Zamek w Bolkowie – Informacje praktyczne i ciekawostki

zamek bolków
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72972785

Zamek w Bolkowie to doskonale zachowana, średniowieczna forteca, która usytuowana jest na niemal 400-metrowym wzgórzu. Malownicza warownia powstała już w XIII wieku i w swojej długiej historii miała wielu właścicieli. Obecnie jest to znana atrakcja turystyczna, która słynie z organizowania licznych imprez, pikników rodzinnych i pokazów rycerskich. W zamkowych wnętrzach znajdują się również stałe i czasowe wystawy militariów, sztuki i eksponatów pozyskanych podczas wykopalisk archeologicznych.

1. Warownia została wybudowana w XIII wieku na zlecenie księcia Bolesława II Rogatki, a następnie rozbudowana w celu kontroli granicy polsko-czeskiej. Przez wieki zamek przechodził w różne ręce: był własnością m.in. książąt czeskich oraz rodziny Habsburgów, w XVII wieku władzę nad warownią sprawowali Szwedzi, nieco później posiadłość przeszła w ręce cystersów. Wielokrotnie była rujnowana i niszczona, a następnie odbudowywana i restaurowana tak, by pełniła funkcje obronne przez wieki.

2. Według różnych legend i podań w zamku ukryta jest bursztynowa komnata oraz ogromne pokłady złota, które miały być pozostałością po mieszczącym się w warowni skarbcu. Do dziś jednak nie znaleziono legendarnych bogactw, choć badania archeologiczne wskazują, że pod zamkiem mogą znajdować się kolejne ukryte pomieszczenia.

3. W Zamku w Bolkowie udostępniono stałą ekspozycję, która prezentuje najważniejsze obiekty obronne regionu Świdnicko-Jaworskiego, powstałe na przełomie XIII i XIV wieku. Można tu obejrzeć miniatury takich budowli jak: Zamek Czocha, Zamek Grodno, Zamek Gryf i Wieża Rycerska w Siedlęcinie.

4. Na stałej wystawie w Zamku Bolków znajdują się również elementy wiekowego uzbrojenia (np. broń biała, fragementy ekwipunku żołnierskiego), ogromną kopię drzewa genealogicznego Piastów oraz liczne portrety i obrazy. Dodatkowo w zbiorach Zamku znajdują się eksponaty udostępnione przez wrocławskie Muzeum Archeologiczne.

5. Na terenie Zamku odbywają się również ekspozycje czasowe. Obecnie prezentowany jest zbiór 40 obrazów, które przedstawiają lub nawiązują do słynnej warowni.

6. Na terenie Zamku w Bolkowie znajduje się mała kawiarnia “Boska Ambrozja”, w której serwowane są przekąski, alkohole i ciepłe oraz zimne napoje. Lokal otwarty jest w sezonie letnim w godzinach funkcjonowania muzeum zamkowego.

7. Bolkowska warownia stanowiła plenerową scenografię do nakręcenia niektórych odcinków polskiej wersji serialu “Wiedźmin”.

8. Co roku na Zamku w Bolkowie odbywa się ogromna impreza muzyki rockowej i gotyckiej Castle Party. Festiwal jest jedną z największych imprez tego typu w Europie. Wśród największych gwiazd gotyckiego rocka, które swój koncert zagrały na Castle Party, znajdują się: Clan of Xymox, Diorama, Fields Of The Nephilim, The 69 Eyes i polska kapela Costerkeller.

9. Charakterystyczną cechą fortyfikacji jest tzw. “wieża z dziobem”. Wieża ma wysokość 25 metrów i odznacza się spiczastym, przypominającym dziób statków, krańcem. Tego typu budowle popularne były m.in. w Czechach i Francji. Zamek w Bolkowie jest jednym z dwóch przykładów “wieży z dziobem” w Polsce – druga budowla znajduje się w nieodległym Zamku Niesytno w Płoninie.

10. Co roku we wrześniu na Zamku w Bolkowie odbywają się Dni Dziedzictwa. Jest to impreza o charakterze historycznym i kostiumowym, na której prezentowane są siedemnastowieczne militaria. Podczas wydarzenia organizowane są m.in. pokazy i rekonstrukcje historyczne, zajęcia sportowe i warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także jarmarki i pokazy gastronomiczne.

11. W sezonie letnim (od początku maja do końca września) Zamek w Bolkowie otwarty jest codziennie w godzinach 9:00-16:30. W poniedziałki można zwiedzać piękny, zamkowy dziedziniec i część obronnych murów, jednak zamknięta jest ekspozycja muzealna.

12. Bilety wstępu do Zamku kosztują 12zł (bilet normalny) i 6zł (bilet ulgowy). Dostępne są rownież karnety łączone w cenie 15zł i 40zł, które upoważniają do wejścia do kilku atrakcji regionu m.in. do Zamku w Bolkowie, Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.

13. Na terenie Bolkowa znajduje się świetna infrastruktura noclegowa. Funkcjonują tu niewielkie, kameralne pensjonaty, bardziej luksusowe wille oraz kwatery prywatne. Dodatkowo na przełomie lipca i sierpnia (okres organizowana festiwalu Castle Party) wytyczane są dwa pola namiotowe, w tym jedno z basenem dla gości.

14. Najpopularniejszym daniem Bolkowa są… placki ziemniaczane! Podawane są one w niemal każdym lokalu na miejscowym rynku. Za najpyszniejsze uchodzą placki serwowane w “Hacjendzie” oraz w niewielkim bistro “Bar na Rogu”.

15. W okolicach Bolkowa znajduje się wiele atrakcji dla turystów. W niedalekiej odległości położonych jest kilka średniowiecznych fortyfikacji oraz miejsc, które warto odwiedzić: Zamek Świny (około 3km od Bolkowa), Zamek Bolczów (około 24km), Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowskich (19km od Bolkowa) i Zamek Książ (około 25km).

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić