12 Ciekawostek o Zalewie Porajskim

zalew porajski
foto – Autorstwa Martynak – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3726247

Zalew Porajski leży w okolicach Częstochowy w małej gminie Poraj. Zalew ten powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Poraj. Zalew powstał w latach 70 tych XX wieku.

1. Domki letniskowe

Nad zalewem wybudowano wiele domków letniskowych. To idealne miejsce na letni wypoczynek na łamach natury. Wokół panuje cisza i spokój.

2. Wędkarstwo

Zalew Porajski stwarza doskonałe warunki do łowienia ryb. W zalewie można złowić różne ciekawy okazy karpi, sumów i innych wodnych stworzeń. Nad brzegiem są specjalne stanowiska dla wędkarzy.

3. Żeglarstwo

Zalew Porajski sprzyja uprawianiu różnych sportów wodnych. Bardzo popularne jest tu żeglarstwo. Można używać swojego sprzętu lub też skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego nad zalewem.

4. Harcerski ośrodek wodny

Nad zalewem działa też harcerski ośrodek wodny. Organizuje on różne wydarzenia, w tym kolonie i spotkania harcerzy. Dysponuje także sprzętem wodnym do wynajęcia.

5. Rowerki wodne

Od wiosny aż do jesieni można nad zalewem wynająć rowerek wodny i razem z rodziną czy z przyjaciółmi wybrać się na przejażdżkę po jeziorze. Przy sprzyjającej pogodzie będzie to miło spędzony czas na łamach natury.

6. Skutery wodne

Poza rowerkami wodnymi nad zalewem można też wynająć skuter wodny. To propozycja dla osób szukających dużej adrenaliny. Nie trzeba mieć specjalnych uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu wodnego.

7. Obiekty gastronomiczne

W miejscowości Poraj i nad samym zalewem istnieje wiele gustownie urządzonych restauracji i kawiarni. Dzięki temu każdy turysta i mieszkaniec może skosztować lokalnych przysmaków, w tym grillowanej i wędzonej ryby.

8. Piaszczysta plaża

Miłośnicy leniuchowania nad wodą z pewnością docenią dużą piaszczystą plażę, a także kilka mniejszych plaż, gdzie można wypocząć przy ładnej pogodzie. Plaże są stale sprzątane, panuje na nich porządek i spokój. To idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

9. Ścieżki rowerowe

Wokół zalewu znajduje się kilka ścieżek rowerowych. Można nimi objechać cały akwen, podziwiając przy okazji piękne widoki. Ścieżki te są szerokie i wygodne do jazdy.

10. Ptasia Wyspa

Ptasią Wyspę można zobaczyć będąc nad zalewem od strony wsi Kuźnica Stara. Ta mała wysepka jest miejscem wylęgania się i życia wielu gatunków ptaków wodnych. Są wśród nich perkozy, łabędzie, kaczki i czaple.

11. Tama

Z tamy na Poraju rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Można przy okazji zobaczyć łódki pływające po zalewie i przyjrzeć się amatorom wodnego szaleństwa.

12. Szlak Choroński

Szlak Choroński to szlak, który biegnie w granicach zalewu. To zielony szlak, co oznacza, że można go przemierzyć rowerem lub pieszo. Szlak ten łączy ze sobą miejscowość Jastrząb z Olsztynem leżącym pod Częstochową.

5/5 - (1 vote)
1 comment
  1. Byłam tam ostatnio i przy drodze powinno być więcej koszy na śmieci,kilka ławek by odpocząć lub wypakować rzeczy z samochodu,ale powinien być totalny zakaz wjazdu na plażę,rośliny i cześć gdzie się leży i odpoczywa!!! Brudnymi kołami z drogi ludzie parkują w zieleni i sami rozkładają tam koce,ręczniki- to nienormalne! Zadbajmy o środowisko- wystarczy 100m przenieść koc, jedzenie i będzie czysto i ekologicznie i ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić