20 Ciekawostek i mieście Phoenix

Phoenix / foto – Pixabay

1. Phoenix jest domem dla South Mountain Park and Preserve, największego parku miejskiego w Ameryce Północnej.

2. W Arizonie są 22 plemiona, społeczności i narody rdzennych Amerykanów – więcej niż w jakimkolwiek innym stanie – a ponad 300,000 amerykańskich Indian nazywa je swoim domem.

3. Phoenix znajduje się na Pustyni Sonoran, jednej z najbardziej wilgotnych i zielonych pustyń w Stanach Zjednoczonych.

Pustynia Sonoran jest jedynym miejscem na świecie, w którym można znaleźć kaktus Saguaro.

4. Phoenix jest jedyną stolicą stanu w Usa z populacją ponad miliona mieszkańców, z ponad 1,6 mln osób (stan na 2017 rok). Jest to najbardziej zaludniona stolica stanu w USA, piąte najbardziej zaludnione miasto w całym kraju i najbardziej zaludnione miasto stanu Arizona.

5. Phoenix ma więcej słonecznych dni niż jakakolwiek inna metropolia w USA.

6. Phoenix ma 4 zawodowe kluby w głównych ligach sportowych: Arizona Coyotes (NHL), Arizona Diamondbacks (MLB), Phoenix Suns (NBA) i Arizona Cardinals (NFL). Tylko 13 innych miast w USA ma podobną reprezentację.

7. Według VisitPhoenix.com, Phoenix prawdopodobnie otrzymało swoją nazwę od wykształconego w Cambridge pioniera Darrella Duppa, który widząc ruiny i prehistoryczne kanały Hohokam wierzył, że z popiołów powstanie kolejna cywilizacja.

8. Sky Harbor Airport, główne lotnisko w rejonie Phoenix, obsługuje ponad 40 milionów pasażerów rocznie. Jest to jedno z 10 najbardziej ruchliwych lotnisk w kraju.

9. Według statystyk Census Bureau, tylko około 40 procent mieszkańców Phoenix urodziło się w Arizonie.

10. Phoenix Zoo, które zostało otwarte w 1962 roku, jest największym prywatnym zoo non-profit w Stanach Zjednoczonych.

11. W muzeum Hall of Fame w Phoenix znajduje się sprzęt pożarniczy, którego początki sięgają 1725 roku. W muzeum znajduje się kilka odrestaurowanych wozów strażackich, które służyły od 1865 roku.

12. Ciepła i sucha pogoda w tych regionach prowadzi do rozwoju burz pyłowych/wiatrowych/piaskowych zwanych haboobami. Między czerwcem a wrześniem Phoenix doświadcza kilku takich burz.

13. Phoenix w Arizona ma więcej ziemi przeznaczonej na parki i rezerwaty niż jakiekolwiek inne duże miasto w kraju.

14. W Muzeum Instrumentów Muzycznych w Phoenix znajduje się około 16 000 instrumentów z prawie 200 różnych krajów.

15. Pierwotną stolicą Terytorium Arizony nie było Phoenix. Najpierw znajdowała się ona w Navajo Springs, potem na przemian w Prescott i Tucson, aż do 1889 roku, kiedy to Phoenix zostało wybrane jako kompromis geograficzny.

16. Co roku w lutym 15 drużyn baseballowych z głównej ligi wybiera się do Phoenix na wiosenny trening Cactus League.

17. Hotel San Carlos w centrum Phoenix jest przedstawiony w sekwencji otwierającej thriller Alfreda Hitchcocka z 1960 roku, Psychoza.

18. Duża część wody z rzeki Kolorado, która przepływa przez Wielki Kanion, spływa do Phoenix przez kanał Central Arizona Project. Woda jest rozprowadzana do użytku domowego i do nawadniania.

19. Na obszarze aglomeracji Phoenix znajduje się ponad 200 pól golfowych.

20. Phoenix jest siedzibą hrabstwa Maricopa. Nazwane na cześć rdzennych Amerykanów Maricopa, hrabstwo Maricopa obejmuje ponad połowę ludności Arizony. Jest to również najszybciej rozwijające się hrabstwo w Stanach Zjednoczonych.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić