10 Ciekawostek o Muzeum Narodowym we Wrocławiu

muzeum narodowe wrocław
foto – Autorstwa Marek Śliwecki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101251631

Wrocław, podobnie jak cały Dolny Śląsk przez wiele lat znajdował się w rękach pruskiego zaborcy. Historia miasta nierozerwalnie związana jest z rodem Piastów i jej śląskimi przedstawicielami. Władza Piastów trwała, aż do roku 1526, kiedy to wraz z Królestwem Czech znalazł się on w rękach Habsburgów.

Do macierzy miasto powróciło dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Jest to ważne, ponieważ sytuacja, w jakiej znajdowało się miasto, a właściwie niemieckie rządy, działały według własnych zasad i dbanie o pamiątki związane z tym miejscem w sposób oczywisty ukierunkowane były pod kątem narodowości niemieckiej. Nie oznacza to, że w mieście nie gromadzono zbiorów związanych z historią miasta i całego regionu.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

1. W XIX wieku we Wrocławiu działało, utworzone w roku 1815 muzeum pod nazwą Królewskie Muzeum Sztuki i Starożytności. Od 1880 roku działało Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych, a od roku 1899 Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. Te 3 placówki dały początek powstaniu nowego muzeum po II wojnie światowej, już jako polskiej placówki muzealnej.

2. Zakończenie II wojny światowej sprawiło, że Wrocław znalazł się z powrotem w granicach Polski i już w roku 1947 przystąpiono do tworzenia nowego muzeum.

3. Pierwszą nazwą przyszłego Muzeum Narodowego było: Muzeum Państwowe, następnie Muzeum Śląskie, by ostatecznie od roku 1970 zyskać obowiązującą do dziś nazwę.

4. Gmach we wnętrzach, którego mieści się muzeum, powstał w latach 1883-1886. W czasie II wojny budynek poważnie ucierpiał i został wyremontowany w latach 1946-1947.

5. Budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest bardzo charakterystyczny z uwagi na specyficzny element związany z elewacją budynku. Zewnętrzne ściany gmachu muzeum, obrośnięte są winobluszczem, który w zależności od pory roku ma inną kolorystykę

7. Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu położony jest nad brzegiem Odry i sąsiaduje z bulwarem Xawerego Dunikowskiego.

8. W muzealnych salach znajduje się ponad 200 tysięcy eksponatów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Główna ekspozycja podzielona jest na sześć galerii stałych.

9. Muzeum Narodowe we Wrocławiu oprócz siedziby głównej posiada także trzy oddziały: Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł.

10. Muzeum Narodowe we Wrocławiu można zwiedzać w dniach od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16, w soboty i niedziele od 10 do 17. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić