Atrakcje Poraj 2024 – Co ciekawego można robić w okolicy ?

zalew porajski
foto – Autorstwa Martynak – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3726247

Poraj to niewielka, aczkolwiek urokliwa wieś znajdująca się w województwie śląskim, około 20 km na południe od Częstochowy. Mieszka tutaj nieco ponad cztery tysiące osób, a pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzącą z ostatnich lat XV wieku. To mniej więcej w tym okresie król Jan Olbracht polecił, by właśnie na tych terenach powstała stadnina koni, a następnie stanica wymiany koni pocztowych. Obecnie jest to miejscowość przede wszystkim o charakterze turystycznym. Co warto wiedzieć o Poraju i jakie miejsca warto zobaczyć, będąc na miejsc? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Jedną z największych atrakcji wsi jest Zalew Porajski. To sztucznie utworzony zbiornik wodny, który od lat siedemdziesiątych cieszy się sporą popularnością, przyczyniając się do powstawania wielu letniskowych miejsc  w okolicy.

2. Poraj jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Turyści przyjeżdżają w to miejsce, by delektować się kite i windsurfingiem. W wielu miejscach wokół jeziora można również natknąć się na wypożyczalnie rowerów wodnych.

3. Zalew Porajski to również miejsce dla zapalonych wędkarzy. Wielu z nich decyduje się na wypożyczanie łódek i łowienie z dala od brzegu. W zalewie można złowić leszcze, szczupaki, karpie, okonie czy sandacze.

4. Nieopodal znajduje się rezerwat przyrody “Sokole Góry”. Został utworzony w latach pięćdziesiątych i obejmuje ponad trzysta hektarów powierzchni. To idealne miejsce na spacer w przepięknej scenerii i możliwość podziwiania cudownych pomników natury.

5. Na terenie rezerwatu znajduje się Studnisko. To najgłębsza jaskinia w tym regionie Polski. Zwiedzanie jest możliwe, aczkolwiek wymaga specjalistycznego sprzętu i przygotowania.

6. Przez Poraj przebiega kilka interesujących szlaków rowerowych. Są zróżnicowane pod względem długości. Jeden z najkrótszych liczy sobie nieco ponad 15km, a najdłuższy to aż 83 kilometry.

7. Przy ulicy Mickiewicza znajduje się Manufaktura Smaku. To lokal, w którym będzie można delektować się pierogami z różnymi dodatkami. Miłośnicy włoskiej kuchni powinni jednak wybrać się na ulicę Armii Krajowej. Znajduje się tam Pizzeria Lago del Gusta.

8. Nad Zalewem Porajskim mieści się ośrodek o nazwie Jurajska Przystań. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na terenie obiektu znajduje się świetnie wyposażony plac zabaw, boisko do siatkówki, organizowane są turnieje sportowe i zawody wędkarskie.

9. Warto wybrać się na spacer szlakiem turystycznym – Pętla Zalew. Trasa przebiega wokół Jeziora Porajskiego i liczy sobie ok. 15 kilometrów.

10. W pobliskich Żarkach znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł. Mieści się ono w młynie liczącym sobie niemal sto lat. To niepowtarzalna okazja ku temu, by przekonać się, jak niegdyś pracowano i jak wyglądała codzienność rzemieślników.

11. W Żarkach znajduje się również wspaniałe Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Wersja drewniana mieściła się tutaj już w XIV wieku, aczkolwiek ta właściwa, czyli murowana, wznoszona była dopiero w drugiej połowie XVIII wieku.

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić