żółtym na szczyt Grzesia.

9. Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa to popularna część Doliny Gąsienicowej, kojarzona z pięknymi widokami i popularnym schroniskiem „Murowaniec”. Na hali tej znajduje się również Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Betlejemka — baza wykorzystywana przez taterników.

Jak tu dotrzeć? Z Kuźnic, z których na Halę Gąsienicową prowadzą aż dwa szlaki turystyczne. Gdzie wędrować dalej? W zależności od kondycji i warunków pogodowych, można wybrać się albo na Kościele, albo na Kasprowy Wierch. Dla mniej zaawansowanych turystów dobrą propozycją będzie spacer w rejonie Czarnego Stawu Gąsienicowego, z kolei dla tych najbardziej doświadczonych – wyprawa na Zawrat lub Świnicę.

10. Nosal

Nosal (1206 m n.p.m.) jest jednym z najniższych i najprostszych do zdobycia szczytów w Tatrach, a bliskość Zakopanego i piękne widoki są jego wielkimi walorami. Skąd najlepiej zacząć wędrówkę? W Kuźnicach, w których zaczyna się szlak zielony. Wejście na ten szczyt zajmuje niespełna godzinę, a nagrodą za wędrówkę są niezwykłe panoramy. Nosal jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych miejsc wśród miłośników sportów zimowych – szczególnie tych, którzy swoją przygodę z narciarstwem zjazdowym dopiero zaczynają.

4.6/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić