Rzeka Brda 📍 Informacje i Ciekawostki

rzeka brda
foto – Pixabay

Rzeka Brda przepływa przez północne części Polski. Wypływa z okolic Miastka, ciągnie się na długość 238 kilometrów, aż uchodzi do Wisły w Bydgoszczy. Ciągnący się wzdłuż Brdy szlak kajakowy uznawany jest za najpiękniejszy w całym kraju. Rozciągają się tu ogromne połacie łąk, malownicze lasy, a w końcowym odcinku także przyjeziorne, podmokłe tereny.

1. Źródłem rzeki jest Jezioro Smołowe, które znajduje się w województwie pomorskim. Objęte jest ono ochroną rezerwatu przyrody, ze względu na stosunkowo dużą ilość gatunków roślin wodnych, które podziwiać można w zbiorniku.

2. Najstarsze wzmianki o nazwie rzeki pochodzą już z XIII wieku. Wówczas była ona nazywana Dbrą, co w staropolszczyźnie oznaczało po prostu “dolinę zalaną wodą”.

3. Ciekawostką jest, że Brda ma największy w całej Polsce system zasilania podziemnego. Około 70% zasilającej jej wody pochodzi właśnie z podziemnych źródeł.

4. Brda jest jedną z najczystszych rzek w województwach, przez które przepływa: kujawsko-pomorskim i pomorskim. Rzekę zamieszkują liczne gatunki ryb m.in. sandacze, pstrągi, szczupaki, okonie, liny i leszcze.

5. Na rzece utworzony jest sztuczny zbiornik wodny Jezioro Koronowskie, który zajmuje powierzchnię 1560 hektarów i w największych zapadlinach osiąga głębokość ponad 21 metrów. Obecnie jezioro jest ważną trakcją turystyczną. Znajdują się tu plaże i strzeżone kąpieliska, dobrze rozwinięta baza żeglarska (m.in. pomosty, porty, przystanie) oraz liczne szlaki piesze i rowerowe, które rozciągają się przy brzegach jeziora.

6. Na początku XIX wieku na rzece wybudowano Wielki Kanał Brdy, który przepływa przez tereny Borów Tucholskich – największego kompleksu lasów sosnowych w Polsce. Celem jego budowy miało być początkowo nawadnianie okolicznych pól, łąk i pastwisk, a dziś kanał stanowi przede wszystkim ciekawą atrakcję turystyczną.

7. Brda jest bardzo powolną rzeką. Jej średni przepływ to zaledwie 27m3/s. Dla porównania średni przepływ Wisły to aż 1046m3/s!

8. Szlak kajakowy wzdłuż rzeki Brdy ciągnie się na długość 233 kilometrów, od niewielkiej miejscowości Świeszyno, aż do ujścia w Bydgoszczy. Jedną z największych atrakcji kajakarskich są licznie występujące na rzece jeziora, takie jak Jezioro Orle, Głębokie, Świeszyńskie, Łąckie i Karsińskie.

Spływy Brdą zaliczane są do najwspanialszych spływów kajakowych w Polsce.

9. Na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego znajduje się uroczysko Piekiełko, gdzie Brda przyjmuje postać rwącego potoku z licznymi przełomami, kaskadami i płyciznami.

10. W Bydgoszczy okolice Brdy nazywane są “Bydgoską Wenecją”, gdzie rozciągają się zabytkowe, kolorowe kamienice. Po rzece kursują tramwaje wodne, a przy jej brzegach znajduje się malownicza promenada z lokalami gastronomicznymi i atrakcjami dla rodzin z dziećmi.

11. Rzeka Brda, mimo swojego wolnego przepływu, wykorzystywana jest także do produkcji energii elektrycznej. Na jej odcinkach znajduje się kilka elektrowni, które zasilają pobliskie miasteczka m.in. Elektrownia Kujawska, Mewat i Samociążek.

12. Bydgoszcz, przez który przepływa Brda, uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Miejscowość założona została już w połowie XI wieku. Na jej obszarze znajduje się wiele atrakcji architektonicznych i historycznych (m.in. gotyckie kościoły i osiemnastowieczne spichlerze) i muzealnych (np. Muzeum Oświaty, Muzeum Wojsk Lądowych i Muzeum Fortepianów). Ciekawym bydgoskim miejscem jest unikalne Muzeum Mydła Historii Brudu.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić