Choć urodzony w Żelazowej Woli, Fryderyk Chopin lata swojego dzieciństwa i wczesnej młodości spędził w Warszawie. Nie ma w tym nic dziwnego, że ten uznany za największego polskiego kompozytora człowiek doczekał się muzeum poświęconego swojej osobie, rodzinie i oczywiście twórczości, które ma swoją siedzibę w Warszawie.
1. W roku 1955 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina utworzyło muzeum poświęcone temu kompozytorowi. Muzeum znajduje się w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Muzeum to jest częścią utworzonego w roku 2001 Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
2. W 2010 roku muzeum przeszło dużą reorganizację i od tego czasu zaczęło działać w nowej formie.
3. W skład muzeum wchodzi jeden oddział zamiejscowy zlokalizowany w miejscu urodzenia kompozytora i jest nim Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli bo tak brzmi nazwa tego oddziału.
4. W muzeum zgromadzono około 7 tysięcy obiektów kolekcji chopinianów.
Chopiniana są to rożnego rodzaju dokumenty związane z jego osobą np. autografy, różnego rodzaju dokumenty, druki, księgi itp. pamiątki związane z kompozytorem.
5. Pośród zgromadzonych w muzeum eksponatów najcenniejsze są te, które wyszły spod jego ręki takie jak listy, rękopisy, zapisy nutowe i inne stanowiące rysunki, obrazy i grafiki.
6. W roku 1999 część zgromadzonych w Muzeum Fryderyka Chopina eksponatów wpisana została na listę UNESCO Pamięć Świata.
7. Pamięć Świata UNESCO jest międzynarodowym projektem powstałym w 1992 roku. Jego głównym zamierzeniem są działania zmierzające do ratowania i zachowania dla potomnych najważniejszych i najciekawszych dokumentów będących rękopisami, drukami, inskrypcjami o bardzo ważnym dla świata znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym.
8. Pamiątki związane z Chopinem gromadzone zostały począwszy od 1934 roku. Jednymi z najciekawszych eksponatów są dwie maski pośmiertne i odlew ręki kompozytora.
9. Pośród eksponatów znajduje się także fortepian Chopina i jego rzeczy osobiste.
10. Zwiedzanie muzeum może zostać podzielone na kolejne poziomy prezentujące wybrane związane ze sobą tematycznie eksponaty np. sale Pianista i Kompozytor, Żelazowa Wola, Salon Paryski, Podróże po Europie.
Dodatkowo w Muzeum Fryderyka Chopina wydzielona został przestrzeń do organizowanych wystaw czasowych.