Chochołów Turystycznie • Atrakcje 2024

fotografia by Aotearoa / Wikipedia

Chochołów to niewielka podhalańska miejscowość, malowniczo położona w dolinie Czarnego Dunajca. Znajduje się w województwie małopolskim w pobliżu Zakopanego. Charakterystyczną cechą Chochołowa jest piękna, góralska zabudowa drewniana, z którą wiąże się ciekawa tradycja – tuż przed Wielkanocą i Bożym Ciałem myje się elewację wodą z mydłem, co jest symbolem oczyszczenia i zwiastunem dobrobytu.

Chochołowskie Termy

Największą i najbardziej znaną atrakcją miejscowości są Chochołowskie Termy – największy obiekt tego typu w całej Polsce. Bogate w mikroskładniki wody osiągają temperaturę od 32 do 38 stopni i stanowią doskonały sposób relaksu, poprawy odporności i regeneracji organizmu.
Na terenie basenu znajdują się dwa duże baseny rekreacyjne (zewnętrzny i wewnętrzny) z licznymi dyszami wodnymi i stanowiskami do hydromasażu, rwącą rzeką i sztuczną falą. W obiekcie znajdują się również inne atrakcje, takie jak wodny bar, siatka do wspinaczki, trzy zjeżdżalnie oraz jacuzzi solankowe. Dla dzieci przewidziano brodziki oraz wodne place zabaw. Samo saunarium składa się z sauny suchej i wielu parowych łaźni, z których kilka zachwyca wspaniałym widokiem na panoramę Tatr.

Pozostałe atrakcje Chochołowa

1. Izba Regionalna – znajduje się w niej rzeźbiarska pracownia Jana Ziędera, artysty, który zasłyną z wykonywania figur sakralnych. Stawiane są one w wielu świątyniach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wejście do pracowni jest bezpłatne, a na miejscu można zakupić pamiątki i dzieła sztuki.

2. Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk – wystawa przyrodnicza o charakterze multimedialnym. Znajduje się w niej całe mnóstwo atrakcji m.in. symulator powodzi, mikroskopy, makiety oraz mapy. Dodatkowa ekspozycja w Centrum przedstawia tatrzańskie zwierzęta.

3. Muzeum Powstania Chochołowskiego – ekspozycja związana z najważniejszym wydarzeniem historycznym miejscowości: powstaniem chochołowskim. Doszło do niego w 1846 roku, kiedy to chłopi i górale pod dowództwem lokalnego organisty Jana Andrusikiewicza walczyli przeciwko Austriakom. Choć powstanie szybko zostało powstrzymane, muzeum zebrało liczną kolekcję pamiątek z tego okresu. Dodatkowo w tym miejscu możemy zwiedzić pomieszczenie skansenowe, które przedstawia typową chatę góralską wraz z oryginalnym wyposażeniem.

4. Kościół św. Jacka – piękny, gotycki kościół z wysokimi wieżami, który powstał w XIX wieku. W środku podziwiać można obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a na zewnątrz trzy zabytkowe dzwony.

Chochołów stanowi doskonałą bazę wypadową do innych tatrzańskich miejscowości. Z miejscowości z łatwością dostaniemy się na popularne szlaki piesze Tatrzańskiego Parku Narodowego (m.in. do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej i nad Morskie Oko) oraz do Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Przez Chochołów przechodzi długi szlak pieszo- rowerowy, który ciągnie się aż na szczyt Gubałówki. Dodatkowo w okolicznych miejscowościach znajdziemy wiele stoków narciarskich oraz inne atrakcje zimowe dla całej rodziny.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić