Rzeka Skawa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Skawa w Makowie Podhalańskim
foto – Wuhazet-Henryk Żychowski / Wikipedia

Skawa jest prawym dopływem Wisły i jedną z ciekawszych rzek w polskich górach. Jakie atrakcje czekają w dolinie Skawy? Co warto wiedzieć na temat tej rzeki?

1. Skawa i jej przebieg

Skawa to rzeka o długości 94 km. Jej źródła znajdują się w Beskidzie Żywieckim, w rejonie Przełęczy Spytkowickiej. Swój bieg rzeka kończy w rejonie wsi Smolice (gmina Zator), gdzie zasila wody Wisły.

2. Ryby żyjące w Skawie

Skawa jest rzeką o typowo górskim charakterze, stąd też żyjące w jej wodach ryby są gatunkami typowymi dla górskich potoków. Spotkać można tu głównie pstrągi potokowe, obok nich licznie występują głowacze i lipienie. W wodach Skawy występuje też strzebla potokowa – chroniony gatunek, który ma istotny wpływ na ekosystemy potoków i rzek.

3. Powodzie

Podobnie jak większość górskich rzek, tak i Skawa ma skłonność do wezbrań i wylewów. Jedna z największych powodzi miała miejsce w 1884 roku, po której rozpoczęto prace regulacyjne na rzece. Mimo to jeszcze w latach 30. XX wieku Skawa zalała wiele miejscowości w rejonie Wadowic.

4. Zbiornik Świnna Poręba (Jezioro Mucharskie)

Zbiornik Świnna Poręba (Jezioro Mucharskie) to zbiornik retencyjny, który powstał na Skawie w rejonie miejscowości: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Jest to jedna z najbardziej rozciągniętych w czasie inwestycji hydrologicznych, gdyż prace nad stworzeniem zbiornika zaczęły się w latach 50. XX wieku. Ostatecznie zakończyły się one w 2019 roku, a wiosną 2020 roku rozpoczęto napełnianie zbiornika.

5. Skawa

Skawa to malowniczo położona wieś letniskowa, z której można urządzać ciekawe wycieczki po Kotlinie Rabczańskiej. Można się stąd wybrać do Rabki lub Chabówki, można też spacerować po okolicznych wzniesieniach i cieszyć się pięknymi widokami.

6. Mucharz

Mucharz może się pochwalić historią sięgającą IX wieku, choć lokacja miejscowości nastąpiła 400 lat później. Piękne widoki na dolinę Skawy i Jezioro Mucharskie przyciągają tu turystów, którzy mogą spędzić czas na spacerach w pięknej scenerii lub na zwiedzaniu takich zabytków, jak wiekowe kaplice czy kościół parafialny z XIX stulecia.

7. Maków Podhalański

Maków Podhalański jest dobrym punktem wypadowym w góry (m.in. na Koskową Górę) oraz ośrodkiem turystycznym, który w okresie międzywojennym zyskał sławę za sprawą sanatorium przeciwgruźliczego. Dziś turyści zaglądają tu ze względu na piękną okolicę i takie atrakcje jak pozostałości huty „Maurycy” oraz muzea poświęcone historii i kulturze regionu.

8. Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka to moc atrakcji dla miłośników historii i architektury. Miasto przyciąga historycznym układem urbanistycznym oraz zamkiem, którego część służy dziś jako Muzeum Miejskie. Można tu ujrzeć cenne zbiory historyczne i archeologiczne, wielkim powodzeniem cieszy się też ekspozycja etnograficzna, skupiona na tradycjach mieszkańców Beskidu Żywieckiego.

9. Karczma Rzym

Karczma Rzym to jeden z najsłynniejszych lokali gastronomicznych nad Skawą. Drewniany budynek z XVIII wieku przyciąga klimatycznym wnętrzem, ciekawym wystrojem i menu, w którym nie brak regionalnych potraw (np. Specjał Twardowskiego i żurek stryszawski).

10. Zembrzyce

Wieś Zembrzyce może się pochwalić małomiasteczkową zabudową oraz neogotyckim kościołem, w którym nie brak dzieł sztuki z  XVII wieku. Miejscowość ta ma ogromne znacznie dla wiernych z okolicznych miejscowości, którzy chętnie pielgrzymują do tutejszego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem.

11. Wadowice

Wśród najsłynniejszych miast nad Skawą znajdują się Wadowice, znane jako rodzinne miasto Karola Wojtyły. Rodzinny dom przyszłego papieża jest dziś najważniejszą atrakcją turystyczną miasta, a urządzone w nim muzeum cieszy się wielkim powodzeniem – nie tylko wśród pielgrzymów. Wadowice kuszą też zabytkową bazyliką oraz miejscami związanymi z Emilem Zegadłowiczem.

12. Galicjanka

Miłośnicy słodkich wypieków i pysznych deserów mogą odwiedzić wadowicką Galicjankę. To jedna z najpopularniejszych cukierni w dolinie Skawy, kusząca położeniem w sercu Wadowic i długą listą przysmaków. Można tu odpocząć przy pysznych kanapkach i gofrach, można sięgnąć po kolorowe ciastka (m.in. po kremówki, które – za sprawą Jana Pawła II – stały się jednym z symboli Wadowic).

13. Stawy Zatorskie

Zator to leżące nad Skawą miasto, mogące się pochwalić zabytkowym pałacem Potockich i ciekawym układem urbanistycznym. Dumą miejscowości są jednak karpie (zwane królewskimi), hodowane od czasów średniowiecza w okolicznych stawach.

14. Zatorland

Zatorland to park rozrywki w Zatorze, dzięki któremu cała rodzina spędzi nad Skawą czas w przyjemny sposób. Dumą tego miejsca jest największy w Europie park z modelami ruchomych dinozaurów, można tu również zajrzeć do Parku Owadów lub Parku Mitologii. Wielkim powodzeniem cieszy się też lunapark, w którym czekają liczne karuzele i kino 5D.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić