10 Ciekawostek o Zaporze Pilchowice

zapora plichowice
foto – Autorstwa Przemysław Woźnica – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28096645

Zapora Pilchowice to niezwykle piękne miejsce, które co roku przyciąga do siebie tłumy ciekawych turystów. Widoki, jakie można tam doświadczyć, bardzo często zostają u ludzi na bardzo długie lata. Dlatego, by jeszcze bardziej przybliżyć to urokliwe miejsce, to zdecydowanie warto zapoznać się z licznymi ciekawostkami na jego temat, które w bardzo dużym stopniu podkreślają jego fenomen.

1. Pierwsza ciekawostka dotyczy faktu, że Zapora Pilchowice nazywana jest drugą zaporą w Polsce co do wysokości. Trzeba przyznać, że owa ciekawostka jest niezwykle trafna, gdyż widok z samej góry, jest wręcz powalający.

2. Kolejna ciekawostka dotyczy samej jej budowy. Dokładniej mówiąc, sama decyzja o budowie została podjęta ponad 100 lat temu, ale niezwykły jest fakt, iż została ona ukończona w 1912 roku, czyli dokładnie wtedy, gdy zatonął najsłynniejszy statek na świecie, czyli Titanic.

3. Wracając do jej wysokości, to liczby robią kolosalne wrażenie. Będąc dokładniejszym, jej wysokość wynosi prawie 69 metrów, zaś długość około 270.

4. Następna ciekawostka dotyczy jej funkcjonowania. Otóż Zapora Pilchowice to obecnie druga najstarsza nadal działająca zapora na terenie całego kraju.

5. Inną ciekawostką jest tworzony w nim zalew. Zapora Pilchowice tworzy zalew, który posiada powierzchnię prawie 240 hektarów, co jest czymś wręcz niesamowitym.

6. Utworzony w owej zaporze zalew również posiada interesującą ciekawostkę. Otóż owy zalew jest w stanie pomieścić ponad 50 milionów sześciennych wody.

7. Kolejna z ciekawostek na temat Zapory Pilchowice dotyczy jego obecnego znaczenia. Otóż w obecnym czasie owy zbiornik posiada przede wszystkim znaczenie energetyczne.

8. Biorąc pod uwagę owe energetyczne znaczenie Zapory Pilchowice, można śmiało przytoczyć kolejną ciekawostkę, która idealnie wpisuje się w wyżej wspomniane znaczenie. Otóż znajduje się tu elektrownia, która może poszczycić się faktem, iż jej moc wynosi prawie 7,5 megawatów.

9. Sama zapora została zbudowana z kamieni, które łączone były z betonem. Ciekawy jest fakt, że technika ta została już dawno zapomniana, ale na początku dwudziestego wieku, to był podstawowy element każdej tego typu budowli.

10. Ciekawostką również jest fakt, iż otwarta została ona w 1912 roku przez samego Cesarza Wilhelma Drugiego.

4.4/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić