10 Ciekawostek o Wyspie Młyńskiej

wyspa młyńska bydgoszcz
foto – Autorstwa Pit1233 – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29843075

Wyspa Młyńska to niezwykle piękne miejsce, które przez wiele osób nazywane jest prawdziwym sercem kulturalnym Bydgoszczy. To jedno z najbardziej interesujących miejsc na terenie całego miasta. Ale to nie tylko miejsce, które zachwyca wizualnie. To również prawdziwa kopalnia niezwykle interesujących ciekawostek, które zachwycą i zaskoczą niejedną osobę, która się z nimi zapozna. Poniżej znajdują się te zdecydowanie najciekawsze z nich.

1. Swoje ogromne znaczenie miała już w czasach średniowiecza. Otóż właśnie wtedy funkcjonowały tu magazyny, młyny, jak i również zbożowe spichrze.

2. Wyspa Młyńska znana jest również z tego, że w owym średniowiecznym okresie znajdowała się na niej słynna mennica, która szczególnie zasłynęła z wybitych tu dukatów o nominale 100, które przedstawiały Zygmunta Trzeciego Wazę, które wiele osób uważało i uważa za jedne z największych złotych monet w całej Historii Europy.


Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Bydgoszczy


3. W pierwszej połowie dziewiętnastego wieku Wyspa Młyńska przeszła ogromną modernizację. To właśnie wtedy władze Pruskie podjęły decyzje o likwidacji bardzo dużej części starych znajdujących się tu obiektów i zastąpienie ich nowymi ceglanymi.

4. To właśnie podczas tej ogromnej modernizacji powstały tam w 1849 roku między innymi Młyny Rothera, które nazywane były największym zespołem budowli na terenie Wyspy Młyńskiej.

5. W tym okresie stworzono również inne niezwykle istotne młyny, takie jak młyny Wilhelm, jak i również Rudolf. W 1861 roku dołączył do nich młyn Camphausena, który współcześnie nazywany jest Czerwonych Spichlerzem.

6. Po drugiej wojnie światowej owe obiekty, które były kompletnie zniszczone, jak i również zapomniane, przeszły gruntowną rewitalizację. Miało to miejsce na początku dwudziestego pierwszego wieku.

7. Dawne młyny i spichlerze zaczęły odgrywać zupełnie nową rolę. Otóż znalazły się tam liczne ekspozycje Muzeum Bydgoskiego, jak i również inne placówki o znaczeniu kulturalno- rekreacyjnym.

8. Obecnie można tu spotkać wiele domów, które zachowały swój niezwykły zabytkowy wygląd, co nadal dodaje charakter owej wyspie.

9. Najbardziej strzeżonym miejscem na Wyspie Młyńskiej, był w dawnych czasach słynny „Dworek”. Było to miejsce, gdzie przechowywano zapasy kruszcu, jak i również stemple mennicze.

10. W 1789 roku wybudowano tu potężne Spichrze Królewskie, które zostały spalone przez Armie Czerwoną, która wkroczyła do Bydgoszczy w 1945 roku.

3.9/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić