10 Ciekawostek o Zamku Kliczków

zamek kliczków
foto – Autorstwa Original uploader was Tomornik at pl.wikipedia – Originally from pl.wikipedia; description page is/was here., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2970992

Zamek Kliczków – znajduje się na Dolnym Śląsku, we wsi Kliczków, 10 km od miejscowości Bolesławiec. Obecnie mieści się w nim centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

1. W XIII w. powstał drewniano-murowany zamek. Ufundował go prawdopodobnie książę Bolko I Surowy w celu umocnienia granic księstwa świdnicko-jaworskiego przed najazdami Czechów.

2. Pod koniec XIV w. zamek stał się lennem królów czeskich. W 1579 r. zamek i folwark od cesarza Rudolfa II otrzymała rodzina Rechenbergów. Przebudowali oni obiekt na rezydencję renesansową.

3. W następnych latach posiadłość przechodziła w ręce kolejnych rodów, takich jak von Schellendorfowie, von Frankenbergowie, von Promnitzowie. W XVIII w. powstało założenie parkowe.

4. Od 1767 r. do II wojny światowej i przejęcia dóbr przez Niemców majątek należał do rodziny zu Solms-Baruth. W latach 1877-1918 gościli wielokrotnie cesarza niemieckiego, Wilhelma II.

5. W XIX w, obiekt przeszedł kilka modernizacji. W latach 1879-1882 został przebudowany według projektu Karola von Grossheima i Heinricha Kaysera.

6. W 1945 r. posiadłość została okradziona przez Armię Czerwoną i szabrowników. Po wojnie mieściła się tu siedziba nadleśnictwa, a następnie Komenda 14 Poligonu Artyleryjskiego, przemianowana następnie na Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. W 1970 r. obiekt przejęła Politechnika Wrocławska, a po 1990 r. stał się własnością gminną.

7. Pod koniec lat 90. XX w. posiadłość wraz z częścią parku nabyła od gminy Osiecznica firma Integer S.A. Przeprowadziła ona kompleksowy remont.

8. Rezydencja oferuje obecnie pokoje i apartamenty do wynajęcia, zarówno na terenie zamku jak i folwarku książęcego. Na terenie obiektu położone jest również SPA, restauracja Boletus, centrum konferencyjne, korty tenisowe i szkółka jeździecka. W budynku dawnej ujeżdżalni znajduje się basen.

9. Zamek w Kliczkowie udostępniany jest do zwiedzania od wtorku do piątku o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 oraz w soboty i niedziele o godz. 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00. Bilet dla osób dorosłych kosztuje 20 zł, a dla dzieci w wieku 4-15 lat 10 zł. Dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie. W wybrane dni możliwe jest nocne zwiedzanie zamku, w cenie 60 zł osoby dorosłe i 30 zł dzieci w wieku 4-15 lat.

10. Na zamku organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak jarmarki, bożonarodzeniowy i wielkanocny, Sylwester, bal karnawałowy czy majówka historyczna. Zamek Kliczków jest również współorganizatorem odbywających się co roku Międzynarodowych Zawodów w Sportowych Rajdach Konnych.

4.1/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić