Afrykarium Wrocław 🗺️ Co warto o nim wiedzieć przed wizytą ?

Afrykarium Wrocław
foto – Autorstwa Koroniec – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38653141

Wrocław znany jest ze swojego zoo, w którym wyróżnia się jeden z pawilonów – Afrykarium. Niespotykane nigdzie indziej – jest jedyny w swoim rodzaju – kusi, by na własne oczy przekonać się, jak blisko potrafi być inny kontynent. W tym przypadku jest to dosłownie na wyciągnięcie ręki. Każdego roku wielu turystów, nie tylko polskich, przybywa tu, by zwiedzić ten zakątek Czarnego Lądu w sercu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

Kilka ciekawostek o Afrykarium Wrocław:

1. Wrocławskie Afrykarium mieści się na terenie ogrodu zoologicznego.

2. Nazwa pawilonu to połączenie słów „Afryka” i „akwarium”.

3. Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, w tym nazwy pawilonu, jest Radosław Ratajszczak, pełniący obowiązki prezesa spółki ZOO Wrocław.

4. Budynek Afrykarium posiada trzy poziomy kondygnacji, z czego jedna z nich znajduje się pod ziemią.

5. Główna myśl przewodnia pawilonu brzmi „życiodajne wody Afryki”. Zadaniem, jakie przed nim stoi, jest prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym tego kontynentu.

6. Konkurs wyłaniający projektantów pawilonu rozpoczął się w 2008 roku, wówczas nadesłano 14 zgłoszeń. Jako wykonawcę wybrano opracowanie wrocławskiej Fabryki Przemysłowej ArC2. Wszelkie prace przygotowawcze trwały cztery lata, budowę Afykarium rozpoczęto na przełomie marca i kwietnia 2012 roku.

7. Oficjalne otwarcie wrocławskiego Afrykarium miało miejsce 26 października 2014 roku.

8. To pierwsze w Polsce i jedyne – do tej pory – oceanarium poświęcone faunie i florze tylko jednego kontynentu.

9. Koncepcje, jakie przedstawia Afrykarium, to Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo.

10. Poza wymienionymi wyżej koncepcjami na terenie Afrykarium znajdują się również: sala konferencyjna na 160 osób, sala edukacyjna mieszcząca około 30 osób, salka biznesowa VIP na około 30 osób, restauracja typu bistro, sklep z pamiątkami.

11. Istnieje możliwość organizacji imprez biznesowych (konferencji, szkoleń, seminariów) w wymienionych powyżej salach, jednak ze względu na obecną sytuację na świecie – walka z pandemią – możliwość ta została zawieszona.

12. Wśród zwierząt, jakie można zobaczyć we wrocławskim Afrykarium, są między innymi: koticzki afrykański (często mylone z fokami), hipopotamy, manaty, tońce, krokodyle nilowe czy też niebezpieczne mureny.

13. Wstęp do zwiedzania Afrykarium wliczony jest w cenę biletu umożliwiającego zobaczenie całego terenu wrocławskiego zoo.

14. W roku 2017 wrocławskie Afrykarium znalazło się na czwartym miejscu wśród wszystkich ogrodów zoologicznych na świecie.

15. Całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184000 metrów sześciennych. Na budowę Afrykarium zużyto 36000 metrów sześciennych betonu i 4800 ton stali.

16. Pawilon ma długość 160 metrów i szerokość 54 metrów.

17. Koszt inwestycji, jaką była budowa Afrykarium, wyniósł 220 milionów złotych.

18. Dla jednej z koncepcji – Kongo – sprowadzono z Holandii 12-metrowe drzewa. Miało to pomóc w imitacji egzotycznych warunków. W tej części pawilonu wilgotność wynosi prawie sto procent.

19. Największą atrakcją kompleksu są ryby – te pochodzące z wód Morza Czerwonego, jeziora Malawi i Tanganika.

20. Częścią Afrykarium jest podwodny akrylowy tunel, w którym zwiedzający przechodzą przez ogromny basen z rekinami, mantami i innymi wielkimi rybami.

21. Przefiltrowanie wody w każdym zbiorniku trwa około jednej godziny.

22. W części Morze Czarne, aby zasolić jej basen i wyprodukować wodę morską, potrzebne jest 140 ton soli.

23. Podczas budowy Afrykarium, w momencie najbardziej intensywnych prac, szeregi pracowników zasilało około 700 osób pracujących w trybie 3-zmianowym.

24. Ilość firm podwykonawczych podczas budowy wynosiła 70. Wykorzystywane materiały pochodziły między innymi z Japonii, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

25. „Szyby” akwariów i tuneli w Afrykarium zostały wykonane z akrylu – polimetakrylanu metylu, który w użytku przemysłowym dostępny jest od 1936 roku, a który wykorzystywany był podczas II wojny światowej w peryskopach łodzi podwodnych. Akryl jest lżejszy od tradycyjnego szkła.

26. Ilość wody, jaka jest we wszystkich akwenach wrocławskiego Afrykarium, ma taką samą objętość co woda w sześciu basenach olimpijskich.

27. Zwiedzanie Afrykarium odbywa się codziennie, również w niedziele i święta, w godzinach od 9:00 do 18:00.

4/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić