Bydgoszcz leży nad rzeką Brdą i kanałem Bydgoskim w województwie kujawsko-pomorskim i zamieszkiwana jest przez 350 000 mieszkańców.
Co ciekawe miasto posiada 95 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej i są one podzielone na grupy tematyczne.
Miasto posiada aż 31 parków o łącznej wielkości 874 ha oraz liczne artystyczne uczelnie wyższe.
Daj się przekonać – Odwiedź Bydgoszcz 🙂
Oto najważniejsze atrakcje Bydgoszczy:
1. Posąg Łuczniczki
To symbol miasta Bydgoszcz, stojący na Placu Kochanowskiego, jest jedną z najstarszych zachowanych rzeźb miasta.
2. Wyspa Młyńska
Wyspa Młyńska to zabytkowa wyspa rzeczna znajduje się w rejonie staromiejskim, ma powierzchnię 6,5 ha i znajdują się na niej liczne obiekty kulturalne, rekreacyjne, otoczona jest bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi. Zresztą miasta wyspa połączona jest 3 mostkami.
3. Młyny Rothera w Bydgoszczy
Bydgoskie Młyny Rothera to kompleks niedziałających już młynów zbożowych, które znajdują się na Wyspie Młyńskiej. Historia budynków sięga początków XIX wieku – to właśnie wtedy, dzięki otwarciu nowych szlaków wodnych, Bydgoszcz stał się ważnym ośrodkiem handlowym. Sprzedawano tu głównie drewno i zboże, a z czasem (w połowie XIX wieku) powstał monumentalny kompleks, w którym przetwarzano i magazynowano mąkę.
Obecnie Młyny Rothera stanowią ważny punkt na rozrywkowej i kulturowej mapie Bydgoszczy. Regularnie odbywają się w nich różne wydarzenia: warsztaty, koncerty, pokazy, wystawy i spotkania z artystami. W środku obejrzeć można stałą ekspozycję dotyczącą historii rozwoju miasta, a także skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Dużą atrakcją jest młyński punkt widokowy, udostępniony dla turystów bezpłatnie, z którego rozciąga się malowniczy widok na panoramę Bydgoszczy.
4. Spichrze nad Brdą
Spichrze stanowią bardzo istotne logo miasta, są niemal jak jego herb. Są one bardzo ważne dla miasta, powodów należy szukać w przeszłości, w czasach kiedy to szlaki handlowe rzeczne odgrywały ogromną rolę w handlu w kraju. TO pozostałości starodawnych magazynów portowych, dziś pełniące funkcję atrakcji historycznej.
5. Przechodzący przez rzekę
Rzeźba zawieszona nad Brdą, jest symbolem miasta oraz wejścia Polski w struktury unii. Rzeźba rusza się na linie.
6. Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski będący sztuczną drogą wodną, łączącą Wisłę i Odrę. Jest najstarszym czynnym do dziś śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski. Chodniki wzdłuż kanału są trasą do jazdy na rowerze, rolkach czy spacerów w pięknych zielonych okolicznościach przyrody.
7. Fontanna Potop
To bardzo istotny symbol miasta, szczególnie dla samych mieszkańców. Znajduje się w parku im. Kazimierza Wielkiego, przy placu Wolności, pomnik przedstawiający kulminacyjną scenę biblijnego potopu, moment, w którym giną wszyscy ludzie i zwierzęta, którzy nie dostali się na arkę.
8. Młyn Rothera
Jest to największy przemysłowy obiekt Bydgoszczy, będący pamiątką przemysłowej historii wyspy Młyńskiej. Oddanie do użytku całości inwestycji zaplanowane jest na rok 2022, ma się tu znaleźć m.in. hotel, restauracja, garaż podziemny, powierzchnie biurowe do wynajęcia. Wiosną 2021 przewidziano oddanie do użytku drewnianego tarasu z desek i największej w kraju fontanny (1000 m kw.).
9. Kościół Piotra i Pawła
Neogotycki kościół z elementami eklektycznymi, posiada ośmioboczną kopułę, na której szczycie znajduje się charakterystyczna iglica.
10. Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo
Jest to bazylika wzorowana na rzymskim Panteonie, wzniesiona w stylu neoklasycystycznym.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Bydgoszczy – gdzie warto zjeść będąc w Bydgoszczy ?
11. Fontanna w Dzielnicy Muzycznej
To koncert świateł i muzyki, tańcząca fontanna wodna szczególnie efektownie prezentująca się po zmierzchu.
12. Bydgoskie Autografy
Bydgoska aleja autografów, to miejsce w znajdują się tabliczki z wieloma słynnymi nazwiskami. Między innymi Lecha Wałęsa, Tomasza Gollob, Zbigniew Boniek, Jan Kulczyk, którzy zasłużyli się dla Bydgoszczy. Galeria pod gołym niebem znajduje się na ulicy Długiej
13. Makieta XVII-wiecznej Bydgoszczy
Znajduje się na placyku, tuż przy zabytkowych Spichrzach nad Brdą. Na makiecie można zobaczyć XVII-układ ulic i placów, a także dowiedzieć się, gdzie stały: zamek, stary ratusz, kościoły (farny, jezuitów, Świętego Idziego, Klarysek i Bernardynów) oraz bramy (Gdańska, Kujawska, Poznańska), oraz klasztor Karmelitów.
14. Kościół pw. św. Andrzeja Boboli
Kościół powstał na początku XX wieku, słynie z doskonałej akustyki i 48 głosowych organów.
15. Opera Nova
To obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Znajduje się w nad Bydgoską Brdą, jej budowa trwała od 1974 do 2006. Dziś zachwyca szerokim repertuarem, a także wyglądem. To miejsce, w którym od 29 lat odbywa się Bydgoski Festiwal Operowy.
16. Przystań Bydgoszcz
Nabrzeże cumownicze dla jachtów, znajdujące się na wyspie Młyńskiej. Oferuje do wynajęcia pokoje z ładnym widokiem, na rzekę Brdę i restaurację. W sezonie od maja do września czynna jest wypożyczalnia kajaków, pirogów. Można także zarezerwować rejs wzdłuż Brdy.
17. Wieża ciśnień
Jeden z symboli miasta, element dziedzictwa przemysłowego. Obecnie muzeum posiadające bardzo ciekawe eksponaty związane z wodą.
Pod wieżą Niemcy wydrążyli wielkie tunele, które dziś można zobaczyć i zwiedzić, gdyż znajduje się tam Exploseum.
18. Most Jana Kiepury
Zwany jest mostem zakochanych, powstał w miejscu dawnej kładki, przy młynie, nieopodal Wyspy Młyńskiej, zakochani przypinają na nim kłódki, aby przypieczętować swoją miłość.
19. Galeria Sztuki Nowoczesnej
W budynku galerii dawniej mieścił się młyn wodny, dziś można podziwiać w niej wybrane, najbardziej reprezentacyjne dzieła z kolekcji bydgoskiego muzeum.
20. Biały Spichlerz
Spichlerz jest dziś, odziałem Muzeum Narodowego, w którym znajduje się, odział archeologiczny, gdzie można poznać najdawniejsze dzieje Bydgoszczy, dowiedzieć się gdzie były pochówki popielnicowe i jak żyło się na tych terenach w X wieku i wcześniej.
21. Exploseum
W pod bydgoskim lesie na obszarze 23 km kwadratowych, połączone ze sobą siecią 400 km dróg i 40 km torów kolejowych znajdują się budynki dawnej niemieckiej fabryki chemicznej, tworzą kombinat zbrojeniowy tajnej produkcji prochu i amunicji. Obecnie jest to Centrum Techniki Wojennej Exploseum. Trasa zwiedzania muzeum obejmuje obejście ciasnymi tunelami, poznanie produkcji broni, materiałów wybuchowych oraz pokaz filmowy detonacji największego ładunku wybuchowego, czyli bomby atomowej.
22. Plaża miejska
Znajduje się na wyspie rzecznej, ma powierzchnię 700 m kwadratowych, a wysypany na nią piasek morski przyjechał do Bydgoszczy z Międzyzdrojów.
23. Aleja jarząbów szwedzkich
To jeden z ożywionych pomników przyrody, na który składają się 42 jarząby szwedzkie tworzące aleję.
24. Dzielnica muzyczna
Z uwagi na bliską lokalizację szkół i placówek muzycznych, fragment śródmieścia nazywany jest Dzielnicą Muzyczną. Jest tam 15 szkół wyższych, a w nich ok. 35 tysięcy studentów.
25. Stary rynek
Znajdujący się na wyspie stary rynek, tętni życiem. Otoczony jest secesyjnymi kamienicami z końca XIX wieku i początku XX.
26. Trzy Gracje
Stoją w starym porcie zaklęte w kamień trzy zastanawiające się, piękne kobiety.
27. Kładka Wenecji Bydgoskiej
Urokliwy, wykonany z metalowej konstrukcji most łączący wyspę z miastem. Most stał się miejscem dla kłódek, które zakochani przyczepiają na nim, aby uczynić swoją miłość wieczną.
28. Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej
To kanał dzielący Wyspę Młyńską, na dwie części. Po remoncie woda po kanale spływa w formie kaskad i stanowi ozdobę miasta, w której chętnie dzieci latem moczą nogi.
29. Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów w Parku Jana Kochanowskiego
W galerii znajdują się pomniki sławnych kompozytorów i wirtuozów muzyki światowej. W sumie znajduje się tu 15 pomników, w tym 10 posągów i 5 popiersi.
Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Bydgoszcz