Sucha Beskidzka 🗺️ Co można zobaczyć w okolicy ?

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny / foto – Autorstwa Mariusz Paździora – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5771814

Sucha Beskidzka to popularna miejscowość wypoczynkowa, która znajduje się w województwie małopolskim. Charakteryzuje się wyjątkowo malowniczym umiejscowieniem pomiędzy Beskidem Małym i Beskidem Machowskim. W mieście znajduje się ujście rzeki Stryszawski do Skawy – dopływu Wisły, na którym organizowane są raftingi i spływy kajakowe.

1. Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek w Suchej Beskidzkiej wybudowany został w XVI wieku na miejscu jeszcze wcześniejszej, kamiennej budowli. Wspaniała rezydencja magnacka jest typowym przykładem architektury renesansowej z ogromnym, otwartym dziedzińcem i kilkoma wieżyczkami. Dookoła zamku rozciągają się rozległe ogrody parkowe, w którym nie brakuje pieszych alejek i miejsc do odpoczynku. Obecnie Zamek Suski pełni funkcję muzeum, w którym zobaczyć można kilka sal z oryginalnym, wiekowym wyposażeniem i wieloma dziełami sztuki.

2. Muzeum Ziemi Suskiej

W jednej z części Zamku w Suchej Beskidzkiej umiejscowiono siedzibę Muzeum Miejskiego (zwanego również Muzeum Suskim). Zobaczyć w nim można kilka stałych wystaw, które obejmują zabytki historyczne, galerię obrazów malarstwa nowożytnego, militaria i broń myśliwską, kolekcję przyrodniczą i archeologiczną oraz zbiór obiektów rzemiosła artystycznego. W Muzeum organizowane są również wystawy czasowe, a także spotkania z artystami, badaczami, odkrywcami i historykami.

3. Karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej

Karczma „Rzym” to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Drewniany budynek powstał w XVIII wieku i od początku wykorzystywany był jako miejsce serwowania posiłków. Nazwa tego miejsca nawiązuje do słynnej legendy o Panie Twardowskim, który właśnie w karczmie o nazwie „Rzym” miał spłacić swój dług, który zaciągnął u samego Mefistofelesa. Obecnie w karczmie serwowane są wyśmienite dania kuchni polskiej i regionalnej.

4. Szlaki piesze

Sucha Beskidzka to doskonała baza wypadowa w różne części Beskidów. W centralnej części miasta rozpoczyna się wiele pieszych, oznakowanych szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można w górskie partie Beskidu Śląskiego, Makowskiego i Małego. Szlaki wychodzące z Suchej Beskidzkiej prowadzą m.in. do Zawoi i Przełęczy Przysłop (szlak czerwony i czarny), na Lipską Górę i Kocierz (szlak zielony) oraz do Makowa Podhalańskiego (szlak niebieski).

5. Trasy rowerowe

Sucha Beskidzka to idealne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z kolarstwem górskim. Okoliczne trasy są dobrze oznaczone, świetnie zagospodarowane, a także doskonale utrzymane. Choć ich pokonanie może wiązać się z koniecznością wymagającej jazdy pod górkę, szlaki są mało wymagające technicznie. Przez Suchą Beskidzką przechodzi 6 tras rowerowych, którymi dotrzeć można m.in. do Zawoi i Zembrzyc, na Lipską Górę, do Przełęczy Przysłop i na Jasień.

6. Atrakcje Jeziora Mucharskiego

Tuż przy granicach Suchej Beskidzkiej położone jest Jezioro Mucharskie – duży zbiornik zaporowy, który wykorzystywany jest także do celów rekreacyjnych. Po Jeziorze Mucharskim kursują rejsy statkiem wycieczkowym, a wody zbiornika chętnie wykorzystywane są przez żeglarzy i kajakarzy. Przy brzegach Jeziora Mucharskiego wytyczona została ścieżka edukacyjna, przy której znajdują się tablice informacyjne, ławki i miejsca do odpoczynku. To miejsce, które warto odwiedzić wieczorem – widok zachodzącego słońca na długo zapadnie w pamięci wczasowiczów.

7. Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej

Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej znajduje się w Ślemieniu (około 16 kilometrów od Suchej Beskidzkiej) i stanowi jeden z najważniejszych skansenów, w którym zgrupowano zabytkowe budynki Żywiecczyzny. Etnopark zajmuje powierzchnię 6 hektarów, na którym umiejscowiono 19 budynków: kuźni, spichlerzy, gospodarstw i zagród chłopskich, chałup wiejskich i domów wołoskich. W ich wnętrzach znajdują się ekspozycje i zrekonstruowane pomieszczenia z wieloma zabytkami, dziełami sztuki użytkowej i regionalnej oraz dawnymi przedmiotami codziennego użytku.

8. Babiogórski Park Narodowy

Granice Babiogórskiego Parku Narodowego przebiegają około 20 kilometrów na południe od Suchej Beskidzkiej. Park zajmuje obszar prawie 3400 hektarów, a na jego terenie położona jest Babia Góra z wierzchołkiem o nazwie Diablak, który położony jest na wysokości 1725m n.p.m. Przez tereny Babiogórskiego Parku Narodowego przebiega 11 głównych szlaków pieszych, a także 3 szlaki narciarskie o długości od 1,5 do 3 kilometrów.

9. Rabka-Zdrój – największe atrakcje

Rabka-Zdrój znajduje się nieco ponad 35 kilometrów od Suchej Beskidzkiej. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową, w której wykorzystuje się lecznicze działanie wód głębinowych do łagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych. W Rabce-Zdroju położonych jest kilka ciekawych muzeów, w tym unikalne Muzeum Górali i Zbójników. Warto odwiedzić również położony w przyległej Chabówce Skansen Taboru Kolejowego. Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest Rabkoland, czyli zewnętrzny park rozrywki z karuzelami i kolejkami górskimi.

10. Żywiec – największe atrakcje

Żywiec położony jest około 30 kilometrów od Suchej Beskidzkiej. To popularna miejscowość wypoczynkowa, która słynie przede wszystkim z tutejszego Browaru Żywieckiego z wydzieloną częścią muzealną. W Żywcu znajduje się jednak o wiele więcej atrakcji dla całej rodziny. Warto odwiedzić przepiękny Pałac Habsburgów, dookoła którego znajdują się rozległe ogrody, a także ciekawe Muzeum Miejskie. Dużą atrakcją miasta jest ogromne Jezioro Żywieckie, na którym można uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, wędkarstwo i kajakarstwo.

11. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to jedna z najważniejszych świątyni katolickich w Suchej Beskidzkiej. Zabytkowy budynek powstał na początku XX wieku i jest przykładem architektury neogotyckiej, łączącej również elementy romańskie. W środku zobaczyć można przepiękny Ołtarz Główny z 1912 roku, zabytkową ambonę z kamiennymi figurami oraz wykute w kamieniu pińczowskim płaskorzeźby, przedstawiające sceny drogi krzyżowej.

12. Narciarstwo w okolicach Suchej Beskidzkiej

Choć w samej Suchej Beskidzkiej funkcjonuje jedynie niewielki wyciąg „Jędruś”, w okolicach miasta znajduje się wiele kurortów i ośrodków narciarskich. Miłośnicy tego sportu mogą wybrać się do Zawoi, w której położony jest ośrodek narciarski na Mosornym Groniu. W Zawoi znajduje się również kilka wyciągów orczykowych m.in. Baca I i Baca II oraz wyciąg Wojtek.

13. Wydarzenia, imprezy, festiwale

W Suchej Beskidzkiej odbywa się wiele imprez o charakterze kulturowym. Do najważniejszych festiwali należą Dni Muzyki odbywające się na Zamku Suskim, Suska Majówka z licznymi wydarzeniami historycznymi, sportowymi i artystycznymi oraz letni cykl pt. „Suskie spotkania z folklorem”. W mieście organizowane są również wydarzenia sportowe, takie jak Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”, majowy Turniej Łuczniczy Robin Hooda i Rajd „Podbabiogórskie Miasta”.

14. Kuchnia regionalna

Kuchnia regionalna całego regionu Beskidów jest smaczna, pożywna i oparta na daniach mącznych oraz mięsnych. W karczmach i restauracjach regionalnych spróbować można wybornych mięs: żeberek wieprzowych, gulaszów wołowych i wieprzowych, a także jagnięciny i baraniny. Popularną przystawką są moskale, czyli małe pieczone placki podawane z odrobiną sera. Serwuje się tu również kwaśne zupy: kwaśnicę oraz żur.

Krótka historia miasta

Historia Suchej Beskidzkiej sięga średniowiecza, prawdopodobnie początków XV wieku, kiedy to założono tu niewielką osadę. Początkowe dzieje miasta są jednak nieznane, jednak 150 lat później w miejscowości wybudowano duży Zamek Suski, który do dziś stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Dopiero po II wojnie światowej miejscowość zaczęła zyskiwać znaczenie turystyczne, szczególnie doceniano tutejsze walory przyrodnicze, które pozwoliły na znaczący rozwój gospodarczy Suchej Beskidzkiej.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić