Maków Podhalański 🗺️ Atrakcje i Ciekawe miejsca

Maków Podhalański
Rzeka Skawa / foto – Autorstwa Wuhazet-Henryk Żychowski – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11785738

Maków Podhalański – miasto w województwie małopolskim, położone jest nad rzeką Skawą, około 30 km od Rabki-Zdrój. Zajmuje powierzchnię 20,12 km2 i liczy ok. 5,8 tys. mieszkańców.

1. Szlaki piesze

Szlaki piesze obejmują trasy po Beskidzie Makowskim i Beskidzie Żywieckim. Trasy zaczynają się przy stacji PKP w Makowie. Zielony szlak prowadzi przez Makowską Górę (697 m n.p.m.) i miejscowość Budzów na Chełm Wschodni (581 m n.p.m.). Szlak niebieski wiedzie przez os. Piątkówka, Mioduszynę (633 m n.p.m.) do Suchej Beskidzkiej oraz przez miejscowość Grzechynia i Ostrą Górę (566 m n.p.m.) na wschodni stok Magurki (872 m n.p.m.) Szlak żółty prowadzi przez Ostrysz (707 m n.p.m.), Przysłopski Wierch (793 m n.p.m.), Koskową Górę (866 m n.p.m.) i Górę Kotoń (857 m n.p.m.) do Pcimia.

2. Makowska Góra 

Makowska Góra to widokowy szczyt, który stanowi swego rodzaju wizytówkę Makowa Podhalańskiego. Na szczyt można wejśc pieszo, wjechać rowerem lub samochodem. Na wzniesieniu uystuowane są kapliczki stanowiące stacje drogi krzyżowej. Z terenu przy kapliczce na os. Makowska Góra roztacza się panorama Beskidu Żywieckiego i Babiej Góry, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych można dostrzec nawet Tatry.

3. Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe biorą swój początek na makowskim rynku. Żółta trasa o długości ok. 4 km zatacza pętlę przez ul. Kościelną, os. Makowska Góra, os. Jurki i ul. Słoneczną. Trasa czerwona o długości ok. 20 km przebiega przez os. Makowska Góra, Górę Bryndzówkę, Zarębską Górę, Koskową Górę i Żarnówkę do dworca PKP w Makowie. Trasa niebieska o długości ok. 11 km wiedzie przez os. Makowska Góra, os. Za Górą, os. Polana, Maków Dolny, os. Za Wodą i Grzechynię do dworca PKP w Makowie.

4. “Szlakiem atrakcji i produktów lokalnych Podbabiogórza”

Ścieżka turystyczna „Szlakiem atrakcji i produktów lokalnych Podbabiogórza” – funkcjonuje jako trasa Podbabiogórskiego Ekomuzeum, skupiającego obiekty prezentujące kulturę, zwyczaje, przyrodę i historię powiatu suskiego. W Makowie znajdują się następujące punkty szlaku: Izba Regionalna im. E. Wacyka, hafciarka Anna Koziana zajmująca się haftem makowskim, galeria autorska rzeźbiarza Mieczysława Głucha oraz Kaplica Filasowa z 1845 r. wybudowana przez J. K. Filasa.

5. Izba Regionalna im. E. Wacyka

Izba Regionalna im. E. Wacyka obejmuje trzy pomieszczenia, w których zgromadzono eksponaty związane z miastem i gminą Maków Podhalański. Wśród nich znajdują się dawne przedmioty przeznaczone do użytku domowego, prace twórców ludowych, w tym hafty makowskie, pamiątki z czasów II wojny światowej oraz dokumentujące historię i rozwój miasta. Wstęp jest bezpłatny.

6. Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin – w jego głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Bogarodzicy zwanej Matką Boską Makowską. Został on namalowany ok. 1590 r. temperą na podkładzie kredowym wykonanym na desce lipowej. Sama świątynia powstała w stylu późnoklasycystycznym, jednak posiada również barokowe prezbiterium z kaplicą, pochodzące z istniejącego tu wcześniej kościoła.

7. Imprezy sportowe

Wśród nich wyróżnić można odbywający się rokrocznie Międzynarodowy Bieg Uliczny Po Ziemi Makowskiej. Dystans biegu głównego wynosi 10 km. Odbywa się również bieg na 5 km, marsz nordic walking na 5 km oraz biegi dla dzieci. Kolejną imprezą jest Terenowy Wyścig Rowerowy. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych i średnich przede wszystkim z terenu powiatu suskiego.

8. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej to międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który odbywa się jednocześnie na pięciu tzw. estradach – w Makowie Podhalańskim oraz w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i Oświęcimiu. Podczas jego trwania odbywają się koncerty oraz uliczne korowody zespołów. Maków dołączył jako czwarta estrada w 1976 r.

9. Makowskie Święto Miodu

To coroczna impreza, podczas której odwiedzający mają okazję dowiedzieć się ciekawostek o życiu pszczół i prowadzeniu pasieki. Lokalni pszczelarze oferują degustację i sprzedaż wyrobów takich jak propolis, miód czy pierzga. Imprezę wzbogacają koncerty, konkursy, występy i zabawy dla dzieci.

10. Haft makowski

Jest to rodzaj haftu, który wykonuje się głównie w Makowie Podhalańskim i okolicach. Jego wyróżniającą cechą jest to, że na białym płótnie haftuje się białą nicią. Najczęściej wykonywane są motywy roślinne. Haft rozwinął się w XIX w. – wówczas w Makowie powstała słynna szkoła krawiecka i hafciarska. Nawiązaniem do tych czasów jest pomnik hafciarki pośród maków znajdujący się na rynku w Makowie Podhalańskim.

 

Ciekawostki o Makowie Podhalańskim

Pierwsze wzmianki o osadzie Maków, podlegającej starostom lanckorońskim, pochodzą z 1378 r. Ludność tutejsza trudniła się wyrębem drzew oraz bednarstwem. W XVII w. wieś została całkowicie zniszczona podczas najazdów szwedzkich. Odbudowana miejscowość zyskała w 1843 r. prawa miejskie. W czasie 20-lecia międzywojennego Maków zyskał status ośrodka wczasowego.

Nazwa Maków wywodzi się prawdopodobnie od zasadźcy osady, Maka. Określenie Podhalański przyjęto dopiero po I wojnie światowej, dla lepszego odróżnienia od innej miejsowości, Makowa Mazowieckiego. Nazewnictwo to nie jest do końca zgodne z prawdą, gdyż region określany jako Podhale zaczyna się kilka kilometrów od miasta.

5/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić