Angola to kraj położony w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Niegdyś kolonia portugalska, dziś stanowi prężnie rozwijające się państwo afrykańskie z bogatą kulturą, wspaniałą przyrodą i nastawieniem na przyjmowanie coraz większej ilości turystów. Co warto wiedzieć o Angoli? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Angola graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią.
2. Nazwa kraju nawiązuje do słowa „ngola”, które oznacza tytuł władców państwa Ndongo. Zostało ono podbite i doszczętnie zniszczone przez Portugalczyków.
3. Już w XVI wieku kolonizatorzy portugalscy zaczęli wywierać wpływ na to terytorium, tworząc osiedla nadmorskie, a także centra handlowe.
4. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą tereny dzisiejszej Angoli zajęli Buszmeni. W XIX wieku nazywana już była Portugalską Afryką Zachodnią.
5. Kolonia portugalska pod względem terytorialnym znacznie różniła się od dzisiejszej Angoli. Obecnego kształtu nabrała dopiero w XX wieku.
6. Płetwak jest drugim pod względem wielkości zwierzęciem na świecie. Można go podziwiać w wodach przy wybrzeżu Angoli, a pod względem całkowitej długości wyprzedza go tylko wieloryb błękitny. Gatunek ten jest na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.
7. Semba to gatunek muzyczny wywodzący się z Angoli. To właśnie on stał się później inspiracją do powstania brazylijskiej samby.
8. W Angoli żyje ponad 25 milionów ludzi, którzy są bardzo zróżnicowani pod względem etnicznym. Mieszkają tutaj również różne grupy plemienne, a wpływ rządów portugalskich do dziś jest odczuwalny w kulturze.
9. Leila Luliana da Costa Vieira Lopes, znana również jako Leila Lopes, to Miss Universe 2011. Kobieta pochodzi z Angoli i robi karierę jako modelka.
10. Angola jest miejscem, w którym narodziły się dredy. Jest to fryzura popularna przede wszystkim wśród czarnoskórych oraz osób wyznających rastafarianizm i słuchających muzyki reggae.
11. Ponad 70 procent angolskiej populacji to ludzie mający mniej niż 24 lata. Jest to więc jedno z najmłodszych społeczeństw.
12. Od 1975 do 2002 roku w Angoli trwała wojna domowa, w wyniku której życie straciło więcej niż milion osób. Część z nich zginęła w wyniku działań wojennych, ale sporo ludzi umierało wskutek głodu wywołanego przez konflikt.
13. Angola to państwo, do którego można się dostać autobusem z Namibii. To doskonała okazja, aby zwiedzić dwa diametralnie różne państwa afrykańskie podczas jednej wycieczki.
14. W Angoli nie praktykuje się czegoś takiego, jak napiwek. Wizyty w restauracjach i kawiarniach turystów nauczyły jednak mieszkańców państwa, że klient w ten sposób docenia miłą obsługę. Napiwek nie może jednak przekraczać dziesięciu procent wartości rachunku.
15. Na przestrzeni stuleci w Angoli praktykowano handel niewolnikami. Dopiero Portugalczycy ukrócili ten proceder w pierwszej połowie XIX wieku. Stało się tak, ponieważ Brazylia uzyskała niepodległość od Portugalii w pierwszej połowie stulecia.
16. Najważniejszym zasobem gospodarczym Angoli są diamenty oraz ropa naftowa. Wydobywa się tutaj również złoto i miedź. Przemyt diamentów stanowi wielki problem w kraju.
17. Największym partnerem handlowym Angoli są Chiny, a ich dwustronny handel przybiera na sile z roku na rok. To również chiński bank przeznaczył ogromną kwotę na kredyt dla Angoli, dzięki któremu możliwe jest odbudowanie krajowej infrastruktury po wojnie domowej.
18. Angola jest jednym z najbogatszych krajów w Afryce. Dzięki ropie, kamieniom szlachetnym i rolnictwu kraj ten rozwija się dynamicznie i przewiduje się, że w ciągu kolejnych dekad jego oblicze może znacząco się zmienić.
19. Park Narodowy Iona jest największym parkiem narodowym w Angoli. Graniczy z Oceanem Atlantyckim, a na jego terenie znajdują się wydmy pustynne i wiele gatunków rzadkich ptaków.
20. Ruacana Falls to imponujący wodospad znajdujący się na terenie Angoli. Jest oficjalnie uznawany za jeden z cudów afrykańskich.
21. Walczący o niepodległość mieszkańcy Angoli byli wspierani przez Kubańczyków, którzy dostarczali im broń. Można więc powiedzieć, że Fidel Castro przyczynił się od powstania tego państwa.
22. W Angoli pojawił się osobiście znany rewolucjonista, Che Guevara. Był argentyńskim lekarzem i razem z Fidelem oraz Raulem Castro tworzył rządzący na Kubie triumwirat.
23. Stolicą Angoli jest Luanda będąca jednym z najdroższych miast na świecie i często nazywa się ją Paryżem Afryki. Wysublimowana kultura i styl tego miasta zupełnie nie kojarzą się z innymi miastami afrykańskimi.
24. Siły zbrojne Angoli stanowią unikat na skalę niemal całej Afryki. Są doskonale wyposażone, posiadają marynarkę wojenną, siły powietrzne, a także wyszkoloną armię.
25. Większość mężczyzn w Angoli ma po kilka żon. Wynika to nie tylko z tradycji, ale również z faktu, że przez wojnę domową w kraju brakuje mężczyzn.
26. Kwanza Angoli jest jedną z nielicznych walut, której prawo zabrania wywozić z kraju. Pieniądze te można więc legalnie zobaczyć wyłącznie na terenie kraju.
27. W Angoli bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków rządowych oraz obiektów wojskowych. Warto o tym wiedzieć przed wycieczką, aby uniknąć niepotrzebnego stresu na miejscu.
28. Luanda to bardzo rozwinięte miasto, w którym poza uniwersytetem znajdują się również muzea antropologiczne oraz historii naturalnej. Znajduje się tutaj wiele drapaczy chmur, ekskluzywnych hoteli, restauracji i sklepów.
29. Najwyższym szczytem Angoli jest Morro de Moco o wysokości ponad 2600 metrów nad poziomem morza. Ze względu na piękne i ciekawe szlaki miejsce to jest odwiedzane przez wspinaczy i miłośników trekkgingu z całego świata.
30. Flaga Angoli składa się z poziomych pasów w kolorze czarnym, który nawiązuje do afrykańskiej ziemi, oraz czerwonym, który symbolizuje krew przelaną w walce o niepodległość. W środku znajduje się koło zębate, złota maczeta oraz gwiazda.