30 Ciekawostek o Angoli

angola
foto – Pixabay

Angola to kraj położony w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Niegdyś kolonia portugalska, dziś stanowi prężnie rozwijające się państwo afrykańskie z bogatą kulturą, wspaniałą przyrodą i nastawieniem na przyjmowanie coraz większej ilości turystów. Co warto wiedzieć o Angoli? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Angola graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią.

2. Nazwa kraju nawiązuje do słowa “ngola”, które oznacza tytuł władców państwa Ndongo. Zostało ono podbite i doszczętnie zniszczone przez Portugalczyków.

3. Już w XVI wieku kolonizatorzy portugalscy zaczęli wywierać wpływ na to terytorium, tworząc osiedla nadmorskie, a także centra handlowe.

4. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą tereny dzisiejszej Angoli zajęli Buszmeni. W XIX wieku nazywana już była Portugalską Afryką Zachodnią.

5. Kolonia portugalska pod względem terytorialnym znacznie różniła się od dzisiejszej Angoli. Obecnego kształtu nabrała dopiero w XX wieku.

6. Płetwak jest drugim pod względem wielkości zwierzęciem na świecie. Można go podziwiać w wodach przy wybrzeżu Angoli, a pod względem całkowitej długości wyprzedza go tylko wieloryb błękitny. Gatunek ten jest na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.

7. Semba to gatunek muzyczny wywodzący się z Angoli. To właśnie on stał się później inspiracją do powstania brazylijskiej samby.

8. W Angoli żyje ponad 25 milionów ludzi, którzy są bardzo zróżnicowani pod względem etnicznym. Mieszkają tutaj również różne grupy plemienne, a wpływ rządów portugalskich do dziś jest odczuwalny w kulturze.

9. Leila Luliana da Costa Vieira Lopes, znana również jako Leila Lopes, to Miss Universe 2011. Kobieta pochodzi z Angoli i robi karierę jako modelka.

10. Angola jest miejscem, w którym narodziły się dredy. Jest to fryzura popularna przede wszystkim wśród czarnoskórych oraz osób wyznających rastafarianizm i słuchających muzyki reggae.

11. Ponad 70 procent angolskiej populacji to ludzie mający mniej niż 24 lata. Jest to więc jedno z najmłodszych społeczeństw.

12. Od 1975 do 2002 roku w Angoli trwała wojna domowa, w wyniku której życie straciło więcej niż milion osób. Część z nich zginęła w wyniku działań wojennych, ale sporo ludzi umierało wskutek głodu wywołanego przez konflikt.

13. Angola to państwo, do którego można się dostać autobusem z Namibii. To doskonała okazja, aby zwiedzić dwa diametralnie różne państwa afrykańskie podczas jednej wycieczki.

14. W Angoli nie praktykuje się czegoś takiego, jak napiwek. Wizyty w restauracjach i kawiarniach turystów nauczyły jednak mieszkańców państwa, że klient w ten sposób docenia miłą obsługę. Napiwek nie może jednak przekraczać dziesięciu procent wartości rachunku.

15. Na przestrzeni stuleci w Angoli praktykowano handel niewolnikami. Dopiero Portugalczycy ukrócili ten proceder w pierwszej połowie XIX wieku. Stało się tak, ponieważ Brazylia uzyskała niepodległość od Portugalii w pierwszej połowie stulecia.

16. Najważniejszym zasobem gospodarczym Angoli są diamenty oraz ropa naftowa. Wydobywa się tutaj również złoto i miedź. Przemyt diamentów stanowi wielki problem w kraju.

17. Największym partnerem handlowym Angoli są Chiny, a ich dwustronny handel przybiera na sile z roku na rok. To również chiński bank przeznaczył ogromną kwotę na kredyt dla Angoli, dzięki któremu możliwe jest odbudowanie krajowej infrastruktury po wojnie domowej.

18. Angola jest jednym z najbogatszych krajów w Afryce. Dzięki ropie, kamieniom szlachetnym i rolnictwu kraj ten rozwija się dynamicznie i przewiduje się, że w ciągu kolejnych dekad jego oblicze może znacząco się zmienić.

19. Park Narodowy Iona jest największym parkiem narodowym w Angoli. Graniczy z Oceanem Atlantyckim, a na jego terenie znajdują się wydmy pustynne i wiele gatunków rzadkich ptaków.

20. Ruacana Falls to imponujący wodospad znajdujący się na terenie Angoli. Jest oficjalnie uznawany za jeden z cudów afrykańskich.

21. Walczący o niepodległość mieszkańcy Angoli byli wspierani przez Kubańczyków, którzy dostarczali im broń. Można więc powiedzieć, że Fidel Castro przyczynił się od powstania tego państwa.

22. W Angoli pojawił się osobiście znany rewolucjonista, Che Guevara. Był argentyńskim lekarzem i razem z Fidelem oraz Raulem Castro tworzył rządzący na Kubie triumwirat.

23. Stolicą Angoli jest Luanda będąca jednym z najdroższych miast na świecie i często nazywa się ją Paryżem Afryki. Wysublimowana kultura i styl tego miasta zupełnie nie kojarzą się z innymi miastami afrykańskimi.

24. Siły zbrojne Angoli stanowią unikat na skalę niemal całej Afryki. Są doskonale wyposażone, posiadają marynarkę wojenną, siły powietrzne, a także wyszkoloną armię.

25. Większość mężczyzn w Angoli ma po kilka żon. Wynika to nie tylko z tradycji, ale również z faktu, że przez wojnę domową w kraju brakuje mężczyzn.

26. Kwanza Angoli jest jedną z nielicznych walut, której prawo zabrania wywozić z kraju. Pieniądze te można więc legalnie zobaczyć wyłącznie na terenie kraju.

27. W Angoli bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków rządowych oraz obiektów wojskowych. Warto o tym wiedzieć przed wycieczką, aby uniknąć niepotrzebnego stresu na miejscu.

28. Luanda to bardzo rozwinięte miasto, w którym poza uniwersytetem znajdują się również muzea antropologiczne oraz historii naturalnej. Znajduje się tutaj wiele drapaczy chmur, ekskluzywnych hoteli, restauracji i sklepów.

29. Najwyższym szczytem Angoli jest Morro de Moco o wysokości ponad 2600 metrów nad poziomem morza. Ze względu na piękne i ciekawe szlaki miejsce to jest odwiedzane przez wspinaczy i miłośników trekkgingu z całego świata.

30. Flaga Angoli składa się z poziomych pasów w kolorze czarnym, który nawiązuje do afrykańskiej ziemi, oraz czerwonym, który symbolizuje krew przelaną w walce o niepodległość. W środku znajduje się koło zębate, złota maczeta oraz gwiazda.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić