Książański Park Krajobrazowy – Informacje i Ciekawostki

foto – Mateusz Matwiejczuk – Wikipedia

Książański Park Krajobrazowy znajduje się na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych. Ze względu na malownicze położenie i wiele atrakcji w pobliżu jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego kraju. Co warto o nim wiedzieć i co w pobliżu odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Książański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku, a ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu dzieli się na trzy różne obszary. Są to Dobromierski Zespół Krajobrazowy znajdujący się w części północno-zachodniej, Książański Zespół Krajobrazowy znajdujący się w części środkowej oraz Lubiechowski Zespół Krajobrazowy znajdujący się w części wschodniej.

2. Na terenie parku występuje ponad dwieście gatunków roślin, z których część jest niezwykle rzadka i znajduje się pod ścisłą ochroną. Znajdują się tutaj również pomniki przyrody w postaci cisów oraz zabytkowe aleje drzew. Rosną tutaj również śmiałek pogięty, kłosówka wełnista, wiechlina gajowa czy rododendrony.

3. Książański Park Krajobrazowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt, a wśród nich znajdują się między innymi salamandra plamista, traszka górska, dzięcioł czarny, różne gatunki nietoperzy, muflon czy sarna europejska.

4. Obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego to świetny wybór dla osób ceniących piesze wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody. Przecinają go liczne szlaki turystyczne, a wśród nich niebieski szlak ze Strugi do ruin zamku, zielony Szlak Zamków Piastowskich czy też czarny szlak wiodący z Witoszowa do wąwozu Pełcznicy.

5. Rezerwat przyrody “Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha” to leśno-krajobrazowy rezerwat. Celem jego powstania była ochrona przełomów potoków Pełcznicy i Szczawnika, a 98 procent rezerwatu stanowią lasy.

6. Książ to imponujący kompleks zamkowy, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Najbardziej kojarzony jest z rodem Hochbergów i legendarną księżniczką Daisy, która tutaj mieszkała. Dziś zamek warto odwiedzić ze względu na piękne położenie na skałach oraz możliwość zwiedzenia pięknych sal, w których bywał nawet sam Winston Churchill.

7. W Zamku Książ możliwy jest wybór różnych trybów zwiedzania. “Baśniowy Książ” to rodzaj wycieczki przygotowany z myślą o najmłodszych turystach i skupiony na pięknych legendach związanych z Daisy. Z kolei miłośnicy historii z pewnością chętnie odkryją szykowaną tutaj komnatę dla Adolfa Hitlera, system wind do szybkiej ewakuacji oraz wystawę poświęconą pracującym tutaj podczas drugiej wojny światowej więźniom.

8. “Jeziorko Daisy” to rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego główną atrakcją jest Jezioro Zielone, nazywane Jeziorkiem Daisy na cześć popularnej księżniczki. Rośnie tutaj ponad sto osiemdziesiąt gatunków roślin.

9. Zamek Stary Książ to romantyczna ruina znajdująca się nieopodal właściwego zamku. Został wybudowany pod koniec XVIII wieku, kiedy panowała moda na romantyczne ruiny w przypałacowych ogrodach i do dziś stanowi malowniczy dodatek do pięknego otoczenia Książa.

10. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić wałbrzyską palmiarnię w dzielnicy Lubiechów, która została wybudowana jeszcze przed pierwszą wojną światową. Rośnie tutaj ponad 250 gatunków roślin z całego świata, a na terenie palmiarni znajduje się również urokliwa kawiarnia oraz sklep z roślinami.

11. Wałbrzych to miasto, w którym nie brakuje sakralnych i świeckich zabytków wartych zobaczenia. Długa historia miejscowości sprawia, że na Starym Mieście wciąż można podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny z XII i XV wieku, a także zabudowę z wieku XIX.

12. Pałac Albertich w Wałbrzychu został wybudowany na początku XIX wieku, a obecnie stanowi siedzibę Muzeum Porcelany, w którym funkcjonują Dział Ceramiki, Dział Sztuki, Dział Historii Miasta i Regionu, Biblioteka oraz Dział Edukacji i Promocji.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić