10 Ciekawostek o Exploseum w Bydgoszczy

Eksploseum
foto – Autorstwa Pit1233 – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15982616

Exploseum to niezwykle historyczne miejsce, które wiele osób nazywa jednym z najciekawszych znajdujących się na terenie Bydgoszczy. To fantastyczne centrum robi ogromne wrażenie na każdej osobie, która się tam pojawia. To także prawdziwa masa fantastycznych ciekawostek, które z pełni podkreślają fenomen tego miejsca, dlatego bezsprzecznie warto się z nimi zapoznać, by jeszcze mocniej poczuć ten niesamowity klimat tego właśnie miejsca.

1. Pierwszą ciekawostką niewątpliwie jest fakt, że owe Exploseum to nic innego, jak dawna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa, który w dość duży sposób został w 1945 roku zniszczony, przez znajdującą się na terenie Bydgoszczy Armię Czerwoną.

2. Kolejna ciekawostka dotyczy czasu budowy tego miejsca. Otóż pomysł zbudowania tego obiektu pojawiał się już wcześniej, ale sama budowa rozpoczęła się w porze jesiennej w 1939 roku.


→ Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Bydgoszczy 


3. Następna ciekawostka jest w pewien sposób brutalna, gdyż przy budowie owego kompleksu pracowało przede wszystkim ponad 4000 pracowników pod przymusem. Duża część z nich to jeńcy angielscy, rosyjscy, włoscy, jak i również polscy.

4. Z powyższą ciekawostką wiąże się także mroczny fakt, gdyż cała ta budowla kosztowała życie wielu z wyżej wspomnianych pracowników przymusowych. Do dnia dzisiejszego nieodnalezione zostały jeszcze wszystkie mogiły zbiorowe owych robotników.

5. Inna ciekawostka dotyczy znajdujących się pod tym kompleksem tuneli. Otóż cały system owych tuneli biegnących pod nim posiada długość prawie dwóch kilometrów, na różnorakich głębokościach.

6. W dawnych czasach owa fabryka miała przede wszystkim znaczenie wojenne. Otóż w tamtym okresie służyła ona do produkcji różnorakich materiałów wybuchowych, jak i również ogromnej liczby amunicji.

7. Exploseum ma ogromne znaczenie również w czasie dzisiejszym. Obecnie Exploseum nazywane jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

8. Obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prezentuje on przede wszystkim architekturę przemysłową Trzeciej Rzeszy.

9. Ekspozycja “Exploseum” w 2012 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i również została uznana Wydarzeniem Muzealnym Roku SYBILLA 2011.

10. Exploseum w 2017 roku otrzymało również certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny 2016 roku, który został nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

4.1/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić