10 Ciekawostek o Szczycie Sokolik

sokolik
foto – Autorstwa I, Jojo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2223467

Sokolik to drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Sokolich i bardzo popularny cel podróży w gronie miłośników wspinaczki. Z samego szczytu rozpościera się wspaniała panorama na okolice, a miejsce przyciąga turystów o każdej porze roku.

1. Sokolik jest położony w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, czyli pasma górskiego w Sudetach Zachodnich, które w krótkim okresie po drugiej wojnie światowej było znane jako Góry Łomnickie.

2. Na jego szczycie i zboczach znajduje się ogromne nagromadzenie skałek oraz bloków skalnych, z których znakomita większość posiada własną nazwę.

3. Sokoliki to najpopularniejsze skałki, które znajdują się na północno-wschodniej części góry. Składają się z dwóch wysokich filarów, z których jeden wyposażony jest w stalową platformę widokową. Można się na nią dostać za pomocą żelaznych schodów.

4. Do dziś nie ma pewności, kiedy i jak powstały schody na platformę widokową. W literaturze funkcjonują dwie wersje wydarzeń. Pierwsza z nich zakłada, że zostały wykute w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego. Według drugiej za ich powstanie odpowiadał Maciej Carl Emil Becker, właściciel okolicznych dóbr.

5. W dawnych czasach pomiędzy pomostami znajdowała się tabliczka z napisem “Piękny widok”, na której widniał również orientacyjny rok budowy schodów.

6. Maciej Carl Emil Becker kazał na szczycie Sokolika ustawić maszt, na którym wieszano flagę z jego imieniem i nazwiskiem.

7. Do najpopularniejszych skałek znajdujących się na masywie należą “Skałka nad ogniskiem”, “Zipserowa Czuba”, “Solarium” czy “Krzywa Turnia”.

8. Do 1945 roku na Sokoliku kultywowano tradycję umieszczania książek i ołówków. Dzięki nim turyści mogli zapisywać informacje o kolejnych wejściach na szczyt i swoich wrażeniach.

9. Platforma widokowa pozwala na zobaczenie Karkonoszy, Gór Kaczawskich, części Rudaw Janowickich oraz doliny Bobru.

10. Sokolik oraz okoliczne góry są bardzo często wykorzystywane do ćwiczeń wspinaczkowych. To właśnie tutaj swoje pierwsze kroki we wspinaczce stawiała Wanda Rutkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich himalaistek, która wiele lat później zginęła w Himalajach.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić