40 Ciekawostek o Rybach

foto – Pixabayryby-

Ryby to jedne z najbardziej znanych zwierząt występujących na świecie. Styczność z nimi miał przynajmniej raz w życiu praktycznie każdy. Aby jeszcze bardziej przybliżyć sylwetkę tych niezwykłych zwierząt, warto zapoznać się z licznymi ciekawostkami ich dotyczącymi.

1. Pierwsza z ciekawostek dotyczących ryb, jest jednoczenie jedną z tych niesamowitych. Otóż istnieją gatunki ryb, które potrafią zmieniać płeć, co na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

2. Kolejna z ciekawostek dotyczy gatunku ryb, jakim jest łosoś atlantycki. Otóż znany jest on z niesamowitej skoczności i potrafi przeskoczyć wodospad o wysokości trzech metrów.

3. Łosoś atlantycki jest także znany z innej interesującej ciekawostki. To niesamowite, ale może on nie jeść nawet przez 22 miesiące, co wydaje się wręcz niemożliwe.

4. Niektóre gatunki ryb słyną również z tego, że potrafią wytwarzać prąd, bardzo często dochodzący nawet do napięcia kilkuset woltów.

5. Istnieją gatunki ryb, które potrafią wydawać niesamowicie głośne dźwięki. W tej kwestii wyróżnia się przede wszystkim ryby z rzędu batrachokształtnych. Podczas tarła wydają one dźwięki tak silne, że dla osób znajdujących się w pobliżu są wręcz nie do wytrzymania.

6. Ryby mają również to do siebie, że bardzo często występują one w warunkach wręcz ekstremalnych. Otóż można je znaleźć nawet na głębokości sięgającej jedenastu kilometrów, gdzie panuje bardzo duże ciśnienie wody.

7. Kolejna z ciekawostek dotyczy gatunku ryb, jakim jest sum. Otóż bardzo duży okaz suma potrafi pociągnąć za sobą do wody kąpiące się małe dzieci, jak i również domowe zwierzęta.

8. Ryby potrafią być również niezwykle szybkie. Szczególnie gatunek makrelowaty potrafi osiągnąć prędkość nawet do siedemdziesięciu kilometrów na godzinę.

9. Rekin ludojad, nazywany przez wielu żarłaczem białym potrafi połknąć w całości pięćdziesięciokilogramową fokę, tuńczyka, jak i również morskiego żółwia. Bez problemu potrafi on nawet zaatakować małą łódź, a także zabić człowieka.

10. Bardzo ciekawy fakt dotyczy gatunku, jakim są sumy. Otóż jeden z nich wykorzystuje swój impuls elektryczny do ogłuszania ofiar. Takie elektryczne wyładowanie może przekraczać nawet 250 V.

11. Kolejna z ciekawostek dotyczy węgorzy. Otóż podczas obfitych opadów deszczu mają one zdolność do poruszania się po lądzie pośród traw, a co ważniejsze mogą tak pokonywać niezwykle duże odległości.

12. Sumy są również znane z innego niezwykłego faktu. Otóż bardzo często wykorzystują one swoje wąsy jako przynętę, gdyż falujący wąs bardzo przypomina robaka, i bardzo szybko pochłaniają małe ryby, które się na to nabierają i podpływają bardzo blisko.

13. Sumik wandelia znany jest z tego, że posiada umiejętność wpłynięcia do cewki moczowej ssaków, w tym człowieka i odżywiać się ich krwią. Samo usunięcie tej ryby z cewki moczowej należy do zabiegów niezwykle bolesnych i trudnych.

14. Tuńczyki znane są z tego, że posiadają pewną cechę, która wywyższa je spośród innych gatunków. Otóż potrafią one utrzymywać temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, co sprawia jednocześnie, że są one o wiele sprawniejsze.

15. Najmniejszą rybą na świecie jest gatunek babki, który znany jest z tego, że posiada jedynie około jednego centymetra długości. W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik.

16. Największą zaś rybą na świecie jest rekin wielorybi. Znany jest z tego, że ma ponad szesnaście metrów długości. Jeśli chodzi o największą rybę na terenie Polski, to niekwestionowanym liderem jest tu sum.

17. Najmniejsza ryba w Polsce, czyli ciernik znany jest również z innej ciekawostki. Otóż przejawia on instynkt tacierzyński. Potrafi nie tylko zbudować gniazdo i opiekować się ikrą, ale również pilnuje młodego narybku.

18. Ryby mają to do siebie, że występują praktycznie we wszystkich zbiornikach wodnych występujących na ziemi. Wyjątkiem są rzecz jasna takie, gdzie panują niezwykle skrajne warunki, jak na przykład Morze Czarne.

19. Ryby służą również do określania czystości wody. Przyjęło się, że na podstawie tego, jakie gatunki można zaobserwować w danym zbiorniku wodnym, można określić fakt, jaka jest czystość tej wody.

20. Karpie, które szczególnie znane są z wigilijnego czasu, znane są również z tego, że są pierwszymi rybami, które człowiek zaczął hodować na własny użytek.

21. Kolejna z ciekawostek dotyczy rekina wielorybiego. Otóż nie jest on zagrożeniem dla człowieka, jak wiele osób uważa. Żywi się on jedynie planktonami, czyli najmniejszymi organizmami żyjącymi w wodzie.

22. Następna ciekawostka dotyczy gatunku, jakim jest bieługa. Otóż znana jest ona z faktu, że jest największą rybą słodkowodną. Potrafi osiągać maksymalnie do pięciu metrów długości, jak i również do tysiąca pięciuset kilogramów.

23. Ryby w połowie zbudowane są z mięśni. Służą im one do tego, by znakomicie pływać, a co za tym idzie unikać tym samym kontaktu z różnorakimi drapieżnikami.

24. Tuńczyki znane są również z tego, że są najdroższymi rybami na świecie. Tuńczyk z odmiany błękitnopłetwnych, który ważył ponad 260 kilogramów, został sprzedany za prawie dwa i pół miliona złotych.

25. Ryby znane są również z tego, że posiadają zęby. U każdego gatunku występuje dosyć specyficzne uzębienie i dostosowane jest do tego, w jaki sposób zdobywa on pokarm.

26. Wiele osób twierdziło, że największe ilości zębów posiadają rekiny, ale to nie prawda. Otóż liderem w tej kwestii jest szczupak, który w ciągu całego życia może mieć nawet do 900 zębów.

27. Większość akwariowych ryb należy do tak zwanych rybek stadnych, dlatego zaleca się, by w zbiorniku było ich przynajmniej kilka.

28. Łosoś atlantycki posiada również jeszcze jedną niezwykłą cechę. Otóż potrafi on nawet po czterech latach wrócić do miejsca, w którym się narodził.

29. Bardzo ciekawe odkrycie miało miejsce w 2011 roku w Timorze Wschodnim. Otóż odkryto tam starożytne ryby, co pokazuje, że człowiek zajmuje się łowieniem ryb od co najmniej 40 tysięcy lat.

30. Węgorze znane są także z innej interesującej ciekawostki. Otóż posiadają one zdolność pływania do tyłu, czym nie może pochwalić się żaden inny rybi gatunek.

31. Okonie posiadają umiejętność pochłaniania tlenu z powietrza i raczkowania lądem za pomocą swoich niezwykle silnych płetw piersiowych.

32. Ryby znane są także z tego, że posiadają wyspecjalizowany zmysłowy organ działający niczym radar, który pozwala i pomaga im nawigować w mrocznej i ciemnej wodzie.

33. Istnieją również takie gatunki ryb, które posiadają szkielety wykonane tylko i wyłącznie z samych chrząstek.

34. Warto również zauważyć fakt, że ryby także potrafią odczuwać zarówno ból, jak i również stres podobnie jak ptaki i ssaki.

35. Bardzo ciekawe zastosowanie ma rybi wosk. Otóż bardzo często wykorzystywany jest on do produkcji szminek.

36. Rekiny znane są także z faktu, że jako jedyny gatunek ryb posiadają one powieki.

37. Śledzie znane są z tego, że potrafią komunikować się ze sobą w przedziwny sposób. Używają wysokich częstotliwości za pomocą pęcherzyków powietrza, które wypuszczane są z ich odbytu.

38. Interesujący jest również fakt dotyczący tuńczyka z gatunku Thunnus Thynnus. Otóż pokonał on trasę 7770 kilometrów zaledwie w 119 dni.

39. Mówi się również, że śmierć człowieka od ataku rekina jest mniej prawdopodobna, niż śmierć od uderzenia w głowę orzechem kokosowym.

40. Ryby, które nazywane są rybami latającymi, mają umiejętność pokonania w jednym skoku lotem szybowcowym nawet 189 metrów.

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić