Dla wielu osób czytających nazwę Ostrów Tumski może ona być myląca, ponieważ tego typu określenie spotyka się w wielu miastach polskich. Określenie tumski, było charakterystyczne dla miejsc, na których budowane były katedry. Wywodzi się ono z języka niemieckiego i tłumaczyć je można jako dom, choć jest wielu przeciwników tej teorii. Nie zmienia to faktu, że z określeniem tym można spotkać się także we Wrocławiu, Głogowie.
1. W przypadku Poznania nazwa Ostrów Tumski jest zarezerwowana dla niewielkiej wyspy znajdującej się na rzece Warcie. Jest to jedyna zachowana do dzisiaj wyspa występująca na Warcie.
2. Wyspa Tumska połączona jest ze stałym lądem za pomocą dwóch mostów: Bolesława Chrobrego i Mieszka I.
3. 7 grudnia 2007 roku oddany został do użytku trzeci most noszący imię biskupa Jordana. Dzięki temu wyspa uzyskała połączenie ze Śródką.
4. Ze względu na bardzo duże rozczłonkowanie w tym miejscu rzeki Warty, Wyspa Tumska była idealnym miejscem na wybudowanie na niej grodziska. Mnogość kanałów i starych koryt Warty sprawiały że dotarcie na Wyspę nie było zbyt proste dla każdego z ewentualnych wrogów.
5. Na Ostrowie Tumskim znaleziono ślady mówiące o istnieniu w tym miejscu osad ludzkich pochodzą z bardzo odległych czasów sięgających okresu tuż po ustąpieniu lodowców. Pierwszymi przybyszami byli przedstawiciele pierwotnych ludów wędrownych.
6. Pierwsi stali osadnicy zaznaczyli swój ślad na Ostrowie Tumskim w VI wieku naszej ery.
7. Po II rozbiorze Polski, Poznań, a wraz z nim Ostrów Tumski, znalazł się w granicach zaboru pruskiego. Okupacja ta trwała aż do zakończenia I wojny światowej i zwycięskiego zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Dzięki wysiłkowi Poznaniaków i innych mieszkańców wielkopolski Poznań powrócił w granice Polski.
8. W czasach pruskiego zaboru w Poznaniu przystąpiono do budowania fortyfikacji obejmujących także rejon Ostrowa Tumskiego.
9. Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się katedra św. Piotra i Pawła. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce. W katedrze pochowani są pierwsi władcy Polscy i była ona najprawdopodobniej miejscem chrztu Mieszka I.
10. Obok katedry znajduje się gotycki kościół Najświętszej Marii Panny z połowy XV wieku.