fotografia Michał Dadełło / Wikipedia

Na trasie łączącej Jelenią Górę z Lubaniem leży niewielkie miasteczko Gryfów Śląski. Przez miasto przepływa rzeka Kwisa. Miasto jest ciekawie położone u podnóża Gór Izerskich. W pobliżu miasta znajduje się Jezioro Złotnickie

Gryfów Śląski – krótko historycznie

Lokację miasta dokonał w roku 1242 książę śląski Bolesław Rogatka. Miasto rozwijało się, a książę świdnicko-jaworski Bolko nada miastu liczne przywileje. Dzięki temu miasto rosło na znaczeniu.
W 1368 roku Gryfów Śląski przeszedł pod zwierzchność króla Czech.
XV wiek to czas wojen husyckich i wielkich epidemii. Zdarzenia te nie ominęły Gryfowa przyczyniając się do jego znacznego upadku.
Koniec XV i początek XVI to czas ponownego odzyskanie znaczenia miasta, głównie za przyczyna rozwoju produkcji i handlu płótnem lnianym. W roku 1524 mieszczaństwo Gryfowa wybudowało ratusz miejski. Od 1526 roku cały teren z Gryfowem włącznie znalazł się po panowaniem Habsburgów.

Dominacja niemiecka na tych terenach zakończyła się dopiero po zakończeniu II wojny. W roku 1945 miasto znalazło się powtórnie w granicach Polski.

Ciekawostki i zabytki Gryfowa Śląskiego.

Za czasu dominacji niemieckiej Gryfów Śląski zyskał połączenie kolejowe z Jelenią Górą i Zgorzelcem. Za ciekawostkę należy uznać fakt że powstała w 1865 roku linia kolejowa została zelektryfikowana w roku 1922 co należało w tamtych czasach do rzadkości. O atrakcyjności elektrycznej kolei świadczy również fakt, ze po zajęciu miasta przez wojska radzieckie cała trakcja elektryczna została zdemontowana i wywieziona w głąb Rosji Radzieckiej.

– Ratusz miejski – budynek wzniesiony na początku XVI wieku jest jednym z najstarszych w mieście
– Mury obronne – dziś już niestety tylko pozostałości dawnych miejskich fortyfikacji pochodzących z XIV i XV wieku
– Kościół św. Jadwigi pochodzący z XV wieku w wiekach późniejszych wielokrotnie przebudowywany
– Zabytkowe kamieniczki z XVIII wieku głównie znajdujące się wokół rynku
– Fontanna miejska z roku 1908 zbudowana z okazji uruchomienia wodociągów miejskich.

Niedaleko miasta położone jest Jezioro Złotnickie stanowiące dobrą bazę dla zwolenników sportów wodnych oraz osób szukających odpoczynku w cichych zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like