Góry Sokolce 🗺️ Ciekawostki i Informacje

góry sokole
foto – Autorstwa Poconaco – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50983163

Góry Sokole – niewielki masyw, który położony jest w pobliżu Jeleniej Góry i Janowic Wielkich. Znajduje się na skraju Rudaw Janowickich, pasma górskiego w Sudetach Zachodnich.

1. Góry Sokole graniczą od północy z Górami Kaczawskimi, od zachodu z Kotliną Jeleniogórską, od południa ze Wzgórzami Karpnickimi, a od wschodu z głównym masywem Rudaw, od którego oddzielone są Przełęczą Karpnicką.

2. Na masyw składają się Krzyżna Góra (654 m n.p.m.), Sokolik (644 m n.p.m.), Browarówka (510 m n.p.m.), Rudzik (500 m n.p.m.), Łysa (490 m n.p.m.), Buczek (456 m n.p.m.) oraz kilka bezimiennych kopek.

3. Masyw Gór Sokolich pokryty jest licznymi skałkami i blokami skalnymi. Porastają go lasy świerkowe, bukowe i mieszane. Zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Ze szczytów roztacza się panorama obejmująca Karkonosze, Góry Ołowiane, Góry Lisie, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

4. Na szczyt najwyższego wzniesienia, Krzyżnej Góry, prowadzą stopnie wykute w skale. Dawniej zwane było Sokolą Górą. Obecna nazwa pochodzi od krzyża o wysokości 7 m, którego fundatorką była Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg. Powstał w 1830 r. dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża, Wilhelma von Hohenzollerna, a poświęcono go w 1832 r. Pod szczytem Krzyżnej Góry znajdują się ruiny zamku Sokolec.

5. Sokolik od Krzyżnej Góry dzieli Przełączka. Wzniesienie słynie z licznych bloków skalnych i skałek, z których wiele nosi własne nazwy. Na szczycie znajduje się formacja w postaci dwóch filarów skalnych zwana „Sokoliki”. Na wyższym znajduje się stalowa platforma widokowa, na którą prowadzą żelazne schody. Powstała pod koniec XIX w.

6. Góry Sokole wchodzą w skład powstałego w 1989 r. Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Zajmuje on powierzchnię nieco ponad 157 km2. Jego celem jest ochrona górskich i rzecznych naturalnych geokompleksów przyrodniczych.

7. Przez Góry Sokole przebiega zielony szlak turystyczny z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich oraz niebieski szlak na trasie Trzcińsko-Kamienna Góra. Ze schroniska Szwajcarka szlak czerwony wiedzie na Sokolik, a czarny na Krzyżną Górę.

8. Schronisko PTTK Szwajcarka znajduje się na wysokości 520 m n.p.m, na zboczu Krzyżnej Góry. Jest to obiekt zabytkowy, jedyne w całości drewniane schronisko w Sudetach. Powstało w 1823 r. w stylu tyrolskim, na życzenie Wilhelma von Hohenzollerna, jako domek myśliwski. W 1950 r. obiekt został przejęty przez PTTK, które utworzyło tu schronisko. Pierwszym jego gospodarzem był przewodnik sudecki i krajoznawca, Tadeusz Steć.

9. W schronisku dostępne są miejsca w pokojach 3-, 4- i 19-osobowym, a także pokoje w domku, pole namiotowe i camping. Należy mieć ze sobą śpiwór, gdyż obiekt nie dysponuje pościelą. Ceny kształtują się na poziomie 20-40 zł za osobę. Przy schronisku działa bufet.

10. U północno-wschodniego podnóża Krzyżnej Góry znajduje się ok. 20-metrowe wypiętrzenie skalne o nazwie Husyckie Skały. Składa się z dwóch baszt, powyżej których biegnie ścieżka zabezpieczona barierką. Obiekt stanowi doskonały punkt widokowy. Jego nazwa pochodzi od husytów, którzy uciekając po zdobyciu zamku Sokolec w 1434 r. mieli pomylić drogę i spaść ze skałek, ginąc na miejscu.

11. Pierwszych wspinaczek w Górach Sokolich dokonywali na początku XX w. wspinacze niemieccy, którzy należeli do wrocławskiej i drezdeńskiej sekcji Alpenverein. Z czasem na wierzchołkach wzniesień zaczęły się pojawiać tzw. „książki szczytowe”, umieszczone w metalowych puszkach. Wpisywali się do nich zdobywcy. Zwyczaj ten zaniknął prawdopodobnie w latach 30. XX w.

12. Góry Sokole słyną jako rejon wspinaczkowy. Ze względu na podobieństwo w budowie geologicznej służą jako świetne przygotowanie przed wspinaczką w Tatrach. W schronisku Szwajcarka znajduje się Baza Noclegowa Dolnośląskiej Szkoły Wspinaczki.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić