19 Ciekawostek o Boa Dusiciel

boa dusciel
foto – Pixabay

Boa dusiciel to najpopularniejszy gatunek węża z rodziny dusicieli. Wbrew pozorom nie stanowi on zagrożenia dla człowieka i bardzo często hodowany jest w domowych terrariach. Niektóre z jego podgatunków już wyginęły, a on sam zagrożony jest całkowitym wyginięciem. Co warto wiedzieć o boa dusicielu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Istnieje aż osiem podgatunków boa dusiciela. Pierwsze gatunki z rodziny dusicieli pojawiły się na naszej planecie około siedemdziesięciu milionów lat temu.

2. W naturalnych warunkach boa dusiciel występuje w Ameryce Południowej, a także na wyspach w okolicach tego kontynentu. Można je więc spotkać w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej czy też na wyspach Trynidad i Tobago.

3. Węże te spotykane są również na Florydzie, jednak zostały tam introdukowane. Gdyby nie inicjatywa człowieka, najpewniej w ogóle by tam nie dotarły.

4. Trudno określić warunki, w jakich boa dusiciele czują się najlepiej. Można je bowiem spotkać zarówno w tropikalnych lasach, jak i na terenach pustynnych. Pewne jest, że węże te lubią miejsca, w których znajdują się liczne kryjówki i zakamarki. Chętnie chronią się przed większymi drapieżnikami w norach innych zwierząt.

5. Boa dusiciele prowadzą nocny tryb życia. Można je jednak spotkać w ciągu dnia, ponieważ gromadzą energię leżąc na słońcu. Kiedy zapada zmrok, boa dusiciel wyrusza w poszukiwaniu pokarmu, a swoją ofiarę atakuje znienacka.

6. Boa dusiciele czasami ukrywają się w koronach drzew. Jednak najchętniej szukają kryjówek na ziemi. Przepadają za podłożem ciepłym i wilgotnym.

7. Węże to prowadzą samotniczy tryb życia. Raczej nie spotyka się więcej niż jednego osobnika na raz. Dusiciele spotykają się ze sobą niemalże tylko w okresie godowym.

8. Boa dusiciele są zwierzętami mięsożernymi, a podstawę ich diety stanowią małe ssaki i ptaki. Zazwyczaj szukają pożywienia w miejscu, w którym stacjonują, a są nim najczęściej nietoperze, jaszczurki, myszy i inne gryzonie, a także średniej wielkości ssaki. Jeśli na ich terenie brakuje pożywienia, zmuszone są do aktywnego polowania.

9. Atak boa dusiciela przebiega zwykle tak samo. Najpierw wąż zatapia w ciele ofiary swoje zęby, a potem szybko owija się wokół niej i zaciska aż do momentu, gdy ofiara będzie martwa.

10. Wbrew obiegowej opinii ofiary boa dusiciela rzadko zostają uduszone. Najczęściej przyczyną ich śmierci jest zatamowanie krążenia i brak dostępu krwi do najważniejszych organów, takich jak serce i mózg.

11. Zabitą ofiarę boa dusiciel połyka w całości. Trawienie zwierzęcia może trwać kilka dni, które wąż najchętniej spędza w ukryciu. W zależności od gabarytów ofiary i wieku węża, musi on spożywać posiłek raz na tydzień lub też raz w miesiącu.

12. Boa dusiciel jest bardzo dobrym pływakiem. Bardzo często zwierzęta te obserwowane są w pobliżu potoków i małych zbiorników wodnych, gdzie mogą upolować pijące ptaki i inne zwierzęta.

13. Ich skóra ma brązowo-szare plamy, które świetnie sprawdzają się podczas kamuflażu. Nocą, kiedy boa dusiciele polują, są praktycznie niezauważalne przez większość swoich potencjalnych ofiar.

14. Boa dusiciel może mieć nawet trzy metry długości, a samice są dłuższe od samców. Rekordziści wśród tego gatunki ważyli nawet ponad czterdzieści kilogramów i to nie bezpośrednio po sycącym posiłku.

15. W przeciwieństwie do większości węży właściwych, boa dusiciel ma dwa, a nie jedno płuco. Jednak proces oddychania odbywa się tylko za pomocą jednego z nich, podczas gdy drugie praktycznie nie działa.

16. Sezon godowy wśród boa dusicieli trwa od kwietnia do sierpnia. W tym czasie samiec współżyje z większą ilością samic. Ciekawostką jest fakt, że to samica wybiera samca, wabiąc go feromonami.

17. Samica musi najpierw ocenić możliwość przedłużenia gatunku. Następnie dochodzi do kopulacji, która może trwać od kilku minut do kilku godzin. Złożone przez samca nasienie może nawet przez rok przebywać w ciele samicy.

18. Boa dusiciel osiąga dojrzałość płciową od trzech do czterech lat po narodzinach. Rośnie przez całe życie, choć z czasem tempo wzrostu znacznie spada.

19. Boa dusiciel jest bardzo sprawnym i skutecznym drapieżnikiem, ale sam ma sporo wrogów naturalnych w świecie przyrody. Węże te najczęściej padają ofiarami kajmanów, aligatorów i dużych drapieżnych ptaków. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem również dlatego, że polują na niego ludzie chcący zarobić na jego skórze.

2.6/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić