Zamek Rajsko – Informacje i ciekawostki

zamek rajsko
foto – Autorstwa Jerzy Strzelecki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3056688

Zamek Rajsko to stara warownia, która znajduje się w spokojnej, dzikiej okolicy. Zamek powstał najprawdopodobniej w okolicach XIII wieku, jednak przez niemal 400 lat (aż do XIX wieku) stanowił zapomnianą ruinę. Obecnie miejsce to jest uroczym i odosobnionym miejscem o charakterze turystycznym: znajdują się w nim pokoje i apartamenty, a także infrastruktura wypoczynkowa dla wszystkich gości.

1. Zamek Rajsko położony jest w województwie dolnośląskim, w pobliżu niewielkiej miejscowości Zapusta.

2. Zaledwie krótki spacer dzieli obiekt od Jeziora Leśniańskiego – dużego zbiornika zaporowego o powierzchni 140 hektarów. Jezioro Leśniańskie znane jest z doskonałych warunków do uprawiania różnych sportów wodnych m.in. windsurfingu, kajakarstwa i wędkarstwa.

3. W Zamku Rajsko funkcjonuje kuchnia, która dostępna jest dla wszystkich gości obiektu. Dodatkowo w zamkowej restauracji serwowane są pyszne dania kuchni staropolskiej, takie jak gicz cielęca, królik duszony w winie oraz tradycyjnie wyrabiane pieczywo. Codziennie przygotowywane są również śniadania dla hotelowych gości z opcją dań wegańskich.

4. Okolice Zamku Rajsko to słynny teren łowiecki. Obiekt oferuje możliwość przyrządzenia dań z dziczyzny (m.in. mięso z muflona, jelenia, dzikich gęsi – w zależności od dostępności produktów i terminów ochronnych zwierzyny łownej). Grupom, wypoczywającym w obiekcie, umożliwia się przyrządzenie tradycyjnego, biesiadnego prosiaka z rożna.

5. W najmniejszym budynku kompleksu umieszczona została sauna oraz zewnętrzny basen jacuzzi. Znajduje się tu również taras słoneczny z parasolami i leżakami.

6. W Zamku znajduje się pięć luksusowych, rodzinnych apartamentów z dostępem do prywatnych łazienek. Dodatkowo do dyspozycji gości pozostaje salon oraz duży taras widokowy. Wszyscy mieszkańcy obiektu mogą korzystać z Sali Rycerskiej, w której znajduje się duża biblioteka.

7. Charakterystyczną cechą budynku jest wysoka na 65 metrów wieża, na której szczycie umieszczony jest taras widokowy.

8. Okolice Zamka Rajsko zachwycą wszystkich miłośników narciarstwa. Zimą, w okolicy, funkcjonują dziesiątki kurortów, przy których rozciągają się malownicze trasy narciarstwa klasycznego, biegowego i alpejskiego.

9. Tereny w pobliżu Zamku Rajsko obfitują w atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku. W okolicy położone są liczne pola golfowe oraz stadniny konne, które umożliwiają wzięcie lekcji jazdy konnej w terenie oraz zorganizowania kuligu lub wyprawy bryczkami.

10. W pobliskiej miejscowości Olszyna znajduje się największy w Polsce tor do uprawiania jazdy w stylu “off-road”.

11. Ta część województwa dolnośląskiego znana jest przede wszystkim z licznie występujących tu zamków. Warto odwiedzić Zamek Gryf, Zamek Czocha oraz Zamek Chojnik.

12. W niedalekiej odległości od Zamku Rajsko położonych jest wiele słynnych miejscowości wypoczynkowych. Podczas pobytu w obiekcie wybrać się można na wycieczkę do pobliskiej miejscowości Gryfów Śląski, nieco dalej położone są dwa inne miasta również warte odwiedzenia Świeradów-Zdrój czy Lwówek Śląski. W okolicy położone są Góry Izerskie oraz tereny Karkonoskiego Parku Narodowego.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić