15 Najwspanialsze Zamki i Pałace Dolnego Śląska 🗺️

zamek książ
foto – Autorstwa Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48535744

Dolny Śląsk nie bez powodu uznawany jest za jeden z najciekawszych historycznie regionów w Polsce. Od wieków dolnośląskie miejscowości prężnie się rozwijały dzięki szlakom handlowym i wodnym, co niosło za sobą zarówno dobrobyt, jak i zagrożenia. Częste, choć nieznaczne zmiany granic sprawiły, że na terenie Dolnego Śląska powstawały zamki, twierdze i warownie, który miały ochraniać ziemie, majątki i lokalną ludność. Wiele z nich przetrwało do dziś, zachwycając monumentalnymi rozmiarami, architekturą, a nawet zachowanym wyposażeniem. Oto 15 zamków, pałaców i twierdzy, które warto odwiedzić podczas podróży po Dolnym Śląsku!

1. Zamek Książ

Zamek Książ to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków województwa dolnośląskiego. Monumentalna budowla znajduje się na terenie Książeńskiego Parku Narodowego i zajmuje trzecie miejsce na liście największych zamków w Polsce. Powierzchnia użytkowa zamku to prawie 17 tysięcy metrów kwadratowych, które obejmują blisko 600 różnych pomieszczeń pałacowych i gospodarczych.

Zamek Książ wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku przez księcia jaworskiego Bolka I Surowego. Przez wieki był wielokrotnie przebudowany, by dziś stanowić perłę architektury gotycko-barokowej. Obecnie wnętrza zamku udostępnione zostały dla ruchu turystycznego: zwiedzający mogą tu zobaczyć część zabytkowych pomieszczeń, tajemnicze podziemia, zewnętrzne Ogrody Światła, a także Palmiarnię, która znajduje się na obszarze zespołu parkowego otaczającego budowlę. W pałacowych oficynach umieszczono trzygwiazdkowy hotel, który umożliwia spędzenie nocy w otoczeniu zabytkowych murów i pięknej przyrody.

2. Zamek Czocha

Zamek Czocha, znajdujący się na terenie malowniczych Łużyc Górnych w miejscowości Sucha, wybudowany został w latach 1241-1247 i przez wieki pełnił funkcję zamku granicznego. Obecnie Zamek Czocha jest ciekawą atrakcją turystyczną, w której obejrzeć można zjawiskowe sale (m.in. Salę Rycerską, Salę Marmurową i Salę Portretową), Bibliotekę, części mieszkalne (sypialnie, gabinety, komnaty i łazienki), kilka wystaw (np. wystawę obrazów i portretów oraz ekspozycję sprzętu wojskowego z czasów PRL-u). Na odważnych czekają zamkowe podziemia, gdzie umiejscowiono Multimedialne Sale Tortur.

W Zamku Czocha odbywa się wiele imprez tematycznych i festiwali. Regularnie organizowane są takie wydarzenia jak Festiwal Kuchni Średniowiecznej, Festiwal Pirotechniki Filmowej, pikniki i pokazy średniowieczne oraz Dni Rzemiosła. Dodatkowo w obiekcie odbywają się letnie, tematyczne warsztaty i kolonie dla dzieci inspirowane serią o Harrym Porterze.

3. Zamek Kliczków

Zamek w Kliczkowie, podobnie jak Zamek Książ, ufundowany został prawdopodobnie przez księcia jaworskiego Bolka Surowego. Powstał na początku XIV wieku jako warownia, mająca służyć do obrony granic kraju. Część zamku udostępniona została dla turystów: poza niektórymi salami wewnętrznymi, zwiedzający mogą obejrzeć Zagrodę Książęcą, zamieszkiwaną przez różne zwierzęta, a także Muzeum Średniowieczne, w którym zamieszczono ekspozycję prezentującą m.in. dawne stroje i zbroje, broń białą, łuki, herby i portrety.

W 2007 roku w Zamku w Kliczkowie powstało nowoczesne centrum SPA Thalgo, które oferuje zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i odmładzające. Wykonywane są tu m.in. masaże twarzy i ciała, maski i manicure, a do dyspozycji odwiedzających pozostaje również gabinet fizjoterapeutyczny.

4. Zamek Topacz

Zamek Topacz to majestatyczny, barokowy pałac, który znajduje się w miejscowości Ślęza. Dworek powstał na przełomie XIV i XV wieku, początkowo prawdopodobnie łączył funkcje obronne i mieszkalne. Obecnie Topacz został zaadaptowany na luksusowy resort wypoczynkowy, który dysponuje komfortowymi pokojami i apartamentami o podwyższonym standardzie. Część pomieszczeń dworku zajmuje centrum ART SPA, które inspirowane jest latami dwudziestymi ubiegłego wieku. Pomieszczenia ozdobione są stylowymi meblami i dziełami sztuki nawiązującymi do minionych epok, a w gabinetach zabiegowych prowadzone są zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne.

Jedną z największych atrakcji kompleksu jest mieszczące się w nim dwupiętrowe Muzeum Motoryzacji. Podziwiać tu można ponad 100 eksponatów, w tym zabytkowe pojazdy z pierwszych dekad XX wieku, a także ogromną kolekcję Bentleyów.

5. Zamek Sarny

Zespół pałacowy w Sarnach został wybudowany w 1590 roku jako dwór obronny, po przejściu w majątek Gotzenów stał się jedną z najpiękniejszych posiadłości rodowych na Dolnym Śląsku. W czasie II wojny światowej ten renesansowy dwór podupadł, a dopiero w 2013 roku majątek przeszedł w ręce prywatne.

Obecnie w Zamku w Sarnach mieści się 16 pokojów gościnnych, które ulokowano w odremontowanych, szesnastowiecznych budynkach. Znajdują się tu również dwa obiekty gastronomiczne: elegancka restauracja serwująca dania kuchni polskiej i regionalnej oraz klimatyczna, kameralna kawiarnia. Turyści mogą bezpłatnie zwiedzić główny budynek pałacowy, odrestaurowaną kaplicę oraz dobrze utrzymane, zadbane ogrody.

6. Zamek Wleń

Zamek Wleń położony jest na szczycie Góry Zamkowej w Górach Izerskich. Powstał w XII wieku na miejscu jeszcze starszego, drewnianego grodu, który za sprawą działań Bolesława Krzywoustego został przemianowany na kasztelanię. Ciekawostką jest, że w ciągu swojej historii zamek stanowił siedzibę naprawdę barwnych osobowości. Zamieszkiwał go m.in. Bolesław II Rogatek (znany z awanturniczego i porywczego charakteru, który wykorzystywał zamkową wieżę jako więzienia) czy rozbójnicy z rodu Zedlitz.

Zamek Wleń udostępniony jest dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać mury sprzed kilkuset lat, a także wdrapać się na wysoką wieżę, by zobaczyć malowniczą panoramę tej części Dolnego Śląska. Organizowanych jest tu również wiele wydarzeń: koncerty i pikniki rodzinne, nocne zwiedzania, występy teatralne, festiwale rycerskie oraz zajęcia, gry, zabawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

7. Zamek Grodno

Zamek Grodno to bez wątpienia jeden z najpiękniej umiejscowionych zamków Dolnego Śląska. Znajduje się on na samym szczycie Góry Choiny w Górach Czarnych, wznoszącej się ponad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim. Budowla wzniesiona została najpewniej na przełomie XIII i XIV wieku i przedstawia mieszankę stylu gotyckiego i barokowego.

Zamek Grodno zwiedzać można samodzielnie (w weekendy) lub w towarzystwie przewodnika (w pozostałe dni tygodnia). Przejście trasy zajmuje nieco ponad godzinę, w trakcie której turyści mogą zobaczyć m.in. salę rycerską i myśliwską, górny dziedziniec, kaplicę, salę tortur, lochy i nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą ekosystemowi Góry Choiny. Warto również wejść do tradycyjnej Karczmy Rycerskiej, która specjalizuje się w serwowaniu dań kuchni regionalnej. Spróbować tu można m.in. zupy sowiogórskiej czy tzw. „śląskiego nieba”.

8. Zamek Świny

Zamek Świny, choć nie tak monumentalny jak niektóre zamki na obszarze Dolnego Śląska, stanowi jedną z najstarszych warowni regionu. W 2008 roku świętował swoje 900-lecie, cho historycy nie są zgodni co do dokładnej daty jego powstania. Ze względu na pewną dozę tajemniczości, wokół zamku narodziło się wiele legend. Według jednej z nich budowla połączona jest z pobliskim Zamkiem w Bolkowie podziemnym tunelem, jednak do dziś nie zostało to potwierdzone.

Zamek w Świnie udostępniony jest dla zwiedzających, a na jego terenie organizowane są liczne wydarzenia tematyczne. Spędzić tu można m.in. Dzień Dziecka i Noc Świętojańską, odbywają się tu turnieje, festiwale gastronomiczne, pokazy, pikniki rodzinne i koncerty.

9. Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy to jeden z „najmłodszych” obiektów na naszej liście. Piękny, barokowy budynek powstał w XVII wieku, a jego charakterystyczną cechą jest prosta, trzykondygnacyjna bryła z ozdobną fasadą. Pałac w Łomnicy pełni dziś rolę atrakcji turystycznej i hotelu. W obiekcie umiejscowiono muzeum z ekspozycją historyczną, w którym można poznać wpływ różnych epok na pałacowe mury oraz zobaczyć, w jaki sposób zmieniała się funkcja zamku na przestrzeni wieków.

Duża część obiektu została przeznaczona na ekskluzywny, wygodny hotel. Znajdują się tu wygodne pokoje o wysokim standardzie, które urządzone zostały w stylu klasycznym i magnackim. Warto wspomnieć o tutejszym Sklepie Folwarcznym, gdzie sprzedawane są wyroby własne, takie jak świeżo wypiekane, tradycyjne pieczywo, wekowane, regionalne zupy, dżemy owocowe, przetwory warzywne, a także pamiątki i rękodzieło.

10. Pałac Pakoszów

Pałac w Pakoszowie to prawdziwa perła barokowej architektury. Urokliwy, biały dwór wybudowany został w 1725 roku przez burmistrza Jeleniej Góry. Co ciekawe, choć dwór w latach 1945-2004 należał do kilku różnych instytucji, kilkanaście lat temu powrócił do rąk potomków dawnych właścicieli.

Obecnie w Pałacu w Pakoszowie funkcjonuje elegancki hotel, dysponujący komfortowymi pokojami i apartamentami. Atrakcją tego miejsca jest nowoczesna, kameralna strefa SPA & Wellness, wyposażona w baseny, wanny do hydromasażu i gabinety zabiegowe. Goście i turyści mogą także korzystać z restauracji, która obejmuje trzy tematyczne pomieszczenia, bar i zewnętrzne tarasy.

11. Zamek Międzylesie

Zwiedzanie Zamku w Międzylesie to pozycja obowiązkowa dla turystów, którzy fascynują się wspaniałą architekturą. Ogromny kompleks pałacowy powstał pod koniec XVI wieku (na miejscu starszej, czternastowiecznej budowli) i łączy w sobie dwa style architektoniczne: renesansowy i barokowy. Na wyróżnienie zasługuje ozdobny portal, na którym widnieją herby magnackich rodów, które związane były z budową i utrzymaniem zamku.

Choć niektóre części pałacu zajmują dziś wnętrza klimatycznego hotelu, niektóre sale i komnaty zostały udostępnione do zwiedzania przez turystów. Podczas trasy zobaczyć można m.in. Czarną Wieżę i Salę Balową. Dużą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku pod opieką przewodnika, który barwnie opowiada historie i legendy przekazywane przez kolejne pokolenia mieszkańców okolicznych miejscowości.

12. Zamek Bolków

Trasa zwiedzania zamków Dolnego Śląska nie mogłaby pominąć monumentalnego, średniowiecznego Zamku w Bolkowie. Turyści mogą zarówno pospacerować przez zadbany dziedziniec, jak i obejrzeć dużą ekspozycję muzealną. W bolkowskim zamku zamieszczono eksponaty pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych. Obejrzeć tu można m.in. makiety historyczne Bolkowa, elementy uzbrojenia, dzieła sztuki i dawne przedmioty codziennego użytku.

Najbardziej znanym wydarzeniem na Zamku w Bolkowie jest coroczny festiwal Castle Party. Lipcowa impreza przyciąga miłośników muzyki gotyckiej i rockowej z całej Europy. Ponadto organizowane są tu Turnieje Rycerskie, Dni Średniowiecznej Kultury Śląsko-Łużyckiej, Festiwal Podróżników Trzy Żywioły oraz Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej.

13. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Jedną z najbardziej charakterystycznych i zjawiskowych budowli w całym województwie dolnośląskim jest ogromny Pałac w Kamieniu Ząbkowickim. Nazywany jest również Pałacem Marianny Orańskiej od imienia niderlandzkiej królewny, inicjatorki wybudowania wspaniałego dworu. Eklektyczna, neogotycka posiadłość powstała w XIX wieku, a zaprojektowana została przez wybitnego architekta Karla Schinkla. Do dziś pałac zachwyca dobrze zachowaną fasadą, czterema 30-metrowymi wieżami, basztami i arkadowym krużgankiem.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to miejsce, w którym organizowane są liczne wydarzenia. Cyklicznie odbywają się tu Nocne Oglądanie Nieba, Festiwal Muzyczny im. Marianny Orańskiej, pokazy rękodzielnicze, wystawy i prelekcje dla dzieci i młodzieży. Zabytkowe wnętrza i cały zespół parkowy udostępniony jest do zwiedzania przez turystów.

14. Zamek Chojnik

Podczas wędrówek po Karkonoskim Parku Narodowym warto zobaczyć wznoszące się na szczycie Góry Chojnik ruiny średniowiecznego zamku. Budowla powstała na przełomie XV i XVI wieku, jednak w 1675 roku doszczętnie spłonęła w ogromnym pożarze. Ogromne wrażenie robi wysokie na 150 metrów, pionowe urwisko, które znajduje się po południowo-wschodniej stronie warowni.

Zamek, choć nie został nigdy odbudowany, chętnie odwiedzany jest przez turystów. W dobrym stanie zachowała się wieża (dziś pełniąca rolę tarasu widokowego, z którego podziwiać można malowniczą panoramę Karkonoszy), wewnętrzny pręgierz oraz część murów obronnych. Na terenie warowni znajduje się restauracja specjalizująca się w kuchni polskiej i regionalnej. Dodatkowo na zamkowym dziedzińcu odbywają się festiwale i wydarzenia kulturowe, a także cyklicznie organizowane turnieje rycerskie.

15. Zamek Książęcy w Oleśnicy

Zamek Książęcy to jedna z największych atrakcji Oleśnicy. Piękny, renesansowy budynek został wzieniony w XIII wieku na miejscu jeszcze starszego zamku. Przez setki lat, aż do XIX wieku, rezydencja pozostawała w rękach rodu Oleśnickich, właścicieli okolicznych włości. Dziś w dużej części udostępniony jest do zwiedzania: turyści mogą obejrzeć wspaniały dziedziniec, hol główny (z wystawami czasowymi), Salę Rycerską z bogatą ekspozycją muzealną oraz malowniczy, rozległy Park Książąt Oleśnickich, który w letnim sezonie przyciąga turystów i mieszkańców miasta. W dobrym stanie zachowały się m.in. dzieła sztuki, meble oraz dawne przedmioty codziennego użytku.

2.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić