20 Ciekawostek o Żarłaczu Białym

żarłacz biały
foto – Pixabay

Żarłacz biały jest znanym drapieżnikiem morskim. Dzięki filmom stworzonym w Hollywood, narosło wiele mitów wokół tej ryby. Wiele z nich są przesadzoną fikcją filmową, dlatego dzisiaj rozwiejemy je poprzez ciekawostki o tym królu mórz i oceanów. Jak się bowiem okazuje nie wszystko jest takie proste, jak przedstawiają filmy.

1. Żarłacze białe występują w wodach międzyzwrotnikowych, tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych wszystkich oceanów. Najczęściej można go spotkać w wodach przybrzeżnych Australii oraz Kalifornii.

2. Przeważnie ryba ta osiąga długość sześciu metrów i wagę do dwóch ton. Samice są przeważnie większe od samców. Przy czym żarłacze jak inne rekiny są rybami chrzęstnoszkieletowymi.

3. Rekiny mają doskonały węch, który umożliwia im tropienie ofiary. Potrafią wyczuć kroplę krwi w 115 litrach wody.

4. W jadłospisie rekina białego znajdują się przede wszystkim duże ryby, delfiny, foki i żółwie morskie. Człowiek nie stanowi dla nich pożywienia.
Według ekspertów rekiny atakują ludzi przez pomyłkę, biorąc ludzi za ryby lub w obronie swojego terenu, kiedy poczują się zagrożone.

5. Żarłacz biały posiada niezwykle ostre, trójkątne zęby z piłkowanymi krawędziami. Długość tych zębów wynosi nawet 5 centymetrów.

6. Przez połowy w celach sportowych i konsumpcyjnych gatunek jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

7. Żarłacze białe mogą występować na głębokościach nawet do 1800 metrów. Zwykle jednak zamieszkują górne partie wód stref przybrzeżnych dla kontynentów i wysp, gdzie występuje najwięcej ich pożywienia, czyli duże ssaki morskie.

8. Żarłacze to w większości samotnicy. Zdarza się jednak spotykać pary, a czasami nawet grupy.

9. Żarłacze są jajożyworodne. Przystępują do rozrodu co dwa-trzy lata, po czym samica zachodzi w ciążę. Trwa ona ponad rok po czym na świat przychodzi do 30 młodych żarłaczy.

10. Ryby te osiągają dojrzałość płciową między 9 a 14 rokiem życia – samce w 9, samice w 14 roku. Mają wtedy około 450-500 centymetrów długości.

11. Największym rekinem w historii świata był wymarły 2,6 miliona lat temu megalodon. Osiągał prawie 20 metrów długości. Jego obecnie żyjącym krewnym jest właśnie żarłacz biały

12. Żarłacz biały może mieć nawet 128 zębów na raz. Kiedy jakiś ząb zostanie starty lub uszkodzony jest zastępowany nowym. Siła nacisku jaką żarłacz posiada wynosi za to blisko dwie tony.

13. Żarłacze mają bardzo dobry wzrok. Można to zauważyć, kiedy rekin wystawia głowę ponad powierzchnię wody, żeby obserwować ofiarę. Rekiny zasłaniają jednak oczy kiedy wyskakują ponad powierzchnię wody jakby powieką. Są wtedy ślepe, przez co kiedy rekin wcześniej namierza ofiarę i płynie w miejsce, gdzie uważa, że owa ofiara się znajduje.

14. Rekiny nie atakują ludzi specjalnie, co naukowcy udowadniają analizując sposób ugryzienia. Kiedy rekin atakuje człowieka najczęściej zamiast rozerwać go, pozostawia i odpływa. Jest to szansa dla ofiary na przeżycie. Przy czym specjaliści zauważają, że ataki mogą być wywołane chęcią obrony terytorium, które coraz częściej pokrywa się z terenami eksploatowanymi przez ludzi.

15. Przez kilka lat odnotowywano spadek populacji żarłacza. Główny powodem były połowy oraz śmieci zanieczyszczające wody i powodujące śmierć zwierząt, którymi żarłacze się odżywiają.

16. Żarłacze białe są nietypowymi rybami. Nie posiadają bowiem pęcherza pławnego, który pozwala rybom otrzymać się w toni wodnej, podczas gdy te śpią. W wyniku tego żarłacz biały musi cały czas pływać, by utrzymywać się w wodzie, na swoim pułapie głębokości. Jeśli przestanie się poruszać zacznie “tonąć” opadając na dno.

17. Naukowcy w ostatnich latach donoszą, że populacja żarłaczy w Czerwonym Trójkącie pomiędzy Montere Bay, Wyspami Farallońskimi i Bodega Bay wzrosła o blisko 30 procent. Jest to jeden z największych sukcesów w przypadku odbudowywania populacji zagrożonego zwierzęcia. W wyniku tej pracy wokół wybrzeży Kalifornii pływa około 300 osobników żarłaczy białych.

18. Żarłacze białe to niemal doskonali drapieżnicy zamieszkujący morza i oceany. Posiadają rzędy ostrych zębów, rozwijają niezwykłą prędkość ponad 50 kilometrów na godzinę, potrafią upolować delfina, połknąć w całości fokę, przegryźć skorupę żółwia morskiego lub zaatakować łódź i ją zatopić. Mimo to w starciu z człowiekiem mają niewielkie szanse – masowe polowania ludzi niemal nie wytępiły całego gatunku.

19. Płetwy grzbietowe rekinów, które można zobaczyć ponad powierzchnią wody, gdy rekin płynie po swoją ofiarę przy powierzchni wody, są unikalne jak odcisk palca człowieka. Po nich naukowcy są w stanie oszacować liczebność populacji na danym terenie.

20. Kolor żarłacza białego to świetne dostosowanie do środowiska – biały brzuch sprawia, że rekin jest mniej widoczny dla ofiar pod nim, za to ciemny grzbiet maskuje go z góry, upodabniając do koloru morskiej toni.

4.6/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić